...

Hamilelikte Oruç Tutulur mu ? Doktor ve Diyanet Görüş ve Tavsiyeleri

Hamilelikte Oruç Tutulur mu ? Doktor ve Diyanet Görüş ve Tavsiyeleri

Ramazan ayında hamilelerin oruç tutup tutamayacağı anne ve bebek sağlığı açısından oruç tutmak doğru mu değil mi biraz değinelim. Hamilelikte oruç tutulur mu ?

Normalde insanlar açlığa ve susuzluğa uzun süre dayanabilirken hamilelik döneminde bu süre azalır. Dinimizde hamile ve emziren anneler için oruç tutma yükümlülüğü yumuşatılmıştır. Gebelikte anne adayının oruç tutmasının şuana kadar belirlenmiş bir sakıncası yoktur. Yapılan araştırmalara göre oruç tutan gebelerin aç kalmaya bağlı bebeklerinin kilolarında bir azalma görülmemiştir. Yapılan bir araştırma da ise hamilelikte oruç tutan anne adayının ultrasonda bebeklerinin solunum hareketlerinde azalma saptanırken bu bulgu doğumda herhangi bir soruna neden olmamıştır. Hamilelikte oruç tutan annelerin doğum sonrası bebeklerinin takibinde fiziksel ve zekasal herhangi bir soruna rastlanmamıştır.

Tabiki Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi uzun süre beslenmeme ve sıvı tüketmeme durumu olacağından doktorunuza danışmalısınız.

Hangi durumlarda hamilelikte oruç tutulması önerilmez?

 • Gebeliğin ilk 3 ayında oruç tutmak tavsiye edilmez. Mide bulantıları, kusma gibi durumlar yaşandığı için gebeliğin ilk 3 ayında oruç tutmayı zorlaştırır.
 • Gebelikte eğer düşük riski var ise bol sıvı tüketmek gerektiğinden vücut sıvı alamayacağı için oruç tutmak önerilmez.
 • Gebeliğe bağlı diyabet rahatsızlıkları var ise oruç tutmak önerilmez.
 • Gebeliğe bağlı tansiyon yüksekliği var ise oruç tutmak önerilmez.
 • Kanama gibi durumlar yaşayan gebelerde oruç tutmak önerilmez.

3. ve 5.aylar arasında daha rahat hamilelik yaşanması nedeniyle oruç için en uygun hamilelik ayları bu dönemdir. Son aylar bebeğin hızla büyüdüğü ve kilo aldığı dönemdir. Bu dönemde uzun süren açlık ve susuzluk bebeğin kilo alımına ve aşırı sıvı kaybına neden olabileceğinden bebekte sıkıntı yaratabilir.

Hamilelikte oruç tutmayla ilgili bir diğer önemli konu ise anne adayının  farklı hastalıklarının olup olmadığıdır. Anne adayının hamilelikle birlikte şeker hastalığı, hipertansiyon, aşırı kansızlık ve erken doğum riski gibi hastalıkları mevcutsa oruç tutmak ciddi sorunları da beraberinde getirebilir. Bu durumda doktorunuz oruç tutmanıza izin vermeyebilir.

Oruç tutan gebeler nasıl beslenmelidir?

 • Oruç tutan gebeler muhakkak sahura kalkmalıdır.
 • Yeterli miktarda sıvı tüketmelidir.
 • Yağlı yiyeceklerden kaçınmalıdır.
 • Taze sebze ve meyve tüketimine özen göstermelidir.
 • Ramazan ayı süresince mutlaka istirahat etmeli ve aşırı egzersizlerden kaçınmalıdır.
 • Gebelik kontrolleri sık olarak yaptırılmalıdır.
 • Günlük kalori ihtiyacı alınmalı sahur ve iftar arasında dağıtılmalıdır.

Anne adayı hamilelikte oruç tutacaksa eğer kesinlikle aşağıdaki takviyeleride almalıdır;

 • Demir; karaciğer, kırmızı et, kurubaklagiller, yeşil sebzeler, kuru üzüm ve kayısı, fındık ve badem
 • Folik asit; ıspanak, pancar, yumurta gibi folik asit içeren besinler
 • Kalsiyum; süt, yoğurt, peynir, balık gibi yiyecekleri muhakkak tercih etmelidir.

Diyanete göre hamilelikte oruç tutulur mu ?

Hamilelere Ramazan orucu farz’dır.Ancak sağlık açısından herhangi bir rahatsızlığı varsa Ramazan ayında tutmayıp daha sonra kaza etmeleri caizdir.

Hamilelik kişiye göre değişir. Bazıları çok rahatlıkla oruç tutabildikleri gibi bazıları da zorlanır. Onun için ben hamileyim oruç “tutmasamda olur”diyemeyiz. Zira Ramazanda özürzüz oruç tutmamak günahtır. Hamilelik bir özür değildir.

Ancak tutulacak oruç saatini ve açlık süresini düşünerek bu kadar uzun açlığın bebeğin sağlığına zarar vereceği göz önünde bulundurulduğunda (doktorun görüşüne göre) tutmamaları da caizdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?