...

Hamilelikte Yapılması ve Yapılmaması Gereken Aşılar

Hamilelikte Yapılması ve Yapılmaması Gereken Aşılar

Bağışıklık sistemimiz bizi birçok hastalığa karşı korur. Hamilelikte yapılması ve yapılmaması gereken aşılar için farklı durumlardan bahsedebiliriz. Hamile kalmak isteyen anne adayı hamile kalmadan önce tüm aşılarını tamamlamalıdır. Aşı sayesinde hem anne hem bebek tüm enfeksiyonlara karşı korunur. Ama hamilelik döneminde de aşı yapılır. Hamilelik döneminde yapılan aşılarda anne adayını ölümcül hastalıklardan korur ve anne karnındaki bebeği ilk aylarda korur. Hamilelikte aşı yapılmasının bilinen herhangi bir zararı yoktur. Emzirirken de aşı yapılmasının bir zararı yoktur.

 

Hamilelikte Hangi Aşılar Yapılır?

 

Hamilelikte Aşı Takvimi

Tetanoz Aşısı

Hamilelik öncesi yapılmamışsa eğer; hamileliğin 2. ve 3. 3 ayında tetanoz aşısı yapılır. Bir ay ara ile yapılan bu aşılardan 6 ay sonra 3.doz tetanoz aşısı yapılır. Eğer anne adayı bu aşıyı yaptırmış ve aradan 10 yıl geçmişse aşı yaptırmalıdır. Eğer 10 yıl geçmemiş ise tek doz aşı yeterli olacaktır.

Hepatit B Aşısı

Taşıyıcı annelerin bebeklerine doğumda hastalık bulaştır mamaları için bebek doğar doğmaz ilk 12 saat içinde yapılmalıdır. Eşi taşıyıcı ve anne adayı aşı yaptırmamış ise hamilelik döneminde muhakkak aşıyı yaptırmalıdır.

Hamilelikte Grip Aşısı

Grip her sene kendini yenileyerek özellikle mevsim geçişlerinde karşımıza çıkmaktadır. Grip aşısı yaptırmanın bir zararı bulunmamaktadır. Emzirme döneminde de grip aşısı yaptırılmasının bir zararı yoktur. Hamileliğin 3. ve 9. ayları arasında anne adayına gerektiği takdirde grip aşısı yaptırması önerilir.

Sağlık bakanlığı gebelikte aşı takvimi, hamilelikte sağlık ocağında yapılan aşılar, hamilelikte aşının yan etkileri, gebelikte ilk aşı ne zaman yapılır.

Hamilelikte Hangi Aşılar Önerilir, Hangileri Sakıncalıdır?

Hamilelikte yapılması ve yapılmaması gereken aşılar

Hepatit A; Yüksek riskli bir durum söz konusu ise gerektiğinde yapılabilir.

Hepatit B; Anne yada baba adayı taşıyıcı ise yapılmalıdır.

HPV; Hamilelik dönemi süresinde önerilmez.

Kabakulak, Kızamık, Kızamıkçık(MMK); Hamilelik dönemi süresince önerilmez.

Tetanoz; Mutlaka yapılmalıdır.

Grip Aşısı; Gerek görüldüğü takdirde yapılmalıdır.

Su Çiçeği; Hamilelik dönemi süresince önerilmez.

Verem Aşısı(BCG); Hamilelik dönemi süresince önerilmez.

Kuduz; Gerek görülür ise yapılabilir.

Sarı Humma; Bulaşma riski yüksek ise yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Gerçekten çok yararlı hamilelik bilgileri olmuş böyle güzel yazılar sayesinde bizlerde bilgi edinmiş oluyoruz. Teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?