...

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi ? Gebelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi ?

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi ? Gebelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi ?

Hamilelikte cinsellik olur mu ? Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi? Girilmez ise hamilelik döneminde cinsel ilişkiden tamamen kopmalı mı? Cinsellik bebeğe zarar verir mi? Yada erken doğuma sebep olur mu? Gibi sorular hamileler ve eşlerinin kafasında mevcuttur. Anne baba olmak sonuçta hassas bir konudur.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girmek Caiz midir?

Dinimize göre hamilelikte cinsel ilişkiye girmek dinimizce herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak; hamileliğin durumu , hamileliğin süresi ve anne karnındaki bebeğin sağlığı düşünülerek tıbben bir zarar gelebilecek pozisyonda ise gebelikte cinsel ilişkiye girmek caiz değildir.

Hamilelikte Cinsel İstek

Anne ve babaların hamilelik döneminden itibaren yaşamlarında birtakım değişiklikler olur. Yaşam kalitesine, beslenmesine, uyku, sosyal yaşam gibi birçok konuda aileler hassas davranır ve birçok şeyden feragat ederler. Bunun yanı sıra cinsel yaşam da değişime uğrar. Eğer sorunlu bir hamilelik dönemi geçiremiyorsanız bir sakıncası yoktur.

Hamilelikte cinsel ilişki için çoğu anne adayı bu soruyu doktoruna sormakta çekinse de bunda çekinecek bir durum söz konusu değildir. Normal bir hamilelik geçiren annenin hamileliğinin son 4 haftasına kadar cinsel ilişkiye girmesinde herhangi bir sorun yoktur. Ancak son haftalarda sperm içerisinde bulunan prostoglandin isimli maddenin uterus kaslarında kasılmaya yol açıp erken doğuma neden olabileceği için son 4 hafta cinsellik önerilmez. Gebelikte cinsellik için bazı önemli maddeleri sıralayabiliriz.

İlginizi Çekebilir : Hamilelikte Anne Sağlığı ve Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte Cinsellik İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • İlk 3 ay annelik iç güdüsü yerleştiği için annelerde bebeğime bir şey olacak diye korku oluşur. Bu dönemde görülen düşükler genel olarak cinselliğe bağlansa da fetüste ki genetik bozukluklarla alakalıdır.
  • Yine cinsel birleşme esnasında darbe alınması ve aşırı zorlanması da gebeliği sıkıntıya sokabilir.
  • Son aylarda annenin kilo alması vücudundaki değişikliklerden dolayı hareketlerinin kısıtlanması anneyi cinsellikten uzaklaştırabilir.
  • Cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Bebek anne karnında koruma altındadır.
  • Meme başını fazlaca uyarılmaktan kaçınılmalıdır. (Doğumu uyarıcı etkisi vardır.)
  • Hamileliğin herhangi bir döneminde sebebi belirlenemeyen vajinal kanama yaşayanlarda dikkat etmeliler.
  • Tek hamilelikte son 1 ay, çoğul hamileliklerde ise 6. aydan sonra cinsel birleşme kesinlikle sakıncalıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Esnasında Gebeliği Sıkıntıya Düşürmeyecek Cinsel Pozisyonlar

Gebeliği yeni pozisyonlar denemek ve yaratıcılığı arttırmak için fırsat olarak görün. Hamilelikte ilişki için tavsiyeler.
Eşiniz Sırtüstü yattığında ağırlığınızı vermeden üstte olabilirsiniz.
Sırtüstü yatın, eşinizin yüzünü görecek şekilde sırtınıza yastıkla açı vererek destekleyin.  Bu pozisyon eşinizin ağırlığını sizin üzerinize vermekten koruyacaktır.
Eşiniz ile yan yana yatar pozisyonda eşinizin sizin arkanızda olması.
Kollarınızdan destek alarak eşinizin üstünde olabilirsiniz.
Dizleriniz ve dirseklerinizle kendinizi destekleyin, partneriniz arkanızda diz çökerek cinsel birleşme gerçekleştirebilirsiniz.
Kalçanızı veya ayağınızı yatağın bir kenarından sarkıtın ve sırtüstü yatıp dizlerinizi kırın. (ilk 3 aydan sonra, altınıza yastıkla açı vermelisiniz) Partneriniz sizin önünüzde ayakta veya dizleri üzerinde olabilir
Gebelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi ?
Hamilelikte ilişki ile bebeğe zarar vermemek için cinsel ilişki esnasında pozisyonlarınız çok rahat olmamalıdır. Gebeliğin ilk 2 ve son 2 ayında doktorlar gebelikte cinsel ilişki yi önermemektedir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?