...

Normal Doğumun Faydaları ve Risklerine Dair Bilmeniz Gerekenler

Normal Doğumun Faydaları ve Risklerine Dair Bilmeniz Gerekenler

Baştan sona gebelik tamamen kişisel seçimlerle ilgili bir dönem. Vakit bebeğinizi karşılamaya geldiği zaman, işin içine ameliyatın ya da ilaçların girip girmeyeceğine karar veren de yine siz olacaksınız. Fakat normal doğum tam olarak ne demek ve siz bunun için iyi bir aday mısınız? Vajinal doğum adı da verilen bu yöntem hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olup, fayda ve risklerini öğrenirseniz karar vermeniz de kolaylaşacaktır.

Normal Doğum Nedir?

Dediğimiz gibi buna vajinal doğum adı da verilir ve bebek vajinadan çıkartılır, kısıtlı oranda tıbbi müdahale gerçekleşir. Çeşitli seçenekler olsa da, normal doğumda çoğu şey doğal olarak gerçekleşir.
Normal doğum günümüzde fiziksel zorluğundan ötürü eskisi kadar tercih edilmese de, aslında hem anne hem de bebek için çok fazla faydası vardır. Bu şekilde doğal sürece siz de katılır, bebeğinizin doğduğu her anı hissedebilirsiniz.

Normal Doğumun Faydaları

 • Vajinal doğum yapan kadınların emzirmede başarılı olma oranı daha yüksektir. Araştırmalara göre bebekle yapılan erken temas pek çok konuda fayda sağlarken, aynı zamanda ileride bebeğin daha uyumasına ve kilo kazanmasına yardımcı olur.
 • Bu sayede daha çabuk hareket etmeye başlayacaksınız. Normal doğumu tercih eden kadınlar, bebeğini doğurduktan sonra hareket özgürlüğü kazanıyor ve hastanede sadece çok kısa bir süre kalıyor. Genellikle en geç iki gün sonra hastaneden çıkıp normal hayatlarına devam edebiliyorlar.
 • Bir diğer faydası ise kendinizle duyacağınız gurur, ruhsal rahatlama.Doğum sonrasında yoğun bir ‘başarma’ hissedeceksiniz, vücudunuz bunu dış müdahale olmadan doğal şekilde başarabildiği için huzur hissedeceksiniz.

Doğal Doğumun Riskleri

 • Sağlıkla ilgili her kararda olduğu gibi, doğum konusunda da elbette riskler var. Genel olarak doğal doğum pek çok faydaya sahip fakat tabii ki beraberinde bazı risklerle geliyor.
 • Doğuma dair her şeyi ama her şeyi hissedeceksiniz. Bazı kadınlar için maalesef bu beklediğinden daha çok acı verici oluyor. Fakat şunu da unutmayın ki, normal doğum yaparken doktorunuz acı arttığında epidural doğuma da geçiş yapabilir.
 • Eğer epidural doğum uygun olmazsa ve bebeğinizin kalp atış hızı düşerse, hatta beklenmedik sorunlar meydana gelirse doktorunuz genel anestezi yapabilir, sezaryen doğuma geçebilir. Yani normal doğuma karar verilmesi, mutlaka öyle gerçekleşeceği anlamına da gelmiyor.
 • Komplikasyon riskleri oluşabilir. Özellikle evde doğum yapmayı düşünüyorsanız bu risk çok daha fazladır. Dolayısıyla en azından bunu minimuma indirmek için mutlaka yakın mesafede uygun bir hastane seçin.

Normal Doğum Size Göre mi?

Mutlaka buna karar vermeden önce seçeneklerinizi doktorunuzla konuşmalı, vajinal doğumun size göre olup olmadığını tartışmalısınız. Şu özelliklere sahipseniz iyi bir adaysınız diyebiliriz;

 • Bir bebek bekliyorsanız
 • Destekleyici bir aileniz ve arkadaş çevreniz varsa
 • Hamilelikte en azından 37 haftayı doldurduysanız
 • Kronik sağlık problemleriniz yoksa
 • Sağlıklı bir hamilelik geçirip kilo aralığınızı koruduysanız

Kaynaklar:
Wikipedia.org
Hamilelikbelirtileri.co
Webdm.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?