...

Kucağa Alışan Bebekler Hakkında Tavsiyeler

Kucağa Alışan Bebekler Hakkında Tavsiyeler

Bebekler doğduğu günden itibaren kucağa alışır. Her ağladığında ebeveynler kucağa alır ve sakinleştirmeye çalışırlar. Kucağa almak aslında yeni doğan bebeğiniz ile kurulan bağ onu dış etkenlerden korumak ve sakinleştirmek için bir metottur. Uzmanlar Kucağa Alışan Bebekler için ebeveyn ile bebek arasında ten temasının olmasını söylüyor ama her ağlamasında da bebeğin kucaklanmamasının da altını çiziyor.

Bebekler kucaktan nasıl vazgeçer ? Bebeğe kucak nasıl unutturulur ? Bebeği Kucak Alışkanlığından vazgeçirmek , Bebekler kucağa alınmalı mı ? Kucağa Alışan Bebekler

Bebeğin her ağlaması bir hastalığın yada bir rahatsızlığının olduğu anlamına gelmiyor. Bebeğinizi kucağınıza alıp onunla temas etmek, sevdiğinizi göstermek beyin gelişiminin bir parçasıdır. Bebekler anne- babanın göğsünde daha rahat uyurlar. Anne ve baba bunu bebeği için huy haline getirmezse bebek de kucağa alışmaz.

Bebekleri sürekli kucağa almak bebekleri şımartır mı?

Bebeklerin dünyaya alışmaları ve hayata güvenle sarılabilmeleri için ebeveyni ile tem temasına ihtiyacı vardır. Ancak her ağlama da kucağa alınan bebeklerin düzeni bozulur ve onları tamamıyla ebeveynine bağlı hale getirir. Pek çok bebek gece uyanır ve tekrar uykuya dalar. Ancak her uyanıp ağladığında onu kucağına alıp, evin içinde dolaştıran ebeveynler bebeğin kendisini rahatlatarak yeniden uykuya dalma gücünü kullanmasına fırsat vermedikleri için, bebekleri kendi başlarına uykuya dalmayı öğrenemezler.

Bebekler  her ağladığında kucağa alınırsa kucağa alışır 

Bebeğiniz kucağa alınmadığı takdirde sürekli ağlıyorsa, bebeğin ne için ağladığını bilmek gerekir. Ağlama bebeğin konuşamadıkları için kullandıkları bir dildir. Bebekler ağlayarak sıkıntılarını veya rahatsızlıklarını dile getirmeye çalışırlar. Açlık, kulak enfeksiyonu, karın ağrısı, gaz sancısı, altını kirletmiş olması, diş çıkarması, bebeğin fazla yorgun olması ve kolik bebek olması gibi. Bebekler farklı zaman dilimlerinde günde ortalama 3 saat ağlar bu normaldir. Ağlayan bebek karşısında bebeğin bir sorunu sıkıntısı olup olmadığından emin olmak gerekir.

Bebeğiniz kucak istediğinde onu sakinleştirecek yöntemler denemelisiniz. Peki bu yöntemler nelerdir?

  • Bebeğinizin oyalanması için yatak başlığına renkli, sesli bebeğinizin dikkatini çekecek dönenceler takabilirsiniz.
  • Ağlamadığı zamanlarda kucağınıza alıp ten teması kurun ve sakin sakin konuşmayı deneyin.
  • Dikkatini farklı bir noktaya çekin.
  • Kucağınıza almadan yattığı yerde sırtını sıvazlayın.
  • Bebeğiniz ağlamasında onu susturmaya çalışmak yerine neden ağladığıno çözmeye çalışın.
  • Kısıl sesle dinlendirici müzikler açın.
  • Tüm yaptıklarınıza rağmen bebeğiniz hala ağlıyorsa bir uzmana görünün.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?