...

Kapalı Oyun Parkları Sanıldığı Kadar Masum Değil

Kapalı Oyun Parkları Sanıldığı Kadar Masum Değil

Özellikle kış aylarında çocuklu ailelerin de tercihi olan kapalı oyun parkları sanıldığı kadar da masum değil. Plastik malzemelerden oluşturulduğu için aileler çocuklarının düşünce bir şey olmayacağını zarar vermeyeceğini düşünerek tercih etmektedirler. Peki ya içerisinde barındırdığı mikroplar? Gün boyu üstünde pek çok çocuğun oynadığı şişme oyun parkları tam bir mikrop yuvası. Her gün yıkanması gereken plastik toplar, birçok yerde yıkanmıyor. Aileler ve çocuklar bu konuda bilinçli olmadığı için oyun parklarını tercih edebiliyor ve bu konu kimse tarafından umursanmıyor.

Kapalı oyun parklarına gidildiği takdirde her defasında eve girmeden önce çocuğunuzun tüm kıyafetlerini değiştirip direkt olarak banyo yaptırmalısınız. Çocukların üzerinde eğlendiği hapşurup, öksürüp veya salyalarını akıttığı topların içerisindeki bakteriler çocuğunuzda çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Yılmaz Zenger: “Bu konunun  bir sosyal sorumluluk projesi haline gelmesinin şart olduğunu düşündüm. Zira bu, top havuzunda oynayan çocukların sağlığı ile doğrudan ilgili ve hassas bir konu. Ebeveynlerin bu konuda doğru bilgilendirilmeleri gerekiyor. Ne yazık ki ülkemizde alışveriş merkezleri başta olmak üzere bir çok mekânda bu tür top havuzları olmasına karşın bu toplar yıkanmıyor.”
Zenger, biraz soruşturunca rengarenk topların yıkanması için özel makinalar üretildiğini, bunların da yurt dışında 10-15 bin dolar cıvarında satıldığını öğreniyor. Bunun üzerine, oturup kendisi bir top yıkama makinası yapıyor: “Ben bu makinayı nasıl daha akıllıca tasarlanabileceğimi düşünmeye başladım. İki adet motor ve bakteri öldürücü ampul dışında hemen her şeyi kendi olanaklarımla üretebileceğim şekilde yeniden tasarlayıp üretim maliyetini çok aşağılara çekebildim.” Zenger makinayı beş bin lira civarında bir paraya mal ediyor. Top yıkama makinası ithal eden Bersa’dan Beril Ötügen’in verdiği bilgiye göre, top havuzu sahiplerinin çoğuna ulaşıldığı halde sadece iki firma ilgi göstermiş.

 

Bir takım renkli toplardan oluşan ağ içerisine yerleştirilen küreler arasında hoplayan zıplayan çocuklarımız herhangi bir zehirli madde ya da uçucu organik bileşik salgılayan ürünler ile temas etmeseler dahi sürekli olarak böyle bir alanda kapalı kaldıkları için üzerinde ciddi anlamda elektrik yüklemesi olacaktır. Bu nedenle çocuklarınıza bu tür zararlardan uzak büyüyebileceği ortamlar oluşturmalısınız. Yapımında kullanılan bu zararları maddelerin yol açtığı rahatsızlıkları önlemek için, çocuklarınızı bu tür oyuncaklardan uzak tutmalı hatta oyuncak seçiminde bile bu maddelerin içerdiği oyuncakları tercih etmemeye özen gösterilmelidir. Oyuncakların içersin deki maddelerin plastikten ziyade ahşap, bambu gibi zarar vermeyecek içerikteki oyuncaklar tercih edilmelidir. Çocuklarınızın sağlığı için açık hava parklarını tercih etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?