...

Sarılık Nedir ? Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Nedir ? Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

Yeni doğan bebeklerde sarılık görülme riski yüksektir. Bebeklerde sarılık derecesi ve sarılık belirtileri nasıl anlaşılır? Sarılık nasıl geçer bilmeniz gerekenler.

Yeni doğan bebeklerin %60′ ında, erken doğan bebeklerin ise %80 inde sarılık görülme olasılığı yüksektir. Peki sarılık nedir? Sarılık neden olur? Sarılık, vücutta bilirubin denilen sarı maddenin artması sonucu cildin ve gözün beyaz kısımlarının yeşil – sarı arası renk alması ile anlaşılır. Kanda bilirubin seviyesinin yükselmesi ile birlikte tüm vücudu sarı-yeşil renk kaplayabilir. Sarılık göbek hizasını geçmiş ise kandaki bilirubin düzeyine baktırmak gerekir.

Bebeklerde Sarılık ne zaman görülür?

Yenidoğan bebeklerde sarılık, doğduktan 2. İle 4.günü arasında görülmeye başlanır. Ve 1-2 hafta içinde kaybolur. Ancak ciddi sorunlarla karşılaşmamak için doktor kontrolünde olunması gerekir.

Burada Anlattık : Yenidoğan Bebeklerle İlgili Her şey

Bebeklerde Sarılık Belirtileri Nelerdir?

Sarılık belirtileri ise; sık sık uyuma isteği, cilt renginde farklılık ve emmesinin azalması gibi belirtiler görülür.
Sarılık bazı bebeklerde anne sütünün yeterince alınmaması, anneden sarılık geçmesi, kan grubu uyuşmazlığı, doğuştan olan enzim rahatsızlığı gibi etkenlerden dolayı da oluşabilir.

Sarılık nedir dedik. Sarılığın yükselmesi halinde; cilt rengi giderek koyulaşır. Sürekli uyuma isteği ve emmeme isteği olur.
Sarılığın beyni etkilemesi halinde bebeklerde; başını arkaya atma, havale geçirme, ağlama gibi sorunlar görülebilir. Bu yüzden sarılık görülen bebekler doktor gözetimi altında olmalıdır. Erken doğan bebekler, doğum sırasında zorlanmanın etkisiyle kafa derisinde  kanama olan bebekler, emme sorunu yüzünden beslenemeyen bebekler, sarılık sorunu 2 haftadan fazla süren bebekler özenle doktor kontrolünde olmalıdır.

Sarılık Nasıl Geçer?

 • Bebeğin kanında bulunan bilirubin seviyesi kontrol edilmelidir.
 • Sarılığın sebebi belirlenmelidir.
 • Sarılık belirli bir seviyeye çıktığında hastanede ışın tedavisi uygulanmalıdır.
 • Sıcak ve güneşli havalarda bebek dışarı çıkarılmamalıdır.
 • Anne sütünden kaynaklanan sarılıklarda ise anne sütü kesilmemelidir. Bu tür sarılıklar hafif atlatılabilir. Gerekirse doktor kontrolünde anne sütü alımına 1-2 gün ara verilebilir.
 • Doktorun uygun gördüğü takdirde ilaç tedavisi uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir : Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde Sarılık Derecesi

Bebeklerde sarılık derecesi bilirubin seviyesi ile kontrol edilmekte, hesaplaması yapılmaktadır. Bunun derecesini ancak bir doktor kontrolü ile belirlenebilir.

 • Bilirubin oranı 5 ile 8 mg/dl arasında ise baş ve boyun bölgesi sararır,
 • Bilirubin mikarı 8 ile 10 mg/ arasında ise gövdenin üst bölümü sararır,
 • Bilirubin miktarı 10 ile 13 mg/dl arasında ise gövdenin alt kısmı   sararır,
 • Bilirubin miktarı 13 ile 16 mg/dl arasında ise kol ve bacaklar sararır,
 • Bilirubin miktarı 20 mg/dl civarında ise eller ve ayaklar sararır
Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

 1. bu sarılık hemen hemen her çocuk görünüyor ışık kalmasını tavsiye ediyorlar hakimler umarım sizin bir çocugunuz olursa sarılıktan korkmayın bir hafta boyunca ışık kaldıgında geçiyor.

 2. Teşekkürler Gerçektende sarılık sorunu hakkında bilgilendirici bir makale yazmışsınız 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?