...

Yeni Doğan Bebek Tuzlanır mı ?

Yeni Doğan Bebek Tuzlanır mı ?

Yeni doğan bebek tuzlama Anadolu’da yaygın görülen bir gelenektir. Amaç bebeğin pişik olmaması ve büyüdüğünde terinin pis kokmamasıdır. Bebeğin doğduğu ilk hafta  yapılan tuzlama işleminde bebeğin ömrü boyunca ter kokmayacağına inanılarak yapılır. Peki yeni doğan bebek tuzlanır mı ? Piyasada bebek tuzlama seti bile satılmaktadır. Bebeğin banyo suyuna tuz katmak, bebeği tuza yatırmak ve hatta damağına biraz tuz sürmek gibi adetler hala sürmektedir. Ülkemizde Adana, Hatay, Mersin ve Bursa gibi illerde yaygın olarak yapılmaktadır. Bebek tuzlamanın bebeği ölüme bile götürdüğü hiç düşünülmemiştir.

Yeni doğan bebek tuzlanır mı ?

Yenidoğan bebeğin cildi çok hassastır bu yüzden bebek yağı ve nemlendiricilerle bebeğin cildi korunur. Tuz bebeğin cildini tahriş eder.

Çoğu zaman bu konuda bilgili anne babalar büyüklerine karşı çıksalarda büyüklerinden “biz sizleri nasıl büyüttük” gibi sözlerle karşılaşırlar.

Doktorlar tuzla yıkanan bebeklerin cildinde yaralar olduğunu tuzun bebeğin cildini tahriş ettiğini söylerler ve hatta bu gibi “kocakarı” adetleri olarak adlandırılan adetlere karşı çıkarlar.

Tuzlanan bebeklerde önemli boyutlarda su kaybı, kandaki tuz oranının yükselmesine bağlı havale geçirme, tansiyonun yükselmesine bağlı beyin kanaması, böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlar görülebilmektedir.

Göbek içine ve çevresine tuz dökülmesi sonucu kana mikrop karışması ve nadiren olsa da tetanoz görülebilmektedir.

Dinimizde Bebek Tuzlama Var Mı ?

Dinimizde bebek tuzlama ile alakalı bir hadis , ayet yada emir yoktur. Bununla alakalı dinimizde ve dini kitaplarımızda herhangi bir söz geçmemektedir. Bebek tuzlamanın dinimizde yeri yoktur. Ancak bu inanış eski Yunan antik çağından geldiği söylenmektedir.

Bebek Tuzlama Hakkında Uzman Doktor Görüşü

Yeni anne adaylarını uyaran Prof. Dr. Nejat Narlı, bebeklerin çevreden duyulan bilgilerle değil, bir sağlık kuruluşundaki doktor tavsiyesi ile büyütülmesi gerektiğini vurguladı. Yeni doğan bebeklerin genellikle aile büyüklerinin tavsiyesiyle tuzlandığını belirten Prof. Dr. Narlı şöyle dedi:

“Yeni doğan bebekler, aile büyükleri tarafından tuz veya zeytinyağı ile birlikte ovulup banyo ettirilerek; ağız, koltuk altı, kasık, dahil tüm vücuda sürülerek tuzlanmaktadır. Ne yazık ki ciltten emilen aşırı miktarda tuz, ciddi ve hayatı tehdit eden hipernatremi (kanda tuz oranının yükselmesi) ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle yaşamını yitiren bebekler bulunuyor. Bebeğinizi kesinlikle tuzlamayınız.”  Habertürk

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Doktoramuza danışarak yapılması en sağlıklısı sanırım 🙂 Son cümledeki gibi ciddi tehditler oluşturabilir

  2. Doğru uygulandığında gerçekten faydası var bizim yozgatta da yapılır beni bebekkken babaannem tuzlamamış iyikide tuzlamis hiç kokmam sular seller gibi terlesemde kokmuyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?