...

Yenidoğan Bebekler Nasıl Taşınmalı ?

Yenidoğan Bebekler Nasıl Taşınmalı ?

YENİDOĞAN BEBEKLER NASIL TAŞINMALI ? BEBEK TAŞIMANIN KURALI VAR MIDIR ? TAŞIMA ESNASINDA HANGİ RİSKLER VAR ?  DOĞRU POZİSYON HAYAT KURTARIR !

Yenidoğan bebekleri taşımakta ebeveynler daha hassas davranmalıdırlar. Bebeklerin boyun kasları zayıftır ve kontrolünü sağlanamazlar. 4. Aydan sonra ancak kendilerini kontrol etmeye başlarlar. Yanlış taşıma sonucunda bebeklerin başına baskı uygulanıp, boyun kasları da gelişmediği için solunum yetmezliği ve hatta ölüme bile sebep olabilir.

Yenidoğan bebekler nasıl taşınmalı ve ne şekilde taşınmalı ? Yanlış taşınan bebeklerde nasıl sorunlar ortaya çıkar ? Bebek taşıma konusunda işte bazı bilgiler;

BEBEKLERİ DOĞRU TAŞIMA NASIL OLMALI?

  • Yüz ve çene yukarıda olacak şekilde yüzünün ebeveyne dönük olması ve 45 derecelik açı ile eğilimli taşınması tavsiye edilir.
  • Bebek eğer ebeveyne dönük bir şekilde taşınıyorsa yüzünün ve nefes alma yollarının kapanmamış olmasına diklat edilmelidir.
  • Anneler bebekleri taşırken özellikle yaz aylarında kanguru kullanımını daha çok artırıyor. Ama bu kangurular ne kadar güvenilir orası tartışılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde askılı bebek taşıyıcıları bebeklerin ölümüne yol açtığı için yasaklandı.
  • Bebeğin yüzü dışa dönük olan taşıma şeklinde ise bir elle bebeğin gövdesinden tutulur ve diğer bir elle de bebeğin poposundan veya bacak arasından tutulur.
  • Bebeği taşımak için kucağa alınacağı zaman kesinlikle kollarından tutarak kaldırılmamalı, bütün gövdesinin iki tarafından tutacak şekilde kaldırmak daha güvenlidir.
  • Bebekler tek elle asla taşınmamalıdır.
  • Bebek annenin omzuna doğru yatırıldığında, otomatik olarak başını çevirecektir. Bu pozisyonda bebeğin sırtından tutulmalı ve diğer elle de poposunun altından destek verilmelidir.
  • Anne ve babaların en sevdikleri, kucakta taşıma biçimidir. Bu pozisyonda, bebek belli bir açıyla kola yatırılır. Kişinin dirseği bebeğin başını desteklerken, eliyle de bacaklarını tutar. Diğer eliyle ise bebeğin göbek kısmından destek olur.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?