...

Verniks Nedir ? Verniksin Bebeğe Faydaları

Verniks Nedir ? Verniksin Bebeğe Faydaları

Verniks, bebeğin doğduğunda ki derisinde bulunan kremsi bir tabakadır. Beyaz renkte bebeklerin cildinde görülür. Bebeğin cildinde bulunan bu kremsi yapı bebeği anne karnındayken korumakla beraber bebek yıkanana kadar korur. Bebeğin cildini koruduğu için uzmanlar genelde bebeğin ilk banyosunu ne kadar geç yaptırırsanız o kadar iyi olduğunun kanısındadır.  “Verniks Kazeoza’ ” da denir.

Anne karnındaki bir bebek  amniyon sıvısında yüzer . Doğmamış bebeğin cildini sıvıdan koruyan bir kaplamadır. Eğer verniks kaplaması olmasaydı bebeğin cildi buruş buruş  olurdu ve bebek rahimde kıvranırdı. Verniks tabakası gebeliğin son 3 ayında oluşmaya başlar. Erken doğan bebeklerde verniks tabakası, gününde doğan bebeklere göre daha yoğundur.

 

VERNİKSİN BEBEKLER İÇİN FAYDALARI NELERDİR?

 

Bebeği Enfeksiyonlardan Korur

Hamileliğin 10.haftasından sonra bebeğin böbrekleri oluşmaya başlar ve idrarını yapmaya başlar. Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı ile idrarın karışması zararlı olmasa da oluşabilecek tehlikelere karşı bebek verniks yapısı sayesinde korunur.

Bebeğin anne karnı ile dış ortam arasındaki ısı farkına uyumunu kolaylaştırır.

Verniks sayesinde bebek dış dünya ile ısı farkını korur ve ısı şokuna maruz kalmaz. Isı şoku yaşamaması bebekte pıhtılaşma bozuklukları, beyin kanaması ve bazı enfeksiyonlara karşıda korunmuş olur.

Mikroplara karşı koruyucu bariyerdir.

Yapılan araştırmalarda verniksin içinde doğal bağışıklığı destekleyen 40-50 değişik protein yapısında madde saptanmıştır. Bunların yarısı da tamamen vernikse özel proteinlerdir. Verniksin direkt olarak mikropları yok edici etkisi de vardır. Bu özellikler verniks tabakasının doğum öncesi ve sonrasında bebek için dışarıdan gelebilecek mikrobik tehlikelere karşı bir bariyer görevi görmesini sağlar.

Doğumu kolaylaştırır.

Verniksin yapısı kremsi ve yumuşaktır. Doğum sırasında bu kaygan tabaka, doğumun daha hızlı ve kolay bir şekilde ve doğum kanalından rahat geçmesine sebep olur. Bu sayede bebek daha kolay ve stressiz doğmuş olur.

Bebeğin cildi için nemlendirici görevi görür.

Verniks tabakasının içindeki proteinler bebeği enfeksiyonlara karşı korurken yeni deri oluşumunun desteklenmesi görevini üstlenir. Verniks bebeğin cildinin nemli kalmasını ve vücudunun sıvı kaybetmesini de önler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Bence bebekler bi süre yıkatılmamalı o kokusuna doyulmalı. Doğar doğmaz musluğun altına yatırıyolar bebeleri

  2. Verniksin önemini ne yazıkki kızım doğduktan sonra öğrendim. Kızımı normal doğum yaptım ve doğurduktan sonra kucağıma yıkanmış bir şekilde verdiler suya tuttular.

  3. Bir çok doktor da söylüyor zaten verniks hemen yıkanmamalı diye ama mecburen yıkıyorsun çocuğu o şekilde kucağına vermıyorlar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?