...

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte meydana gelen kan pıhtılaşması ciddi bir problemdir. Nadir durumlarda görülen hamilelikte kan pıhtılaşması , kandaki trobosit hücrelerinin üretilmeye başlanmasıyla ortaya çıkar. Aslında bu hücreler vücutta kanama olduğunda kanamanın fazla olmasını önlemesi görevi ile üretilir. Fakat hamilelikte fazla üretimi kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Ancak bu sorun tedavi edilebilen rahatsızlıklar arasında yer alır.

Hamilelikte kan pıhtılaşması yaralanma, ameliyat, doğum veya herhangi bir durumda aşırı kan kaybını önlemek için bölgede kan pıhtısı oluşması ve böylece kanın akıp gitmesinin engellenmesine denir.

Gebelikte kan pıhtılaşması gebelikte meydana gelebilecek en büyük risklerden biridir. Hem annenin hemde bebeğin sağlığını tehlikeye atan bu durum nadiren görülmektedir.

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Belirtileri

  1. Bir bacakta şişme veya ağrı
  2. Özellikle yürürken şiddetlenen ağrı
  3. Normalden daha büyük görünen damarlar

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Nelere Yol Açar?

  1. Kalp krizi
  2. İnme
  3. Düşük

 

Hamilelikte kan pıhtılaşması, düşük belirtisine işaret edebilir veya bebeğe herhangi bir zarar vermeyen gebelikte hormonlardaki değişimle ilgili bir durum da olabilir. Kan pıhtısı bacağın ana damarında, bazen kollar ya da pelvis bölgede meydana gelebilir. Bacak, ayak bileği, baldır gibi bölgelerde şişlik ve ağrıya neden olabilir.

HAMİLELİKTE KAN PIHTILAŞMASI TEDAVİSİ

Hamilelikte kan pıhtılaşması teşhisi konduğunda genellikle 2 farklı tedavi şeklinden biri seçilir. Eğer anne adayı için bu durum büyük risklere neden oluyorsa acil tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavide kan pıhtılarını hızlı bir şekilde parçalayan ilaçlar kullanılır. Ancak ilaçlar maalesef ani kanamalara neden olabildiği için çok ciddi durumlarda kullanılması önerilir.

Rutin tedavi olarak değerlendirilebilecek diğer tedavi yönteminde ise kan sulandırıcı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar kanın pıhtılaşmasını önlediği gibi aynı zamanda daha önce oluşmuş kan pıhtılarının büyümesini de engeller. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağına ya da hangi ilaçların kullanılacağı hekim tarafından karar verilmelidir.

KAN PIHTILAŞMASI İĞNESİ

Kan pıhtılaşması tedavisi için kan sulandırıcı iğneler kullanılabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanılması gerektiğinde iğne veya hap kullanımı arasında doktor tarafından bir tercih yapılır. Hastanın durumuna bağlı olarak hekim tarafından hastanın kendi kendine enjekte edebileceği iğnelerin kullanılması önerilebilir.

KAN PIHTILAŞMASI TESTİ İÇİN NELER İSTENİR?

Kan sayımı testi ve trombosit testi mutlaka yaptırılması gereken testler arasında yer alır. Bu testler yardımı ile hem kandaki trombosit sayısı hem de kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısı ölçülebilir. Ayrıca PT testi yaptırılması da gerekebilir. Bunların yanı sıra doktor tarafından bazı izlem testleri yapılması da talep edilebilir.

HAMİLELİKTE KAN PIHTILAŞMASINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPMALI

  • Doktorunuzun onayıyla her gün 1 saat yürüyüş yapın ve yine doktor onaylı sporunuza devam edin.
  • Sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmaya çalışın, sigara en önemli kan pıhtılaşması nedenlerindendir.
  • Sağlıklı gıdalarla beslenin.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?