...

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı ?

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı ?

Hamilelikte kilo alımı kaçınılmazdır. Özellikle hormonlardan dolayı vücutta su tutulması, rahimin yaklaşık olarak 1 kg ağırlığa ulaşması, bebeğin büyümesi, bebeğin amniyon sıvısı gibi etkenlerle her anne adayı belli miktarda kilo alacaktır. Tabi ki bu durumda asıl önemli olan şey ise ne kadar kilo alımı olduğudur. Eğer anne adayı normal bir kiloyla gebeliğe başladıysa tavsiye edilen kilo alımı 11-16 kg arasıdır. Normal olması gereken bir kilonun üzerinde hamile kaldıysa bu kilo alımı 7-8 kg olmalıdır. Eğer hamile kaldığı dönem normal kilosundan daha az yani zayıf ise bu kilo alımı 18 kg olması normaldir.

Hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar ? En fazla kilo alımı hangi dönemde olur ve bunun dağılımı nasıl olmalıdır?

Hamileliğin ilk 3 ayında anne adaylarında meydana gelen bulantı, kusma ve iştahsızlık çok yoğun olduğu için bu dönemde kilo alımı fazla olmamaktadır. Bu zaman zarfında normal alınması gereken kilo ise 1 kgdır. İkinci 3 aylık dönemde ise bulantı ve kusmaların azaldığı iştahın arttığı bir dönemdir. Bu nedenle kilo artışının birden olması normaldir. Bunun için bu dönem ki kilo artışına oldukça dikkat edilmelidir. Bu ikinci 3 aylık dönemde alınması gereken ve normal sayılan kilo alımı ise 5 kgdır. Son 3 aylık dönem ise artık bebeğin kilo alımının olduğu bir zaman dilimidir. Bu dönemde de hızlı kilo artışı gözlemlenebilmektedir. Sıvı tutulumu ve şişme bu dönemde daha fazla olabilir. Yine bu son 3 aylık dönemde alınması beklenen kilo artışı 5 kg dır. Yani normal bir kilo ile hamile kalmış anne adayının toplamda 11 kg ile doğum yapması beklenmektedir.

Hamilelikte fazla kilonun zararları var mıdır?

Yapılan araştırmalara göre hamilelik öncesi dönemde sağlıklı beslenmeyen ve hamilelik döneminde gerekli ve yeterli besinleri almayan anne adaylarının bebeklerini düşük yapma oranının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra annenin yaşam tarzı da bu durumu fazlasıyla etkilemektedir. Örneğin; annenin hamilelik sırasında kullandığı sigara hamileliğin sonucunu belirleyebilmektedir. Hamilelik döneminde alınan fazla kilolardan dolayı anne adayları problem yaşamaktadırlar. Fazla kilo almadan gerekli besin ve kaloriyi almak için iyi bir yol ise sağlıklı beslenmektir. Bunun için yağlı, hamur işi, kola ve cipsler yerine bebek için daha sağlıklı ve kilo alımı daha az olan meyve, yoğurt, sebze, şekersiz tahıl yemekleri tüketmek hem anne hemde bebek için daha ideal olacaktır.

Hamilelikte ideal kilo alımı 

Unutmayalım ki annenin fazla kilo alması bebeğin sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Bunun tam aksine anne için oldukça zararlıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?