...

Hamilelikte Vücut Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Vücut Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik sürecinde anne adayları fiziksel ve ruhsal açıdan birçok değişiklik yaşarlar. Hormon dengesinin tamamen değişmesinden kaynaklanarak duygu yoğunluğu hamilelik döneminde oldukça anne adaylarını yıpratır. İşte bu yüzden anne adaylarının dikkatini başka yöne çekebilmek için yazımızda hamilelikte vücut bakımı ve dikkat edilmesi gerekenler, konusuna değinmek istedik.

Biz kadınlar bakımlı olduğumuz sürece kendimize daha çok güvenir ve kendimizi iyi hissederiz.  Aslında hamilelik bir kadını ne kadar yorsa da anneliği içinde hissetmesi kadar güzel bir duygu yoktur sanırım. Buradan yola çıkarak, öncelikle hamilelik döneminde bebeğinizden ötürü kendinizle barışık olun. Unutmayın ki bu dönem sizlere dünyanın en güzel hediyesini vererek, geçecek bir süreçtir. Vücudunuz uğradığı değişimlerden etkilenmemesi için sizlere hamilelik vücut bakımı nasıl yapılır? Konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Ciltte meydana gelen değişiklikler

Bazı anne adaylarının vücutları hamilelikten hiç etkilenmezken, bazıları ise hamilelikte ciltte kuruluk, yüzeysel ve derin çatlaklar, kaşıntı, tende renginde koyulaşma ve lekeler gibi bir takım değişikliğe maruz kalabilir. Bu durumu önlemek adına birtakım önlemler alınması mümkündür. Öncelikle hamilelikte vücut bakımı denildiğinde ilk aklımıza hijyen olmalıdır. Bu dönem normale oranla daha çok enfeksiyon kapma riski taşır.

Ayrıca enfeksiyon gibi rahatsızlıklarında bebeğe geçme olasılığı yüksektir. Bu durumu önlemek için rutin şekilde banyo yapılmalıdır ve banyo sonrası vücuda badem yağı ve ya nemlendirici bir kremle masaj yapılması gerekir. Böylece cildin gerilmesinden kaynaklı çatlamaları da önlemiş olursunuz. Ayrıca hamilelik döneminde özellikle göğüs ve karın çevresindeki kaşıntılar, derinin gerilmesinden kaynaklanır. Eğer sürekli olarak kaşırsanız hem yaralanmaya hem de çatlak oluşumuna neden olursunuz.

Yapmanız gereken sadece cildinizi yumuşatacak yağ veya nemlendirici kullanmak olmalıdır. Bunun yanı sıra oluşan lekeler ve renk değişimi hamileliğe has geçici bir durumdur. Bazı anne adayları bu durumu aşırı makyaj yaparak kapmaya çalışırlar. Uzmanlar tarafında hamilelik de makyaj çok abartıya kaçınılması önerilmez. Kullandığınız kimyasal ürünlerin bebeğinize geçme ihtimalini düşünmelisiniz. Ayrıca zaten hassaslaşan cilde birde kimyasal maddeler ile zorladığınız da size mutlaka tepki olarak sivilce gibi olumsuz sonuçlar verir. Bu yüzden hamilelik lekeleri, anne adaylarının takılmaması gereken bir durumdur. Bazı anne adaylarının süt bezleri daha fazla çalışır ve doğumun yaklaştığı son ayda memeden akıntı gelir. Endişe edilecek bir durum değildir. Ancak sabunlu bir bezle temizlenerek hijyeni sağlanmalıdır.

Hamilelikte Göğüs Bakımı

Gebelik döneminde anne adaylarının bakımına özen göstermesi gereken bölgelerden olan göğüs bakımları. Duş alımından sonra nemlendirici kremler kullanılarak masaj yapar gibi uygulanmalıdır. Gebelik döneminde göğüslerin boyutunda büyümeler görülür ve bakım yapılmazsa çatlak oluşumları gelişebilir.

Vajinal hijyen nasıl sağlanır?

hamilelikte vücut bakımı, yeteri kadar vajina temizliğine ve ortak kullanım alanı olan tuvaletlerin hijyenine önem verilmediğinde, hamileliğin en büyük sıkıntılarından biri olan vajinal akıntı, meydana gelir. Tabi oluşan akıntının yapısı çok önemlidir.

Eğer şeffaf ve kokusuz ise, tamamen hamilelikten kaynaklı ve hamileliğin bitiminde geçecek bir akıntı türüdür. Ancak akıntı koyu renklerde ve kötü kokulu ise bu enfeksiyon kapıldığının belirtisidir. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden doktorunuza danışarak gereken ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bunun dışında vajina sadece su ile temizlenerek kurulanmalıdır. Şeffaf akıntıdan dolayı ise sürekli değiştirmek üzere günlük ped kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?