...

Yeni Doğan Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilmeli?

Yeni Doğan Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilmeli?

Hamilelik dönemi bitti ve nihayet bebeğinizi kucağınıza aldınız. Bebeğin bez değişimi, banyosu, göbek bağı temizliği derken aslında önem verilmesi gereken tırnak bakımıdır. Peki yeni doğan bebeklerin tırnakları nasıl kesilmeli? Bebeklerin ilk oyuncakları elleridir. Bu yüzden eldivenleri çok kullanmamanızı tavsiye ediyorum. Aslında anneler bebeklerinin tırnaklarını keserken birçok endişeye kapılırlar. Bebeğimin tırnağını canını acıtmadan nasıl kesebilirim diye.

Bebeğin Tırnağı İlk Ne Zaman Kesilmelidir?

Yenidoğan bebeklerin doğumdan sonraki süreçle birlikte tırnak uzaması başlamaktadır. Ortalama 1 ve 2 hafta içerisinde bebeğin tırnağı kesilecek kadar uzamaktadır. Bebeğin tırnağı ilk ne zaman kesilir diye bir kaide yoktur. Bebek tırnağı uzadığı an kendisine zarar vermemesi ( elini yüzünü çizmemesi için) kesilmelidir.

İlginizi Çekebilir : Yenidoğan bebek nasıl giydirilir?

Bebek tırnakları ince olsa da tırnak kesimini banyo sonrasına bırakmalısınız ki tırnaklar iyice yumuşasın. Eğer tırnaklar zamanında kesilmezse minik bebeğiniz yüzünü ve onunla temas halindeki kişileri de çizebilir.

Kimi bebeğin haftada bir kimisinin iki haftada kimisinin ise üç haftada bir tırnakları uzar. Tırnak kesimi ebeveynler için çok keyifli olmasa da tırnaklar kir ve bakteri barındırır.

El ve ayak tırnaklarının uzama süreleri aynı değildir, ayak tırnakları daha geç uzar. Yeni Doğan Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilmeli ?

 

Uygun tırnak makası seçin

Bebekler için özel tasarlanmış tırnak makasları piyasada mevcut. Tırnak kesme makasını bebeğin tırnağının dibine gelmeyecek şekilde ayarlar keserseniz hem bebeğinizin canı acımaz hemde siz korkularınızı yenmiş olursunuz. Aynı zamanda uçları çok keskin olmayan makaslarda mevcut buda işinizi kolaylaştırabilir.

Bebeklerin Tırnakları Ne Zaman Kesilir?

Bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra yada banyo sonrası uykusunda bebeğinizin tırnaklarını kesmeniz en uygun zaman olacaktır. Banyo sonrası tırnaklar yumuşadığı için kesim kolaylaşır. Yada başka şeylerle oyalamak sureti ile onu oyalayarak, şarkılar söyleyerek de kesebilirsiniz.

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir?

Bebeğinizin el tırnaklarını parmak biçimine göre ayak tırnaklarını ise düz kesmeye özen gösterin ki tırnak batmasına sebep olmasın. Tırnak batmalarının ve tırnak kenarı enfeksiyonlarının en büyük sebebi yanlış kesimden kaynaklanır. Tırnaklar kesildikten sonra keskin olan yerleri kağıt törpü ile inceltebilirsiniz.

Kırkı Çıkmamış Bebeğin Tırnakları Kesilir Mi?

Bazen nadirde olsa annelerde kırkı çıkmamış bebeğin tırnakları kesilir mi? diye sorabiliyorlar. Fakat bu tamamen yanlış bir inanç. Bebeğin tırnağı uzama süresine göre tırnaklar kesilmelidir.

İlginizi Çekebilir : Bebek Kırkı Nasıl Çıkarılır? Bebek Kırkı Çıkarmak Hurafe Mi?

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?