...

Plastik Ördekler Mikrop Saçıyor

Plastik Ördekler Mikrop Saçıyor

Çocuklar oyuncaklarla vakit geçirmeyi çok severler. Hele ki banyoda plastik oyuncaklarla oynamaya bayılırlar! Plastik ördekler ve benzeri plastikten yapılmış oyuncaklar aslında hiçte masum değiller. Bu haberi okuduktan sonra plastikleri çöpe atmak durumunda kalabilirsiniz.

İsviçre Federal Su Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü ile ETH Zürih ve Illinois üniversitelerinden bilim insanlarının yürüttüğü araştırmada, oyuncakların içinde santimetre kare başına 5 ila 75 milyon arasında bakteri hücresi barındırdığı bulundu. Araştırmaya göre, oyuncaklar sıkıldığında dışarı çıkan kirli suda “potansiyel hastalık taşıyan bakteriler” tespit edildi.  Lejyoner hastalığına yol açan Lejyoner bakterisi ve özellikle bağışık sistemleri güçsüz olan kişilerde ölümcül olabilen ilaca dirençli pseudomonas aeruginosa bakterisi de oyuncaklarda bulundu.

Görünüşte zararsız olan hemen hemen her evin banyosunda bulunan plastik ördekler aslında tam bir bakteri yuvası. Sıcak ve nemli ortamlar mikropların üremesi için en uygun yerlerdir.

Özellikle dünya ya Çin üzerinden dağılan bu tarz oyuncakların içerisinde malzemenin ucuza imal edilmesi için düşük kalitede olması sebebi ile bakteri ve mikrop üremesinin su ile temasta hızlandığı biliniyor.

ENFEKSİYONA NEDEN OLUYOR

Oyuncak plastiklerin yüzeylerinde biriken bakteriler göz, kulak yada mide enfeksiyonuna kadar yol açabiliyor.

Aileler bu araştırmadan sonra oyuncakların içini açmaya başladılar ve sosyal medyada “pis ördek, kötü kalpli ördek” gibi paylaşımlarda bulundular.

Yani dışarıdan göründüğü kadar masum olmayan bu tür plastik oyuncakları tercih etmeyiniz. İçerisinde bir çok bakteri barındırdığı için çocuğunuzun sağlığı ile oynamayın. Plastik yerine ahşap vb oyuncaklar tercih edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?