...

Herşeyi Ağzına Alan Bebekler

Herşeyi Ağzına Alan Bebekler

Herşeyi Ağzına Alan Bebekler bu sıkça duyduğumuz bir ebeveyn şikayeti. Bebeklerin neredeyse hepsinde denecek kadar bu sorun yaşanmaktadır. Ama korkmanıza gerek yok. Bebekler için ilk 12 ay ağızlarıyla keşif dönemidir. Her bulduklarını ısırır, emer ve yalarlar. Bu bir televizyon kumandası olabilir oyuncak olabilir veya parmağı bile olabilir. Anneler babalar mikrop kapacağı düşüncesindedirler. Her aldığı konusunda kısıtlanmamalıdır(enfeksiyon kapacağı durumlar hariç) çünkü hareketlerinin gelişiminin göstergesidir. Sürekli bebeğinizi ağzına alma diye uyarmak yerine emniyetli yani enfeksiyon riski olmayan yutma riski yaşamayacak şeylere yönlendirmelisiniz. 18. aydan sonra diğer duyularını fark edeceği için zaten bu her bulduğunu ağzına götürme huyunu kendiliğinden unutacaktır.

Herşeyi ağzına alan bebekler in bunu yapmalarında birçok sebebi vardır.

 

Beslenme

* Özellikle küçük bebekler aç iken her şeyi ağızlarına götürmek isterler.

* Demir yada mineral eksikliği olan bebekler yenmemesi gereken şeyleri bile yeme isteği duyabilirler. Bunu takip etmeli vücudunda bazı maddelerin eksik olabileceği düşünülerek gerekli testler yapılmalıdır.

Fiziksel Gelişim

* Bebekler dünyaya ilk geldikleri andan itibaren birçok şeyi oral yol(ağız yolu) ile tanımaya çalışırlar. Tadını ve dokusunu anlamaya çalışırlar. Ağızlarına alarak yiyebilir miyim? Tadı nasıl? gibi sorulara yanıt vermeye ağızları ile tanımaya çalışırlar.

* Cisimleri çiğnemek bebekleri konuşmaya hazırlar.

* Diş çıkarma döneminde bu eğilim daha fazla artacaktır. Ağızlarına sert cisimler götürmekte ısrarcı davranacaklardır. Artan salyalar da dişin çıkıyor olmasının habercisidir. Soğuk cisimler ve yiyecekler diş etlerini rahatlatacaktır.

 

Bebeğinizin her şeyi ağzına almasında alacağınız önlemler;

 

* Küçük cisimleri bebeğinizden uzak tutmalısınız. Zira boğazına kaçabilir. Ve verdiğiniz cisimlerin içersinde küçük parçalar barındırmamasına da dikkat etmelisiniz.

* Verdiğiniz cisimlerin bebeğinizin canını acıtacak kadar sert olmamalıdır.

* Bebeğinize giydirdiğiniz giysilerdeki düğme, boncuk, kurdele gibi şeylerin olmamasına dikkat edilmelidir.

* Bebeğinizin sürekli ağzına aldığı şeyleri steril tutmaya özen gösterin.

* Bebeğinizin oyuncaklarını hasta olan bebeklerle paylaşmamaya özen gösterin.

 

Bebeğimin Her şeyi Ağzına Götürmesini Nasıl Vazgeçirebilirim?

 

Bebeğinizin her şeyi ağzına götürmesini istemiyorsanız eğer güvenlik önlemlerini tam almalısınız. İstenmeyen cisimleri ortadan kaldırmalısınız.

Uyarılarınızda net ve kararlı olun. ”Hayır onu ağzına almamalısın” gibi net cümleler kurmalısınız.

Bebeğiniz yine istenmeyen bir şeyi ağzına götürdüğünde onu farklı ve ilgisini çekeceği şeylere yönlendirin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?