...

Suda Doğum Nasıl Yapılır ? Yararları Nelerdir ?

Suda Doğum Nasıl Yapılır ? Yararları Nelerdir ?

Doğum, insanoğlunun ilk zamanlarından beri kadınların anatomik bir gerekliliğidir. İnsanoğlu kadınların doğum ağrısını ve acısını giderebilmek, bu doğa olayını kolaylaştırabilmek için bir çok yöntem denemiştir. Suda doğum çok eskilere dayansa da tam anlamıyla litaratüre girişi 20. yy ın ortalarında başlar. Suyun rahatlatıcı etkisi doğumda da kullanılmaya başlanmıştır. Bilinen en yaygın suda doğum yüzdesi İngiltere ‘dedir. Birleşik krallıkta hemen hemen her hastanede su doğum ünitesi bulunmaktadır. Suda doğumu gerektiren bir seçenek yoktur. Suda doğum tamamen annelere önerilen alternatif bir durumdur.

Suda Doğum Nedir ? Suya doğum nasıl yapılır ? Suda doğumun yararları nelerdir ? Suya doğumun zararları var mıdır ? Kimler suya doğum yapamaz ?

Suda Doğum 2 Şekilde Yapılmaktadır ;

Doğum Öncesi Rahatlatıcı Su

Bu yöntemde her ne kadar su içinde doğum yapılmasa da suyun rahatlatıcı etkisi doğumu kolaylaştırır. Doğum aşamasında ki anneler, açılma başladığı süreçten itibaren suya girer. Doğum başlamasına yakın sudan çıkarılarak doğum odasına alınır. Burada amaç annenin çektiği acıyı hafifletmek , suyun rahatlatıcı etkisini kullanmaktır. Bu yöntem tüm dünyada kabul edilmiş olup , hiç bir risk taşımamaktadır. Suyun ağrı kesici etkisi tüm doğum uzmanları tarafından benimsenmiştir.

Suda Doğum Acısız mı ?

Bu yöntem direk su içerisin de doğumdur. Bebek anne karnından çıkana kadar anne sudan çıkmaz ve direkt olarak su içerisine doğum yapmaktadır. Suya doğum konusunda dünyada hala tartışmalar devam etmektedir. Amerika ‘da kadın doğum uzmanları derneği suda doğumun hala bir deney aşamasında olduğunu savunmaktadır. Amerikalı uzmanlar, bebeklerin doğacağı en iyi ortamın karasal koşullar olduğunu savunmaktadır. Bu açıklamalara en çok tepki İngiltere ‘ den gelmiştir.

 

Suda Doğumun Faydaları Nelerdir  ?

Anneye Faydaları ;

 • Suya giren annenin kaslarının gevşemesi
 • Suyun Ağrı kesici etkisi
 • Sıcak su içerisinde olmak kan dolaşımını artırmaktadır
 • Annenin hareket kabiliyeti artmaktadır

Bebeğe Faydaları ;

 • Bebek, anne karnındaki ortama yakın bir ortamda doğar ( Sıvıdan sıvıya )
 • Bebeğin çıkışını kolaylaştırır
 • Sıcak ortamdan sıcak ortama çıkışı

Suda Doğumun Gerçekleşmeyeceği Durumlar

 • Herhangi bir durumdan dolayı erken doğum riski taşıyan kişiler suda doğum yapamaz
 • Bebeğin çok aşırı kilolu olduğu durumlarda ( 4.5 – 5 kg )
 • Annede eğer çoğul gebelik var ise ( ikiz , üçüz vs )
 • Enfeksiyon ve kanama riski fazla olan gebeliklerde
 • Doğum esnasında oluşan problemler
 • Bebeğin ters gelme durumu
 • Annede mevcut olan tansiyon , şeker gibi hastalıklarda
 • Annenin sudan korkması durumunda
 • Aşırı ıkınma da eğer doğum gerçekleşmezse anne adayı sudan çıkarılır.

Suda Doğumun Riskleri

Suya doğum yöntemi ülkemizde pek kullanılan bir yöntem olmasa da , dünyada sanıldığından daha yaygın kullanılan bir doğum şeklidir. Buna rağmen birçok anne adayı normal doğumu tercih etmektedir. Suda doğum yapanlar ise daha rahat olduğunu söylemekte. Doğum sırasında bebeğin dışarı çıkması ile ciğerlerine su dolma riski bulunmaktadır. Bebek doğduğu anda suda sıkışabilir ve nefes alma aşamasında suyu ciğerlerine çekebilir. Bebek sudan çıkarılırken anında kordonuna zarar verilmeyecek şekilde kesilmelidir. Lakin suda olduğu gibi karasal doğumda da anne için riskler vardır.

Suda Doğum Fiyatları 2019

Bildiğimiz bir çok doğum yönteminin aksine bir çok annenin kafasındaki soru acaba normal yada sezaryen doğum ile arasındaki fiyat farkı ne oluyor. Acaba suda doğum ne kadar ?

Öncelikle bu şekilde doğum yaptıran hastaneler ülkemizde sınırlı durumda bir çok hastanede doğum ünitesi bile bulunmamakta.

Türkiye’de suda doğum fiyatları 2018 yılında yaklaşık 7000 TL ile 15000 TL arasında değişmekte idi.

2019 yılı itibari ile bu ücretin 8000 TL ile 20.000 TL arasında olması bekleniyor.

Dilerseniz Normal Doğumun Faydaları ve Risklerine Dair Bilmeniz Gerekenler konumuza da göz atabilirsiniz.

 

 Suda Doğum İzle


Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

 1. Valla hep haberlerde görüyoruz ünlüler yapıyor. Anam biz normalde havuza girmiyoruz bizde nerde o goca suda doğum yaptıracak

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?