...

Lohusa Nedir ? Lohusa Psikolojisi ve Batıl İnançlar

Lohusa Nedir ? Lohusa Psikolojisi ve Batıl İnançlar

Lohusa, gebe bir kadının doğumdan sonra yaşadığı 40 günlük süreci tanımlayan doğum sonrası zamana verilen isimdir. 9 ay süren hamilelik döneminde vücutta birçok değişim meydana gelir. Kadınlar bu gebelik döneminde hem fiziksel olarak hem de hormonal olarak birçok değişim yaşarlar. Doğum sonrası lohusalık ile birlikte eskiye dönmeye başlarlar. Vücuttaki tüm sistemler hamilelikten önceki sürece tekrar dönmeye başlar. Lohusalık süre gelen bir şey değil sadece 6 hafta 40 gün kadar süren bir dönemdir.

Lohusa depresyonu , lohusa psikolojisi , lohusalıkla ilgili batıl inançlar, doğum sonrası depresyon, lohusalık dönemi cinsel ilişki

Lohusa Psikolojisi ve Lohusa Depresyonu

 • Lohusalık döneminde, özellikle ilk günlerinde adet kanamasına benzeyen parlak kırmızı renkte “loşi” adı verilen akıntı olur. Gün geçtikçe bu akıntı azalarak rengi de beyazlaşmaya başlar. Bu dönemde hijyenik pedler tercih edilmeli ve sık sık değiştirilmelidir.
 • Normal doğum gerçekleşen kadınlarda vajina bölgesinde kesik var ise muhakkak dikişte vardır. Bu dikişlerin hijyenine özen gösterilmelidir. Dikişlere, doktorunuz tarafından önerilen lokal anestezik kremlerin kullanılması, ılık oturma banyoları yapılması ve yumuşak yastıklar kullanılması tavsiye edilir. Yine bu dönemde hijyenik pedlerin sık sık değiştirilmesi gerekir. Hijyen açısından oldukça hassasiyet göstermek gerekir. Genellikle dikişler 1-2 hafta içerisinde iyileşir.
 • Sezaryen doğum yapan kadınlarda ise bikini bölgesine uygulanan 8-10 cm lik kesedeki dikişlerin vermiş olduğu ağrı ve acıyı hafifletmek için emzirmeye uygun parasetamol içerikli ağrı kesiciler doktoru tarafından uygun görülüp verilecektir.
 • Doğumdan 10-15 gün sonra ve lohusalığın bittiği dönemde muhakkak kadın doğum doktorunuz tarafından tekrar kontrol edilmelisiniz.
 • Lohusalık döneminde, sütünüzün bebeğe yetmeyeceği konusundan kaçının. Bu anneler için en büyük tedirginliktir. Doğum sonrası bebek hemşireleri emzirme tekniklerini anlatmaktadır. Bu emzirme tekniklerine uyarsanız problem yok. Bebeğin emmeyi, annenin ise emzirmeyi öğrendiği ilk zamanlarda süt az gelebilir bu sizi korkutmasın. Süt gün geçtikçe bebekte emdikçe artacaktır.

 • Emzirme döneminde bol sıvı tüketmek ve bol bol emzirmek sütünüzü artıracaktır.
 • Lohusalık sürecinde bol bol dinlenin. Bebek uyudukca sizde uyuyun. Bu dönemde büyüklerinizden yardım alabilirsiniz.
 • Lohusaların %80’inde üzüntü, %15’inde ise lohusalık depresyonu görülür. Lohusalık üzüntüsünü aşmak için aile bireylerinden birinden yada güvendiğiniz arkadaşlarınızdan yardım alarak bunu atlatabilirsiniz. Bu üzüntüyü de, spor yaparak, kendinize vakit ayırarak yada en basiti günde bir defada olsa markete çıkarak aşabilirsiniz. Lohusalık depresyonunu ise annenin kendisinden çok çevresindeki insanlar durumu fark eder. Sürekli ağlamak, enerjisi çökük, çok ya da çok az yemek, çok ya da az uyumak, dikkati toplamada ve karar vermede güçlük çekmek, değersiz ve suçlu hissetmek, keyif alınan olaylara ilgiyi kaybetmek, eşten, aileden, arkadaşlardan hatta bebekten kendini soyutlamak gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu sonuçlara sürekli baş ağrısı, mide problemleri, halsizlik, çarpıntı gibi fiziksel sıkıntılar da eşlik edebiliyor. Bu durumda bir psikolojik destek almak faydalı olur.
 • Cinsel ilişki için doktorların önerisi ilk 6 hafta bittikten sonra girilebilir.

Lohusalık İle İlgili Batıl İnançlar

Kadınlar için en zor dönemlerden biriside lohusalıktır. Bu dönem içerisinde öğüt veren çok olur ve herkes farklı bir ağızdan konuşmaya çalışır. Bu dönem içerisinde size bir çok batıl inançlardan da bahsedeceklerdir. Lohusa psikolojisi ve lohusa depresyonu tamamen sizin içinden çıkabileceğiniz bir durumdur. Dik durun, duymayın!
 • Lohusa anne ve bebek 40 gün dışarı çıkmaz,
 • Bebeğin 40’ı çıkmadan tırnağı kesilmez, kesilirse de arsız yada hırsız olacağını söylerler,
 • Bebeğin göbek bağının okul veya istenilen bir yere gömülmesi,
 • Bebeğin emzirilmesi için 3 ezan vaktinin geçmesi,
 • Lohusa kadının yalnız bırakılmaması,
 • Bebeğin 40’ı çıktıktan sonra içinde 40 taş olan su ile yıkanması
gibi birçok batıl inançlar vardır. Bu tür inançların dinimizde yeri yoktur.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?