...

Yenidoğan bebekte emzirme süresi ne kadar olmalı?

Yenidoğan bebekte emzirme süresi ne kadar olmalı?

Emzirme eylemi anne ve bebek arasındaki en güçlü bağlardan biridir.Emzirirken oluşan ten teması sayesinde temel güven duygusu gelişir.

İstanbul Özel Acıbadem Altunizade Hastanesi doktorlarından Profesör Doktor Ferhat Çekmez yenidoğan döneminde emzirme süreleri ile ilgili şu görüşlere yer verdi:

Yenidoğan döneminde emzirme süreleri
Emzirme,
her anneye ve her bebeğin kendisine özgü bir süreçtir. Bebekten bebeğe farklılık göstermekle birlikte yeni doğan bir bebek günde ortalama 10-12 kez emmesi gerekmektedir. Doğumdan sonraki günlerde bebek tek bir memede 10-15 dakika boyunca kalmalı, eğer emmeye devam etmek isterse diğer meme emzirilmelidir. Vaktinde doğmuş bir bebeğin 2 saatte bir emzirilmesi yeterli olur. Prematüre bebeklerde bu süre daha kısadır. İlk günlerde çevreden gelen bu çocuk aç laflarına kulaklarınızı tıkayın ve bebeğinizi bol bol emzirin. Emzirme sırasında salgılanan prolaktin hormonu sayesinde sütünüz emzirdikçe artacaktır.


1.ay- 3. ay arası emzirme süreleri

Bebeğiniz artık ilk günlerine göre biraz daha büyüdü ve birbirinize alıştınız. Geçen zamanla birlikte bebeğinizin mide kapasitesi de arttı. 1-3 ay arası dönemde bebekler günde ortalama 6-7 kez emerler. Bebeğin gelişimi idealse artık geceleri 4-5 saat emmeden uyuyabilir, emzirmek için uyandırıp uyku düzenini bozmaya gerek yoktur. Fakat yine de bebek istedikçe emzirilmelidir.

3. aydan sonra emzirme süreleri

Bebeğiniz 3. aydan sonra hem artan mide kapasitesi hem gelişen emme gücü sayesinde daha seyrek emmeye başlamıştır. Artık her iki emzirme arasındaki süre daha uzundur. Emzirme süresi ise daha kısadır. 6. aydan sonra anne sütü ile birlikte tamamlayıcı besinler verilerek beslenme desteklenir. Ek gıdaya geçildiği için 7-8 aylıkken bebeğin günde 4-5 kez emmesi ve iki öğün ek gıda alması yeterli olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?