...

İpleri Keşfet Bebek Oyunu 12 & 36 Ay

İpleri Keşfet Bebek Oyunu 12 & 36 Ay

Bebekler için keşfedilecek çok şey vardır. Meraklı bebekler her yeri ve her şeyi kurcalamayı severler. Ebeveynlere düşen ise bebeklerin bu merakını oyun ile birleştirmek olmalıdır. Unutmayın bebek gelişimi oyuna bağlıdır. İpleri keşfet bebek oyunu ile bebeğinizin güzel vakit geçirmesine ve gelişimine ortak olabilirsiniz.

 

İpleri Keşfet Bebek Oyunu İçin Gerekli Malzemeler :

  •  Kurdele , kordon ipi , yün , iplik yada ayakkabı bağı gibi parçalar.
  •  Bu iplerin içinden geçebileceği ortası delik boncuklar , düğmeler , makaralar , kağıt parçaları.

 

İpleri Keşfet Bebek Oyunu Nasıl Oynanır ?

  • Seçmiş olduğunuz ip yada benzeri nesneleri üçe yada daha fazlasına ayırın. Her ipe farklı nesneler takın. Örn : Bir ipe kağıt geçirirken diğerine boncuk yada düğme takın.
  • Bunu bebeğinizin önünde yapın ve yaparken ne yaptığınızı anlatın.
  • Bebeğinizi oturtun ve tam karşısına geçin. Yapmış olduğunuz 2 – 3 farklı ipleri bebeğinizin önüne koyun.
  • Bebeğinizin iplerle oynamasını ve bu nesnelere nasıl yaklaştığını gözlemleyin. Bu sırada onunla konuşmaya ve ne yaptığını sormaya devam edin. Yaptığı şeyler hakkında yorum yaparak , nesneleri tanıtın. Yardıma ihtiyacı olursa eğer ( ip dolandığında yada düğüm olduğunda ) yanında olun ve onu izleyin.
  • Tüm bunlara ek olarak önüne koyduğunuz ipleri farklı cinsten yapabilirsiniz. Örn ; 1 tanesi ip , 1 tanesi kurdele , 1 tanesi ayakkabı bağı olabilir.

 

Bebeğim Ne Öğrendi ?

 

Bebekler dünyanın en meraklı varlıklarıdır. Etrafında oynayabileceği yada kurcalayabileceği bir şeyler bulup bunları bir bir toplamayı çok severler. İplerle oynanan ipleri keşfet bebek oyunu ile bebeklerimiz el ve bilek hareketlerini geliştirir. Keşif duygusunun yanında sizin anlattığınız ve konuşmalarınız la nesneleri tanıma duyusu artar.

 

Son olarak bu oyunun ileride bebeğinize katacağı en büyük yarar el ve bilek becerilerini kullanabilmektir.

Oyunun En İleri Aşaması
Kapaksız bir kaç teneke kutuyla ( Ayakkabı kutusu yada saklama kabı olabilir ) ( Köşeleri keskin ve sivri olmamalı ) bebeğinizi tanıştırabilirsiniz. Özellikle yürümeyi bilmeyen bebekler oturdukları yerden teneke yada kutulara ip sarkıtmayı çok sevebilir. Hatta ipin ucuna ses çıkaran bir nesne bağlarsanız bu tuhaf sese bayıla bilirler.

Bilmeniz Gerekenler

İpleri keşfet bebek oyunu ayakta durabilen yada yürüyebilen bebekler dense oturan yada emekleyen bebekler için daha uygun bir oyundur. İplerin aşırı uzun olmaması önemlidir. Bebeğin bir ucundan ipi tuttuğu zaman diğer ucunun yere değmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?