...

Üçlü Tarama Nedir ? Üçlü Tarama Yaptıran Anne Yorumları

Üçlü Tarama Nedir ? Üçlü Tarama Yaptıran Anne Yorumları

Gebeliğin olmazsa olmazlarından biri olan üçlü tarama testi ne zaman yapılır? Anne yorumları ile değerlendirdiğimiz üçlü tarama ne zaman yapılır ve anne yorumları nedir göz atalım!

Tıp dilinde triple test olarak geçen üçlü tarama testi uygulamasındaki amaç; bebeğe ait özellikle Tizomi 21 , Trizomi 18  gibi kromozom bozukluklarını taramaktır. Bu kromozom bozuklukları  Down sendromu , Edwards Sendromu gibi sendromlara yol açabilir. Ayrıca  “Nöral tüp defektleri” adı verilen bir takım anomalileri taranmasıdır.

Bir çok anne adayı hamilelik esnasında doktor tavsiyesi yada isteği ile üçlü tarama yaptırmak istemekte , bilmeyen anneler ise çekinmekte. Bir tüp kan ve ultrason ile yapılan üçlü tarama testte bebeğin kromozom sayılarına bakılarak özellikle sıkça görülen down sendromu teşhisi konulabiliyor.

Üçlü Tarama Testi Ne Zaman Yapılır

Üçlü tarama ne zaman yapılır sorusunun cevabı gebelikte 16 ile 20. haftalar arasında down sendromu ve kromozomal bozuklukların tespiti için yapılmaktadır. Bu testin öncesinde yani 11-14 haftalarda ikili, sonrasında ise dörtlü test yapılabilmektedir.

Bu Konu İlginizi Çekebilir: Hamilelikte En Çok Karşılaşılan Problemler

Üçlü Tarama Testi Yapılmalı mı

*   İkili test yaptırdım üçlüden önce ikili yapıyorlar sorun varsa üçlü testi istiyorlar
*   Anne karnından sıvı alıyorlar ama ben aldırmak istemiyorum iyi olmuyormuş o
*   İkiliyi de dörtlüyü de yaptırmadım düşünmüyorum da iyi değil diyorlar insan korkuyor yaptırmaya
*  Bebeğinizi aldırmayı düşünmüyorsanız hastalık vb durumu çıkarsa test sonucunda yaptırmayın zaten boşuna üzülmeyin ama insan merak ediyor yani . Testlerde bir şey yok kan alınıyor birde ultrasona giriyorsunuz
*   Canım benim doktorum da bana ikili test yapmayalım uçlu yapalım dedi üçlüyü yaptı sıvı falan alınmadı çok şükür bir sorun da çıkmadı.
*  Korkacak bir şey yok ki alt tarafı 1 tüp kan alacaklar o kadar yeni yaptırdım aç tok fark etmiyor birde normal ultrason muayene ni olacaksın
*  İlk önce İkiliyi yaptırdım. Üçlüyü yaptırmadım..direk üçlü taramayı istemesi çok tuhaf geldi
*  Canım bir olasılık için bebeğini aldıracak isen yaptır yoksa yaptırma bir tedavisi yok çünkü
*  Sıvı aldırmayın ama ..İkili tarama kan alınıyor 11 14 hafta da yapılıyor ..ense kalınlığı ve down sendromu için. .
*  Beni de yarin çağırdı ama gitmeyeceğim Rabbim ne verirse hayırlısını versin kotu çıksa zaten aldırmayacağım yanılma payı da yüksekmiş niye boşu boşuna 9 ay psikolojimi bozayım.
*   Üçlü taramada 16 20 .haftalarda ultrasonla yapılıyor aç ya da tok diye bir durum yok bildiğim arkadaşlardan da bilgi veren olursa. Bence de moralinizi yüksek tutun
*  3 lünün bi güvenirliği yok ikilinin de yok dedi doktorum.. ben ikisini de yaptırdım sonuca bakmadım bile.. kan veriliyor bir tek..

Üçlü Tarama Testi Neden Yapılır

Üçlü tarama testi ile down sendromlu bebek taşıyan gebeliklerin tamamı belirlenemez sadece %70 kadarı belirlenebilir. Down sendromlu taşıyan bebek hamileliklerin yaklaşık üçte birinde üçlü test sonucu yüksek riskli olarak gelmez, normal gelir. Bunu tespit etme başarısı düşüklüğü nedeniyle üçlü testin tek başına kullanılması tavsiye edilmez.

Üçlü Tarama Testi Nasıl Yapılır

Hamileliğin 15 ile 22. haftalarında anneye önce ultrason muayenesi yapılır ardından anne belli miktarda test için kan verir. Kanın aç karnına, tok karnına veya günün hangi saatinde verildiğinden ziyade yalnız ultrasonun yapıldığı gün verilmesi önemlidir. Yapılan kan testinde B-HCG, u-E2 (serbest estriol), AFP isminde 3 değere bakılır. Bu değerlerle birlikte ultrasonda ölçülen değerler ve annenin doğum tarihi, son adet tarihi, kilosu, sigara kullanıp kullanmadığı gibi bilgiler bilgisayar programına girilir. Bilgisayar programı yaptığı hesaplamalar sonucunda risk düzeyini belirler. Sonuçta trizomi 21 (Down sendromu), trizomi 18 (Edwards sendromu) ve nöral tüp defekti için üç ayrı risk sonucu verir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

13 yorum

  1. Bence üçlü tarama kesinlikle yaptırılmalı riske atmamalısınız. Doktor söylüyorsa yani vardır bir bildiği. Hamile anneler buna dikkat etmeli

  2. tartışacak başka birşey bulamadınızmı ya. doktor diyorsa vardır bi bildiği. çocuk bu çocuk ihmale gelmez

  3. İkili ile üçlü tarama arasındaki fark ne? ya tarama dediği sadece kan testi diyor bu mu yani ?

  4. Yani ne olursa olsun sonuçta hekim istiyorsa vardır bir bildiği çocuk doğuruyoruz riske atmamak gerek…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?