...

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Besinler Listesi

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Besinler Listesi

Hamilelik döneminde bazı rahatsızlıklar yaşayabilir ve bunun sonucunda da bazı yiyeceklere karşı isteksizlik yaşayabilirsiniz. Hamilelikte tüketilmesi gereken besinler bebeğinizin doğru gelişimi için çok önemlidir. Hamilelikte yenmesi gereken meyveler , sebzeler ve gıdaları hamilelikte yenmesi gerekenler listesi olarak topladık.

Hamilelik döneminde kilo alırsınız ama hamilelik demek sık yeyip aşırı kilo almak demek değildir yada diyetlere maruz kalmanız anlamına da gelmez. Sağlıklı beslenerek hem kendinizi dinç hissedebilir hem bebeğiniz için yararlı yiyecekler tüketebilir hemde sağlıklı kilo kontrolü yapabilirsiniz. Bunun için hamilelikte yenmesi gerekenler listesi oluşturacağız.

 

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Besinler

 

Folik asit- Folat

B grubu vitaminlerine girer ve hamilelikte son derece önemlidir. Gebelik öncesi ve hamileliğin ilk evrelerinden itibaren kullanışmaya başlanan folik asit bebekte oluşabilecek gelişim bozukluklarını engeller. Folik asit kullanımı erken doğum risklerini de önlemektedir. Günlük 1000 mg folat almalısınız. Yapraklı yeşil sebzeler, kavun, portakal, çilek ve tam tahıllı ürünler tüketerek folat ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Doktorunuzun vereceği doğum öncesi vitaminlerde de folat bulunabilir.

Kalsiyum

Hamilelik döneminde günlük 1200 mg olarak belirlenmiş kalsiyum ihtiyacının klasik olarak bilinen en iyi kaynakları süt ve süt ürünleridir. Kalsiyum kemik ve dişlerin sağlamlığının oluşturulması ve korunmasında en önemli faktördür. Kan pıhtılaşmasının sağlanmasında da önemli görevleri vardır. Alınan gıdalar yeterli miktarda kalsiyum içermiyorsa doktorunuz takviye olarak ilaç verebilir. Kalsiyum içeren besinler;
Süt, yoğurt, peynir, kuru kayısı, ceviz, fındık, badem, alabalık, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller kalsiyum bakımından oldukça zengindir.

Demir

Hamile bir kadına tavsiye edilen günlük demir ihtiyacı 27 mg dır. Gebelik öncesinde ise 18 mg dır. Gebelikte Demir, hücrelere oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerindeki protein olan hemoglobinin yapımında gerekli olan bir elementtir. Bağışıklık sisteminin devamı için demir, vazgeçilmez bir elementtir. En iyi demir kaynakları; kırmızı ettir. Karaciğerde yüksek oranda demir içerir ancak gebelik döneminde pek tavsiye edilmez. Ayrıca C vitamininin yüksek olduğu portakal suyu, brokoli ve çilek gibi gıdalarla birlikte alınması da demir emilimini artırır.

Protein

Hamileyken günlük 75-100 gram arasında protein almalısınız. Hamilelikte Protein bebeğin gelişimi için son derece önemlidir. Et yemeli ve kuru yemiş tüketmelisiniz. Süt ürünlerinden de protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz fakat yeterli olmayacaktır.

Hamilelikte Su Tüketimi

Hamileyken birçok besinden faydalanırken su tüketimini de unutmamanız gerekir. Hamilelikte su tüketimi bebeğin gelişimi için son derece önemli olup birçok besin kaynağı ile birlikte su tüketmeniz durumunda sağlıklı birçok şeyi yapmış olursunuz. Günde 3 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin bir su topu içinde yaşadığını unutmayın. Su tüketimi yanında günde 1 şişe maden suyu tüketmenizde son derece önemlidir. Çay kahve gibi içecekler günde içilecek olan sudan ayrı tutulmalıdır.

Aş ermek sakıncalı bir şey değildir. İştahınızı bastırmak için canınız ne çekerse yiyebilirsiniz (aşırıya kaçmamak koşulu ile). Günlük şeker ve tuz alımına dikkat edilmelidir. Hamilelikte ne yenmeli sorusu asılında sizin vicdanınıza kalmış, az çok fast food ve zararlı yiyecekleri biliyor ve tahmin edebiliyorsunuz. Bebeğinizi düşünün ve sizin için hazırladığımız hamilelikte tüketilmesi gereken besinler listesine uyun , bebek gelişimi düzgün ve yolunda olacaktır.
Hamilelikte sağlıklı ve düzenli beslenmeyi unutmuyor, günlük protein, kalsiyum, demir, su, folik asit gibi ihtiyaçlarımızı karşılamayı unutmuyoruz. Spor ve egzersizlerimize ise devam:)
Sağlıcakla kalın…

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?