...

Hamilelikte Soda İçmek Faydalı mı?

Hamilelikte Soda İçmek Faydalı mı?

Hamilelikte soda içmek faydalı mı, zararlı mı? Gebelikte soda içilir mi? Bir çok anne gebelik süresince nasıl besleneceğini şaşırıyor. Özellikle soda gibi gebelikte zararı yada yararı bilinmeyen besinler konusunda tereddütte kalıyor.

Normal yaşantımızda genellikle yemek sonrasında içtiğimiz, içerisinde bir çok mineral bulunan maden suları gayet sağlıklıdır. Ancak hamilelikte soda içmenin bir zararı var mı? Gebelikte bir çok besine sınır koyulduğu gibi soda içeceğinin de sınırı vardır. 

Hamilelikte Soda İçilebilir mi?

Genelde hamilelikte maden suyu,soda içmek konusunda halk arasında içilemez kanısı mevcuttur. Ancak hamilelikte soda içilebilir. Ancak maden suyu tamamen doğal olmalı ve içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmamalıdır.

İlginizi Çekebilir : Hamilelikte Yasaklı Besinler Listesi

Hamilelikte Soda İçmek Faydalı mı?

Hamilelikte maden suyu içmek faydalıdır. İçerik itibariyle doğal maden suları mineral açısından çok zengindir. Maden suları kalsiyum ve magnezyum türevi minerallerin yanında iyot, selenyum, flor gibi vücut için gerekli zengin elementler barındırmaktadır.

İlginizi Çekebilir : Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Besinler Listesi

Gebelikte maden suyu içmenin faydaları

 

• Gebelikte maden suyu tüketmek yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle kemik sağlığı açısından hamile anne adayına faydalıdır. Bunun yanı sıra gerekli süt ve süt ürünü tüketemeyen anne adayları günde 1 adet maden suyu ile bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

• Gebelikte diş bakımı ve dişlerin ihtiyacı olan flor için maden suyu içilmesi dişlere faydalı olacaktır. Hamilelik döneminde diş ağrısı çekmeyi hiçbir kadın istemez. Bu yüzden maden suyu içmek dişlerimize iyi gelecektir.

İlginizi Çekebilir : Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

• Maden suyu içeriğinde bulunan sülfat adlı madde ile hazmı kolaylaştıran etkiye sahiptir. Sülfatlar pankreastan sindirimde kullanılan enzimlerin salınımını uyararak sindirime yardım eder.

• Hamilelikte oluşan kas ağrıları ve kabızlık içinde maden suyu ilaç olabilir.İçeriğindeki kalsiyum ile yeterli miktarda süt ürünü tüketen gebeler de dahil maden suyu kullanması doktorlarca önerilir.

Hamilelikte Ne Kadar Soda İçilmelidir?

Her besinin çoğu zarar olduğu gibi maden suyunun da fazlası insana zararlıdır. Hamilelere dahada fazla zararı dokunabilir. Günde 1 adet maden suyu içmek yerinde ve kararındadır.

Hamilelikte Maden Suyu İçmenin Bebeğe Zararı Var mı?

Hamilelikte maden suyu içmenin bebeğinize bir zararı yoktur. Mide ile ilgili sorunu olan anneler kesinlikle maden suyu içmeden doktoruna danışmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?