...

Sıra Sende Bebek Oyunu 6 & 12 Ay

Sıra Sende Bebek Oyunu 6 & 12 Ay

Bebek Oyunları bebeğin gelişimini ve zekasını olumlu yönde etkileyen ve ilerleten en önemli faktördür. Bebekler oyunla gelişirler. Sıra sende bebek oyunu 6 & 12 ay için ideal bir oyundur. Genellikle bebeklerde ilk oyun olarak oynatılabilir.

Sıra Sende Bebek Oyunu Gerekli Malzemeler :

  • Bir sepet ( tepsi yada sini )
  • İçerisine dolduracağımız oyuncak ve gereçler ( oyuncak , çıngırak , tahta , sünger , saç fırçası vs )

Sıra Sende Bebek Oyunu Oynanışı :

  • Bebeğinizi rahatsız olmayacağı ve oturduğu yerden kalkmayacağı şekilde oturtun ve tam karşısına da siz oturun.
  • Sepetin içerisine gerekli oyuncak ve gerçeleri doldurduktan sonra tam ortanıza koyun.
  • Nesnelerden herhangi birisini alarak bebeğinize hitap ederek ona uzatın. Ona verdiğiniz nesnenin ismini söylemeyi ve gülümsemeyi unutmayın. Örneğin : ‘ Bak burada ne varmış. Al bakalım sana araba.. ‘
  • Vermiş olduğunuz nesneyi alması için bebeğinizi cesaretlendirin.  ( Odada bebeğinizin ilgisini çekecek yakınında başka bir nesne olmamalı. Yada TV , cep telefonu açık bulundurulmamalı )
  • Bebeğinizden vermiş olduğunuz nesneyi geri vermesini isteyin. Örneğin : Annecim / Babacım bana arabayı verirmisin ? Nesneyi eğer vermek istemez ve elinden bırakmaz ise kesinlikle ısrar etmeyin.

Bebeğim Ne Öğrendi ?

Bu bebek oyunu sık sık oynanabilir. Aynı oyun banyoda da çeşitli banyo oyuncakları ile de oynanabilir. Bebeğin ilk gelişimi için nesneleri tanıması ve ondan bir şey istemeniz yada almanız gelişim açısından çok önemlidir. Nesnelerin isimlerini öğrenmesi için önem taşıyan sıra sende bebek oyunu  , aynı zamanda bebeğinizin algısını geliştirerek paylaşma alışkanlığı kazandırır. Bu oyunu sadece siz değil eşiniz yada bir arkadaşınızın da bebeğinizle oynamasını isteyebilirsiniz. Başka insanlarla yada farklı nesnelerle bu oyunu oynamak bebeklerde beyin gelişimini hızlandırır ve öğrenme becerisini geliştirmektedir.

Oyunun En İleri Aşaması 

Bebeğinizin ilk oyununu sürekli oynayarak bu oyunu sevmesini sağlayabilirsiniz. Eğer sürekli her istediğinizi alıyor , istediğinizde geri veriyor ise sıra ona geçmiş demektir. Bebeğinizden sepetteki herhangi bir nesnenin adını söyleyerek ondan o nesneyi bulup vermesini isteyin. İstediğiniz nesneyi size verene kadar istemeye devam edebilirsiniz. Eğer siz araba istiyor , o ise bir tahta parçası veriyor ise , bunun araba değil bir tahta olduğunu söyleyin ve ona teşekkür edin. Eğer bu oyunu bebeğiniz yapamıyorsa hazır değil demektir. İlk oyunumuza devam ederek bir kaç gün sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?