...

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri

Her kadının sorunudur aslında hamilelikte oluşan cilt lekeleri, çiller ve yanık gibi lekeler! bunlarla başa çıkmanın yolu var mıdır? Fazla rahatsızlık duyulan bir sorundur aslında hamilelikte oluşan cilt lekeleri. Ciltte oluşan bu lekeler birçok kadını rahatsız eder aynaya bakmak dahi istemezler.

Gebelik döneminde östrojen hormonu, kadının güneş ışınlarına karşı hassasiyetini artırır. Bu dönemde lekeler en çok yüzde elmacık kemikleri ve yanaklarda görülmekle birlikte ellerde de görülebilir. Bu kısımların güneşten korunması gerekir. Gün içinde ve akşamda dahil olmak üzere güneş koruyucu kullanılmalıdır. Güneş koruyucu kullanırken dikkat edilmesi gereken eczanelerde satılan, bebeğe zarar vermeyen ultraviyole korumalı dermatolog onaylı kremler tercih edilmelidir.

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Önlenir ?

  • Kesilmiş süt ciltte oluşan lekeleri gidermek için etkili bir yöntemdir. Peeling etkileri ile bilinir, lekelerin azalmasına yardımcı olur. Kuru ciltler içinde nemlendirici niteliğindedir. Kesilmiş sütü akşam yatarken yüzünüzdeki lekelere uygulamanız yeterli olacaktır.
  • E vitamini ve hint yağı eşit miktarda karıştırılarak elde edilen karışım cilt lekelerine yatmadan önce uygulanıp sabah ılık su ile yıkanmalıdır.
  • 3 yemek kaşığı süt ile 3 çay kaşığı sarı hardalı karıştırıp krem kıvamına geldiğinde yine yatmadan önce cilt lekeleri üzerine uygulanır. Hergün uygulamakta yarar var.
  • Soğan kesilerek hergün lekelere gün içinde 2 defa sürüldüğünde lekelerin gittiğini farkedeceksiniz.
  • Yarım limon suyuna 1 çay kaşığı kadar şeker ilavesi yapılarak karıştırılır. Peeling yaparak uygulanır. Hassas ciltlerde maximum 5 dakika, hassas olmayan ciltlerde ise 10 dakika sonra yıkanmalıdır.  Düzenli kullanımda fark gösterecektir.
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı karbonat karıştırılarak dudak ve göz çevresi hariç tüm yüze uygulanır. Kururken hafif yanmalar olabilir. Maske kuruduktan sonra ılık su ile yıkayıp gül suyu ile nemlendirilmelidir. Haftada 1 kez uygulanmalıdır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?