...

Hamilelikte Oluşan Cilt ve Doğum Lekeleri

Hamilelikte Oluşan Cilt ve Doğum Lekeleri

Doğum lekeleri hiçbir kadının görmek bile istemediği, hamilelik ve doğum esnasında oluşan vücuttaki cilt lekeleridir. Hamilelikte oluşan lekeler için öneriler ve önlemler alınmalıdır. Aksi halde hiç beklemediğiniz uzun süre bedeninizde taşıyacağınız izlerle karşı karşıya kalabilirsiniz!

Her kadının sorunudur aslında hamilelikte oluşan cilt lekeleri, çiller ve yanık gibi lekeler! bunlarla başa çıkmanın yolu var mıdır? Fazla rahatsızlık duyulan bir sorundur aslında hamilelikte oluşan cilt lekeleri. Ciltte oluşan bu lekeler birçok kadını rahatsız eder aynaya bakmak dahi istemezler.

Gebelik döneminde östrojen hormonu, kadının güneş ışınlarına karşı hassasiyetini artırır. Bu dönemde hamilelik lekeleri en çok yüzde elmacık kemikleri ve yanaklarda görülmekle birlikte ellerde de görülebilir. Bu kısımların güneşten korunması gerekir. Gün içinde ve akşamda dahil olmak üzere güneş koruyucu kullanılmalıdır. Güneş koruyucu kullanırken dikkat edilmesi gereken eczanelerde satılan, bebeğe zarar vermeyen ultraviyole korumalı dermatolog onaylı kremler tercih edilmelidir.

Bu Konu Size Göre : Hamilelikte Oluşan Çatlaklar İçin Krem Önerileri

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Önlenir?

  • Kesilmiş süt ciltte oluşan lekeleri gidermek için etkili bir yöntemdir. Peeling etkileri ile bilinir, lekelerin azalmasına yardımcı olur. Kuru ciltler içinde nemlendirici niteliğindedir. Kesilmiş sütü akşam yatarken yüzünüzdeki lekelere uygulamanız yeterli olacaktır.
  • E vitamini ve hint yağı eşit miktarda karıştırılarak elde edilen karışım cilt lekelerine yatmadan önce uygulanıp sabah ılık su ile yıkanmalıdır.
  • 3 yemek kaşığı süt ile 3 çay kaşığı sarı hardalı karıştırıp krem kıvamına geldiğinde yine yatmadan önce cilt lekeleri üzerine uygulanır. Her gün uygulamakta yarar var.
  • Soğan kesilerek her gün lekelere gün içinde 2 defa sürüldüğünde lekelerin gittiğini fark edeceksiniz.
  • Yarım limon suyuna 1 çay kaşığı kadar şeker ilavesi yapılarak karıştırılır. Peeling yaparak uygulanır. Hassas ciltlerde maksimum 5 dakika, hassas olmayan ciltlerde ise 10 dakika sonra yıkanmalıdır.  Düzenli kullanımda fark gösterecektir.
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı karbonat karıştırılarak dudak ve göz çevresi hariç tüm yüze uygulanır. Kururken hafif yanmalar olabilir. Maske kuruduktan sonra ılık su ile yıkayıp gül suyu ile nemlendirilmelidir. Haftada 1 kez uygulanmalıdır.

Hamilelikte sigara kullanımı da vücut açısından büyük risk oluşturmaktadır. Normal bir döneme nazaran kadınlarda gebelik döneminde hormon seviyelerin yüksekliği basit komplikasyonları bile artırmaktadır.

Burada Anlattık : Hamilelitke Sigara Kullanmanın Zararları

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?