...

Hamilelikte Yasaklı Besinler & Yiyecekler

Hamilelikte Yasaklı Besinler & Yiyecekler

Hamilelikte ne yediğinize çok dikkat etmelisiniz. Bazen doğruyu yaparken, bazen de hata yapıyor olabilirsiniz. Bazen küçük kaçamaklar kabul edilebilir olsa da aşağıdaki gıdalardan uzak durmanız yararınıza olacaktır. Hamilelikte tüketilmemesi gereken besinler konusunda hazırladığımız listeye göz atmanızda fayda var.

Hamilelikte Yasaklı Besinler

Kafein

Hamilelikte yasaklı besinler listemizin ilk sırasında kafein var. Kafein içeren içeceklere bağımlılığınız varsa günde iki bardak ile sınırlayınız. En ideal olan hamilelik süresince kafeinden tamamen uzak durmaktır. Hamilelikte aşırı kafein tüketimi özellikle ilk çay içerisinde düşük ve fetüste bazı başka sağlık problemlerine neden olabilir.

Çiğ kümes ürünleri ve balık

Çiğ yumurta, et veya balığın hamile kadınların beslenme programında olmaması gerektiğini daha önce duymuş olma ihtimaliniz yüksek. Peki neden? Çiğ veya az pişmiş deniz ürünleri annede belirli enfeksiyonlara neden olabilir. Çiğ yumurta veya et de hamile anneleri belirli parazit hastalıklarına karşı riske atar. Enfeksiyon plasentayı aşarak fetüse ulaşabilir. Bu da prematüre doğum veya bebekte zeka geriliğine neden olabilir.

Pastörize olmayan süt veya peynir

Hamilelikte süt ürünleri tüketmek oldukça yararlıdır. Bu sizin kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ancak pastörize olmayan süt ve peynirden uzak durmanız gerekmektedir. Pastörize olmayan peynir ve süt plasentayı aşarak fetüse ulaşan ve düşük riskini arttıran bakteriler içerebilir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerinin etiketlerini her zaman kontrol ediniz.

Sokak yiyecekleri

Sokakta satılan tüm yiyecekler hamile kadınlar için zararlı olmasa da, hijyen konusu kaygı oluşturmaktadır. Sokakta satılan yiyecekler sizi belirli enfeksiyonlara karşı riske atabilir. Unutmayın. Hastalandığınızda ilaç kullanmanız gerekecektir ve bu ilaçlar bebeğiniz için zararlı olabilir. Ayrıca hamilelikte kadınların bağışıklık sistemi normalden daha zayıftır. Bu da kadınları bulaşıcı enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirir.

Alkol

Hamilelikte alkol tüketimi bebekte gelişmemeye ve beyin gelişiminde problemlere neden olabilir. Ayrıca bebekte anormal yüz özellikleri ve zeka geriliği ortaya çıkabilir.

Sigara

Sigaradaki nikotin bebeğinizi nikotine, karbon dioksite ve katrana maruz bırakır. Bu da bebeğe ulaşan oksijen miktarını azaltır, doğum bozukluklarına, düşük kilolu doğuma ve hatta yarık dudak bozukluğuna neden olabilir.

Burada Anlattık : Hamilelikte Sigara Kullanmanın Anne ve Bebeğe Zararları


Yeşil Çay

Yeşil çay sağlığa yararlıdır, ancak hamilelikte içilmemesi gerekir. Yeşil çayın hamilelikte kadınlar için yararlı olduğuna dair yeterli kanıt bulunmamaktadır. Hamilelikte yeşil çaydan kaçınılmasının diğer bir nedeni ise metabolik hızı yükseltmesidir. Hamilelikte metabolik düzeyleriniz zaten yüksektir ve daha fazla yükseltilmesine gerek yoktur. Ayrıca yeşil çayda bir miktar kafein bulunur. Son olarak aşırı yeşil çay tüketimi folik asitin emilimini azaltır ve hem anne hem bebekte folik asit eksikliğine neden olabilir.

Hamilelikte yenmemesi gereken besinler , kısacası hamilelikte yasaklı besinleri sıraladık. Bunun yanında gebelikte doğru beslenme önemi pek çok anne tarafından umursanmaz.

Peki hamilelikte beslenme nasıl olmalı ?Eğer hamilelik döneminizde sağlıklı beslenmek istiyorsanız  : Gebelikte beslenme önerileri konumuza göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?