...

Hamilelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlik

Hamilelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlik

Hamilelikte karnınızın sadece bebek tarafından şiştiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Karnınızın büyümesinde şişkinlik ve hamilelikte gaz sancısı büyük etkenlerden biridir.

Her insan zaman zaman gaz sancısı yaşar. Ancak hamile kadınlarda bu sorun daha da zorlaşır. Hamilelikte hazımsızlık, şişkinlik, hamilelikte gaz sancısı gibi sorunlarla karşılaşmak mümkün. Peki hamilelikte gaz problemi geçirmek için ne yapmalı nasıl başa çıkmalı gibi sorular ile karşı karşıyaysanız yazımızı okumanızı tavsiye ederim.


Hamileliğin başlangıcından itibaren karın büyümesini birçok anne aslında bebeğin büyüdüğünü sanar ama malesef ki gazdır. Hamilelikte gaz sorunu ne yazık ki gebeliğin başından itibaren başlar. Tüm hamilelerin genel bir sorunudur aslında gaz sancısı…

Hamilelikte gaz problemi yaşamak elbette gebenin sağlıksız olduğunu göstermez. Uzmanlar, ortalama insanın günde 1-2 litre gaz ürettiğini ve günde 15-20 kez gaz çıkardıklarını ortaya koymuştur. Hamilelikte ise bu sayı daha fazladır. Bu durumdan gebe kadınlar rahatsız olsalar da endişelenecek bir durum değildir. Önemli olan neyin gazı tetiklediğini bilmek ve neler yapabileceğinizi keşfetmektir.

Bu Konu İlginizi Çekebilir : Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrısı

Hamilelikte Gaz Sancısı Yaşayanlar

Hamilelikte gaz problemi yaşayan anne yorumları;

 • Gebeliğin ilk 2-3 ayında gaz olur, ayaklarına mutlaka terlik ya da çorap giy evde. Gaz yapan sebzeler sakın yeme, sakız çiğneme, bol bol yürüyüş yap. Kepek ekmek yiyebilirsin öğün aralarında. Soğuk içecekler ve dondurmalar tüketmemelisin. Yani bir süre dene bunları inşallah daha iyi olursun ama şunu söyleyeyim gebelik hormonların bağırsaklarını gevşettiği için daha zor sindiriyorsun ve bu böyle devam edecek maalesef son aylara hazırlanman için şuan alıştır kendini…
 • Sende alışacaksın! Bir süre sonra kesinlikle alışıyorsun 🙂 Bende sadece bende oluyor sanırdım artık alıştım 🙂 Neredeyse 4. ayıma geldim hala her türlü iğrençlik bende 😀 daha yemeğin sonuna gelmeden o gaz ağzımdan çıkıyor.
 • Gaz istesen de istemesen de oluyor. Ancak hamilelikte gaz problemini azaltmanın yolu sensin. Gazlı içecek ve yiyecek yememelisin.
 • Aldığınız bir kaç basit çözüm ile kurtulmanız mümkün. Örneğin çorapsız gezmeyin. Oturuşunuz bile gaz yapabilir.

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer

 • Hamilelikte hormonların değişmesi gaz ve hazımsızlığa neden olur. Sindirim sistemi gebelik ile birlikte yavaşlar. Gıdalar sindirim sistemine yavaş ilerler bu sebepten gaz oluşur.
 • Hamilelikte çekilen kabızlıkta gaz yapar.
 • Yemek seçimine dikkat etmek gerekir. Yenilen yiyecek ve içeceklerin gaz ile doğrudan bağlantısı vardır. Soda, diğer asitli içecekler, işlenmiş gıdalar, kızarmış ve yağlı yiyecekler, ağır soslar, soğan, lahana, fasulye, brokoli, mısır, yulaf, süt, dondurma, peynir gibi yiyecekler genel olarak gaz yapar.
 • Hareket etmek şart! Hareketsiz kalan hamilelerde hareketsizlikten bağırsaklarda gaz sıkışacağı için şişkinlik ve ağrı oluşturabilir. Bu yüzden hareketsiz kalmaktan kaçınılmalı.
 • Yemeklerden sonra yürüyüşe çıkılmalıdır. Sindirim sistemini harekete geçirecek egzersizler uygulanmalıdır.
 • Hamilelikte kıyafet seçimine dikkat edilmeli. Dar ve sıkan giysiler giyinmemeli. Daha bol kıyafetler tercih edilmelidir. Giyilen sıkı kıyafetler sindirimi kısıtlayarak ağrıya sebep olabilir.
 • Yemek yerken oturarak yemeye dikkat edilmeli tüm lokmalar iyice çiğnenmelidir.
 • Öğün sayısını artırarak her öğündeki porsiyon miktarını azaltabilirsiniz.
 • Gün içerisinde bol bol sıvı tüketilmelidir.
 • Gaz sancısı geldiğinde ayaklarınızı havaya kaldırarak bebeğin karnınıza yaptığı baskıyı dağıtın. Bu şekilde vücudunuz daha rahat sindirim yapar.

Hamilelik döneminde vücut bakımı çok önemlidir. Dikkat etmeniz gereken hususlara dikkat etmediğiniz taktirde hamilelik sonrası öncesine oranla beklemediğiniz bir vücut ile karşılaşabilirsiniz.

Burada Anlattık : Hamilelikte Vücut Bakımı ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Alınan tüm önlemlere rağmen gaz çok fazla ve rahatsız edici derecede ise hekiminize başvurun. Kendi başınıza ilaç ve bitkisel takviye almayın. Hamilelik döneminde alınan ilaç ve bitkisel takviyeler zararlı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Annelik younda ilerleyenler için önemli bir hatırlatıcı. Bu konuyu bilmeden gebe kalan kadınlar malesef anormal bir durummuş gibi korkuya kapılabiliyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?