...

Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılmalı?

Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılmalı?

Doğum bir çok kadının korktuğu ancak bebeğini kucağına almak için korkuları ile yüzleştiği bir durum. Doğumu kolaylaştırmak için bir çok yöntem mevcut. Yiyecekler, bitkiler, dualar, bitki çayları derken neler yapmalı doğrusu nedir öğrenelim.

Hamileliğin başından sonuna kadar annelerin korktuğu normal doğum aslında korkulacak kadarda kötü bir şey değil, normal doğum vücudu temizlemekle birlikte aslında görebileceğiniz en güzel an bence. Normal doğumu kolaylaştırmak için neler yapmalı hangi egzersizleri yapmalı ? Bunlara biraz öneriler sunacağım.

Öncelikle normal doğum hakkında dizilerden, filmlerden ve videolardan gördükleriniz ve duyduklarınız aslında korkunç şeyler. Bunlar hakkında öncelikle bilgilenin. Bilgi korkunun en büyük düşmanıdır. Doğum ile ilgili kitaplar dergiler okuyabilir, doğuma hazırlık kurslarına katılarak korkunuzu yenebilirsiniz.

Normal doğumu kolaylaştırmak ve rahat doğum yapmak istiyorsanız olabildiğince rahat olmalısınız hem bedenen hem de ruhen. Ruhunuz gergin olursa bedeninizi de gerginliğe sürükler. Eğer imkanınız var ise yoga sizi rahatlatacaktır. Bunların yanı sıra nefes egzersizleri de sizi rahatlatacaktır. Tüm bunlara hamileliğinizin başında başlamayı unutmayın.

Buraya göz atabilirsin : Doğum Sancılarıyla Baş Etmenin En Etkili Yolları !

Bunlarla birlikte belli sağlık ve doğum merkezlerinde uzmanlar tarafından verilen Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılmalı? eğitim ve seminerlerine de katılabilirsiniz.

Doğumu Kolaylaştıran Hareketler

Hamileliğin son dönemlerinde bolca yürümek çok önemlidir. Doğum için bir çok doktor doğum öncesi bolca yürümeyi teşvik eder. Hamilelikte ve doğum yakınlaşırken yapılacak bazı doğumu kolaylaştıran hareketler vardır. Bunlar hem hızlı hemde ağrısız bir doğum için yapılmalıdır.

Burada Anlattık: Doğumu Kolaylaştıran Hareketler

Doğumu Kolaylaştırmak İçin Zeytinyağı

Zeytin büyük bir mucizedir. Doğruluğu henüz tıbben kanıtlanır olmasa da. Ebeler başta olmak üzere bir çok tecrübeli anne tarafından doğumu kolaylaştırmak için zeytinyağı öneriliyor. Doğumdan birkaç gün önce göbek ve genital bölgeye zeytinyağı ile masaj yapmanın doğumu kolaylaştırdığı ve hızlandırdığı bilinmektedir.

Doğumu Kolaylaştırmak İçin Dua

Doğum Allah’ın biz kullarına büyük bir mucizesi bu tartışılmaz. Doğum öncesi bizi yaratana ve mucizeyi bize bağışlayana dua etmek biz insanlar için manevi açıdan rahatlık getirmektedir. Doğumu kolaylaştırmak için dua etmek sizi moral olarak yüksek tutacaktır.
Burada Anlattık : Doğumu Kolaylaştırmak İçin Dua

Doğumu Hızlandıran Yiyecekler

Bir çok doktorunda önerdiği gibi bazı yiyeceklerde doğum kolaylaştırıcı etki vardır. Doktor önerileri ve anne tavsiyelerini birleştirip sizler için doğumu hızlandıran ve kolaylaştıran yiyecekler listesi çıkardık.

  • Hurma
  • Ahududu
  • Bolca su tüketmek
  • Gül ürünleri ( Gül yağı, sirkesi vs) gibi ürünler doğumu kolaylaştırdığı bilinmekte. Özellikle hurma en çok bilinenidir.

Rahat Doğum Tavsiyeleri

Sürekli olarak başka kişilerden iyi veya kötü doğum hikayeleri dinlemeyin. Hassas bir yapıya sahipseniz karşı tarafın anlatacağı iyi niyetli dahi olsa hassasiyetinizi etkiler.

  • Size uygun olan bir hastane seçin ve öncesinde hastaneyi gidip gezin ki doğuma giderken kaygınız daha az olsun.
  • Doktorunuzla doğumla alakalı kaygınızı  paylaşın sizi rahatlatacak ve yönlendirecek bilgileri edinebilirsiniz.
  • Çeşitli nefes alma tekniklerini uygulayabilirsiniz. Bunun için kurulan ücretsiz kurslar da mevcut.
  • Doğumunuzun başladığını hissettiğiniz anda hastaneye gitmeden önce karnınızı doyurun.
  • Doğum sürecinde yatmayıp hareket etmelisiniz. Ara arada olsa kalkıp yürüyüp, sallanıp hatta dans bile edebilirsiniz.
  • Son olarak doğuma 5-6 hafta kala günde 4-5 adet hurma tüketilmesi de doğumu kolaylaştırıyor.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?