...

Hamilelikte En Sık Yaşanan Problemler

Hamilelikte En Sık Yaşanan Problemler

Gebelikte ortaya çıkan sorunlar, anne adayının canını sıkabilir. Hamilelikte yaşanan psikolojik sorunlardan yaşanan sağlık sorunlarına kadar hamilelikte başınıza gelebilecek durumları sıraladık.

Hamilelik dönemi özellikle ilk çocuk ise sıkıntılı bir dönem olabiliyor. İlk kez anne olacaklar ve bu konuda tecrübesiz olan anne adayları , hamilelikte yaşanan problemlerde çözümsüz kalabiliyor. Sizler için hamilelikte en sık yaşanan problemleri derledik. Çevremizde sıkça karşılaştığımız sorulara soru cevap şeklinde gidebiliriz sizlere de fikir olur.

Gebelikte Uyku Hali

Hamilelikte uyku düzeni çok önemlidir. Gebelikte uykusuzluk yaşamak hem sizin bedeninize dolayısı ile bebeğinize zarar verebilir. Metabolizma değişiklikleri sürekli halsizlik yorgunluktan dolayı uyuma isteği duyabilirsiniz ve genellikte 2.haftadan sonra ortaya çıkar. Normal uykunuzdan daha fazla gün içerisinde uyuyabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Gebelikte en çok problem yaratan sorunların başında  gelen bulantılar, kokulara karşı hassasiyet, mide yanması gibi sorunlar hamileliğin ilk haftalarında başlar kiminde 2.3 aydan sonra geçtiği gibi kimisinde gebelik boyunca sürebilir.

Burada Anlattık :  Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Vajinal Akıntı

Embriyo anne rahminde gelişmeye başlar vücutta östrojen hormonunda farklı bulgular yaşanır. Koyu renkte ve kokulu bir vajinal akıntınız var ise doktora başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Hamilelikte Kasık Ağrıları veya Batmaları

Kasık ağrısı veya batması genellikle hamileliğin 4. Veya 5. Haftasında başlar. Kasık ağrısı veya batması kanama olmadığı sürece normal kabul edilir. Anne adayının yürümesine yada günlük rutin hayatını devam ettiremeyecek kadar bir ağrı görülmez.

Burada Anlattık: Hamilelikte Kasık Ağrıları ve Nedenleri

Hamilelikte Göğüs Ağrıları

Östrojen, prolaktin ve progesteron hormonlarının salgılanmasının artması anne adayının göğüslerindeki değişikliklerin temel nedenidir. Gebeliğin ilk birkaç haftasında göğüslerde hafif değişiklikler hissedilebilir ve bunlar ağrılı olabilir. Göğüs ucunun fazla uyarılmasından kaçınmanız ağrının artmasına engel olacaktır.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkmak

Hamileliğin ilk 3 ayında rahmin büyüyen hacmi ile birlikte böbreklerin fonksiyonlarındaki değişimler temel sebeptir. Sık idrara çıkma problemi hamileliğin 4.ayından sonra hafifler. Eğer idrara çıkarken yanmada var ise yüksek ihtimalle idrar yolu enfeksiyonu vardır. Doktorunuza başvurup tedavinizi yaptırmalısınız.

Hamilelikte Baş Ağrıları

Hamilelikte susuz kalmaya bağlı baş ağrıları görülebilir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında bulantı ve kusmalardan dolayı vücudun aç kalması ve susuz kalması baş ağrılarına sebep olabilir. Eğer gebeliğin son aylarında baş ağrılarınız arttı ise doktorunuza muhakkak başvurmalı gerekli tedaviyi yaptırmalısınız.

Hamilelikte Cilt Problemleri ve Çatlaklar

Hamilelikte en sık görülen problemlerden vücuttaki çatlaklar ve kahverengi lekelerdir. Bu durum yüz, göğüs uçları, karın, kasık ve göbek çevresinde ortaya çıkar. Vücuttaki çatlakları ve lekeler önlemek için piyasada mevcut olan çatlak kremleri veya doğal yöntemlerden yararlanabilir sorununuzu en aza indirgeyebilirsiniz.

Burada Anlattık: Hamilelikte Oluşan Çatlaklar İçin Krem Önerileri

Hamilelikte Kabızlık

Kabızlık, gebelikte görülen sık görülen bir problem olup en sık nedeni sindirim sisteminin genel olarak yavaşlaması ve büyüyen uterusun (rahmin) bağırsakların son kısmına yaptığı baskıdır. Ayrıca kabızlık gebeliğin son dönemlerinde hemoroit (basur) ve anal fissür (makatta çatlama) oluşumunu da artırır. En önemli tedavi ve kabızlıktan korunma yöntemi içeriği lif bakımından zengin beslenme ve bol sıvı tüketimidir. İyi yıkanan her türlü çiğ sebze ve meyve de önerilir. Bu dönemde doktora danışmadan müshil ya da benzeri ilaçlar kullanılmamalıdır.

Hamilelikte Terleme

Hamilelik esnasında vücut bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için daha fazla kan ve vücut sıvısı üretir. Kan ve vücut sıvısının artması anne adayında terlemeye sebep olabilir. Terleme en çok ellerde, bacaklarda, bileklerde ve yüzde meydana gelir. Terleme gebeliğin herhangi bir döneminde de yaşanabilir. Fakat en çok hamileliğin 5. ayında artışlar gözlemlenir. Terlemeye karşı alınacak önlemlerde; uzun süre ayakta kalmamalı, sıcak havalarda dışarıda fazla vakit geçirmemeli, dar kıyafetler seçilmemeli ve ayakkabı seçiminde de bir numara büyük tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra gebeler bol sıvı tüketmeli, tuzdan uzak durmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?