...

Yenidoğan Beslenmesi ve Anne Sütü

Yenidoğan Beslenmesi ve Anne Sütü

Büyüme ve gelişmeyi en etkili şekilde sağlayan, fonksiyonel, biyoyararlılığı yüksek, basitçe sindirilecek  ürünler bebek beslenmesinde oldukça önemlidir. Buna en uygun beslenme şekli ise anne sütüdür. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tüm bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini ve bunu izleyen dönemde tamamlayıcı besinlerle birlikte 2 yaşına kadar anne sütünün devamını önermektedir.

Bebeklik dönemindeki besin eksikliği çocukluk ve yetişkin dönemdeki sağlıkla da ilişkilidir. Yetişkinlikte ortaya çıkan kardiovasküler (dolaşım sistemini etkileyen) hastalıklar, Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve obezitenin en önemli sebebi bebeklik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenmedir.

Beslenme şekli ve anne sütü alma süresi enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığını ve komplikasyonları da etkilemektedir. Bebek beslenmesinde ideal bir besin olan anne sütünün besin ögeleri içeriği çocuk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ancak bazı durumlarda anne sütü yetmemekte ve tamamlayıcı beslenmeye geçiş yapılmaktadır. Tamamlayıcı beslenme; anne sütü ile birlikte anne sütü dışındaki besinlerin verilmesidir. 

Anne sütü ile beslenen bebeklerde tamamlayıcı beslenme için önerilen en uygun zaman 6. ay olmakla birlikte, son dönemlerde ek besinlerin 4. ayda başlanmasının çocuklarda besin alerjisi, çölyak ve anemiye karşı koruyucu olduğu tartışılmaktadır. 

Peki anne sütü nedir ve neden bu kadar yararlıdır?

 • Anne sütü, yenidoğan bebeğin büyüme ve gelişimi için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin ögelerini içeren, sindirimi kolay doğal bir besindir.
 • Anne sütünün içeriği bebeğin yaşına ve fizyolojik özelliklerine göre değişmektedir. 
 • Tüm bebekler için ideal olan besin anne sütüdür.
 • Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli, altıncı ayda ek besinlere geçilmeli ve emzirmenin en az iki yaşına kadar devam etmesi gerekmektedir. 
 • Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin enerji ve besin ögeleri ihtiyacının %100’ ünü,
 • 6-12 ayda bebeğin ihtiyacının %50’ sini ve 12.aydan itibaren de %30’unu karşılamaktadır. 
 • Anne sütü, bebeğin büyüme ve gelişimi için tüm gereksinimlerini karşılamakta, enfeksiyonlardan korumakta ve ölüm oranını azaltmaktadır.
 • Anne sütünün yararları sadece anne sütü alındığı zaman değil, yaşamın ileri zamanlarında da devam etmektedir.

Sevgilerimle aile danışmanı Sevim Keş

Sevim Keş kimdir?

29 Eylül 1990 İstanbul doğumlu olup,Kültür Üniversitesi İletişim Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi, Aydın Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisansı ve Gelişim Üniversitesi Aile Danışmanlığı mezunudur.

Çocuk ve Ebeveyn sağlığı, aile içi iletişim problemleri, kişide yaşam dönemleri uyum sorunları ve çift terapileri gibi birçok alanda eğitimi alan Kes,halen daha eğitimlerine devam etmekte, ailelerle çalışmakta ve danışan görmektedir..

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Bilgiler için çok teşekkürler, buradaki yazılar çok çok iyi.
  Ben bebeğim doğduğunda burda yazılanların aynısını muayenelerde alabilmek içim profesörlere ne ücretler ödedim :)))

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?