...

Hamilelikte Spor ve Egzersiz

Hamilelikte Spor ve Egzersiz

Birçok kadın gebelik süresi boyunca yanlış bir hareket yapıp bebeğine zarar vereceğinden korkar. Ama hamilelikte spor ve egzersiz uygun hareketler uygun egzersizler yapıldığında hem sağlıklı hemde doğumun kolaylaşmasını olumlu yönde etkiliyor.

Hamileliğin ilk 3 ayında hafif tempoda yürüyüşlere egzersizlere başlanabilir. Hamilelikte spor yapanlar, verdikleri bilgilerine göre yürüyüş ve egzersiz yapmak vücuttaki tüm halsizliği alacak kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacak.

Hafif Sırt egzersizleri yaparak omurgayı güçlendirebilirsiniz. Haftada 3-5 gün 30 dk-1 saat yapılan yürüyüşler gebelik süreci boyunca oldukça etkilidir. Hamilelik Yogası ve plates de gebeliğin ilk haftalarından itibaren yapılabilir.

Gebelikte yüzme

Özellikle gebeliğin 3-6 ayı arasında vücut ağırlığının en çok hissedildiği bu dönemde yüzme tercih edilmelidir. Suyun kaldırma kuvveti ile anne adayının vücut ağırlığını dengeler. Ancak havuzun hijyenik olmasına karşı dikkatli olunmalıdır.

Gebelikte Plates

Özellikle son yıllarda anne adaylarının en çok tercih ettiği bir egzersizdir. Doktorlar tarafından hamilelikte spor bebek gelişimi için en önemli önerilerden biridir. Ruhu arındıran vücudu rahatlatan, bel ve omurga ağrılarını alan bir egzersizdir. Uzman kişilerle çalışılması önerilmektedir.

Dizüstü Çökmek (Squat)

Bir dizi yere koyup, diğer bacağı öne atıp yere çökün. Bacak ve kalçalar genişçe açılır. Daha sonra bacaklarınızın yerini değiştirin. Bacaklar güçlenir. Doğum kolaylaştırıcı da bir hareket👍🏻

Gebelikte Yürüyüş

Gebelikte en basit egzersizdir. Günde en az yarım saat temiz havada yürünmelidir. Hamilelik sürecini kolay atlatmaya yarayacak ruhen de sizi dinlendirecek.

Dans edin

Hamilelikte dans etmek, özellikle oryantal dans, hem sizi güçlendirir, hem esnekliğinizi arttırır, hem de stres seviyenizi düşürür, sizi mutlu eder. Bebeğinizle birlikte eğlenmeye şimdiden başlamak için iyi bir fikir.

Gebelikte Yoga ( Hamile Yogası )

Yoga dersleri muhakkak uzman hocalardan alınmalıdır çünkü gebelikte yapılmaması gereken hareketler vardır buna dikkat etmek gerek. Yoga beden ve nefesinizle doğru bir bağlantı kurmayı sağlayarak doğum sırası ve sonrasında işe yarayacaktır.

Hamilelik sürecinin 6-9 aylık dönemde karın büyüdüğü için oturarak yapılan egzersizler önerilmektedir.
Herkesin fiziği farklılık gösterebileceği gibi egzersiz için ayrılan vakit değişir. Hafif hafif yapıldığı takdirde minimum 30 dk egzersiz yapılması önerilir. Nabız ve vücut ısısını artıracak egzersizlerden kaçınılmalı! Yapılan egzersizlerden sonra yeterince su tüketmeli.

Nefes egzersizleri

Hamilelik yogası aslında nefes alıp vermeyi de öğretir. Bir nevi anne adayını doğuma hazırlar. Hamilelikte spor olarak sayılabilir. Doğumda ani sancılar sonrası nefesi kontrollü kullanarak ıkınmayı sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?