...

Herkesin Evinde Bulunan Bu Çocuk İlacı Çocuklarda Eroin Etkisi Yapıyor !

Herkesin Evinde Bulunan Bu Çocuk İlacı Çocuklarda Eroin Etkisi Yapıyor !

Hemen hemen her evde bulunan çocuğunuz hastalandığında genel olarak ona başvurulan çocuk ilacı aslında bakın neymiş?

Hastalandıklarında çocuğunuza ilaç vermek onları kısa vadede iyileştirse de uzun vadede zararlı olabiliyor. İngiliz The Sun gazetesinden aktarılanlara göre Britanyalı doktor Chris Van Tulleken, Calpol ismindeki ilacı ‘çocukların eroini’ olarak adlandırıyor. Ve ekliyor; ”Tüm ilaçların zarar verdiğini hatırlamakta fayda var.”

Birçok ebeveyn, çocuklarda hafif ateşin tehlikeli olmadığını ve kendi başına geçebileceğini ileri sürerken kimi ebeveynler ise evde bulunan vücudun enfeksiyonla savaşma şeklini kolaylaştırmak için Calpol’u tercih ediyor.

Doktor Chris Van Tulleken çocuklarımıza verdiğimiz ilaçların ardındaki gerçeği keşfediyor.
Tylenol’ un da olduğu gibi Calpol’ un etken maddesi parasetamol. Parasetamol etken maddeli ilaçlar 40 yıl öncesine oranla üç kat daha fazla kullanılıyor. The Doctor Who Gave Up On Drugs isimli belgeselde yer alan Dr. Chris Van Tulleken, çocukların bu ilaçlara bağımlılık kazandığını iddia ediyor.

Calpol Zararlı mı ?

Ebeveynler Calpol’ u ateş düşürücü olarak bebeklerine/yada çocuklarına veriyor. Dr. Marlow “Calpol’da yer alan parasetamola bağımlı olan çocuk hastalarımız var. Tulleken, çocukların sevdiği bu tatlı pembe şeylere ışık tutmak istiyor. Ve bu ilaca biz ‘çocukların eroini’ ismini verdik” diye konuşuyor.
Calpol’un internet sitesinde aynı zamanda soğuk algınlığı, ateş ve ağrı kesici olarak da kullanılabileceği yazmakta.
Aktarılanlara göre parasetamol maddesi içeren ilaçlar astıma neden olup böbrek, karaciğer ve kalbe zarar  verdiği söyleniyor.


Acil tıp uzmanı Dr. Damian Roland parasetamol etken maddesi içeren ilaçların düzgün kullanılması halinde zararsız olduğunu savunuyor ve her ateşi çıktığında çocuklara bu tür ilaçları veren ebeveynleri eleştiriyor.
Çocuğunuz sağlıklıysa, yüksek olmadığı sürece ateşin çocuğunuza zarar vermeyeceğini söylüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?