...

Hamile Kalma Olasılığı Yüksek Günleri Hesaplama

Hamile Kalma Olasılığı Yüksek Günleri Hesaplama

Hamile kalmak için bir çok anne adayı doğru zamanda adet günlerini ve yumurtlama dönemi hesaplaması yaparak hamile kalma günleri hangileri bulmalı ve eşler buna göre hareket etmelidir.

Dünyaya bir çocuk getirmek her kadının hayalidir. Anne ve baba adayı planlı bir çocuk dünyaya getirmek için anne adayı yumurtlama döneminin takibini yapmalı, hamile kalma günleri takip edilmelidir. Kadınlar 28 günde bir adet dönemine (regl) girmektedir. Hamile kalma olasılığı yüksek günlerde yapılan cinsel birleşmelerde hamile kalma olasılığı yüksektir.

Hamile Kalma Günleri

Tıbben ortalama her kadın 28 günde bir adet olmaktadır. Bazı kadınlarda adet düzensizliği olsa da dünya genelinde ortalama budur. Hamile kalma günleri hesaplama yapmak için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

hamile-kalma-gunleri-tablosu

Bu tabloya göre 6 gün adet süresi olduğumuzu varsayalım. 6 günlük adet dönemimizden sonraki 5 gün doğurganlığımızın olmadığı dönem. Regl bittikten sonraki 6. günden  11. güne kadar 5 günlük periodda hamile kalma yüzdesi en yüksek dönemdir. Bu dönemde girilen cinsel ilişki ile gebe kalma olasılığınız çok yüksek. Hamile kalma günleri tablosu yüksek oranda doğruluk içerir ancak hamile kalmanın birinci kuralının sürekli denemek ve cinsel ilişki sonrası doğru pozisyonda beklemek olduğunu da unutmayalım.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Yumurtlama dönemi hesaplama işlemi kadından kadına değişmektedir. Örneğin bazı kadınlar 28 günde bazı kadınlar 27 günde bir adet olmaktadır. Adet düzensizliği bir çoğumuzun ortak problemi olsa da ortalama bir adet günü alarak hesaplama yapabiliriz.

Ortalama adet gününüz 28 günde bir geldiğini varsayalım. Yumurtlama dönemi hesaplaması kaç günde bir adet oluyorsanız o rakamdan 14 çıkardığınızda yumurtlama döneminizi hesaplamış olursunuz.

28 günde bir adet oluyorsanız – 14 = 14. Gün sizin yumurtlama döneminizdir. Yada canlı örnek verecek olursak.

Bu ayın 10 unda regl oldunuz. Regliniz 27 günde bir geliyor.  27-14 = 13 Gün demek, regl olduğunuz gün 10 + 13 dersek ayın 23. günü sizin yumurtlama döneminizdir.

Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Pozisyonları

Hamile kalmak sadece cinsel birleşme ile olmamaktadır. Bazı kadınlarda küçük yöntemlerle bu olasılığı artırmanız mümkün. Bunlardan biride doğru cinsel ilişki pozisyonlarıdır. Birleşme yaşanırken yapılan bazı pozisyonlarda gebe kalma oranı yüksektir.

Burada Anlattık: Doğal Yollardan Hamile Kalma

Bununla birlikte bir tavsiye de cinsel ilişki sonrası kadınların sırt üstü yatarak bacaklarını havaya kaldırıp bir süre beklemesinin gebelik olasılığını artırdığı bilinmekte.

Hamilelik Belirtileri

Hamile kalmak için bir çok yöntemi deneyen anneler hamilelik belirtilerini takip etmeli, hamile kalmak isterken belkide çoktan kaldığını unutmamalıdır. Özellikle erken hamilelik belirtileri çok fazla kadın tarafından anlaşılmaz. Halk arasında en çok bilinene gebelik belirtileri mide bulanması, kusma, baş dönmesi olsa da en doğru yöntem regl döneminin başlamamasıdır.

Hamile kalma günleri içerisinde doğru adımlar atarak gebe kaldığınızı dününüyorsanız eğer Regl başlamıyor ve bazı şüpheleriniz var ise hemen eczaneden hamilelik testi alabilir ve uygulayabilirsiniz. Nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız.

Burada Anlattık: Gebelik testi nasıl yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?