...

Hafta Hafta Hamilelik – Anne Karnında Bebek Gelişimi

Hafta Hafta Hamilelik – Anne Karnında Bebek Gelişimi

Hafta Hafta hamilelik, anne karnında bebek gelişimi ve anne karnındaki bebeğin boy kilo gelişim tablosunu derledik. Umarım doğum sürecini buradan takip edersiniz. Sağlıklı ve sorunsuz bir hamilelik geçirmeniz dileği ile…

Trimestr nedir? Gebelik toplamda 40 hafta yada 280 gündür. Yani 9 ay 10 gün olarak hesaplanmakta. Bu süre 3 aylık dönemlere ayrılmıştır. Buna trimestr denir.

1-13 haftalar arası; ilk trimestr

14-26. Haftalar arası; 2. Trimestr

27-41+  haftalar arası; 3. Trimestr olarak ayrılır.

Gebeliğin hesaplanmasında son adet tarihi baz alınır. Hafta olarak hesap yapılmalıdır. Bebeğim 3 aylık değilde, 12 hafta yada 12+6 gibi hesap yapılmalıdır. Adet tarihi bilinmiyor birliktelik tarihi biliniyor ise gebelik haftası bu tarihten 2 hafta büyüktür.

 

İlk Trimestr

Bebeğin organlarının geliştiği dönemdir. Gebeliğin 12-13. Haftasıdır. Bu dönem anne adayı için zorlu bir süreç olduğu gibi baba içinde aynı şekildedir. Zor bir alışma dönemi geçirebilirler. Bu dönemde erkekler eşlerine karşı anlayışlı olmalıdır. Anne adayı duygusal anlamda da bir düşüş içindedir. Duyduğu her kokudan rahatsız olabilen kadar bu dönemi rahat geçiren de vardır elbette bünyeye göre değişir. Duygular genelde değişkenlik gösterebilir kimi zaman agresif kimi zaman alıngan geçen bir dönemdir. Bu dönemde evde sigara içilmemeli veya sigara içilen ortamda bulunmamalıdırlar.

Elektronik cihaz kullanımı konusunda ispatlanmış bir zarar görülmemiştir fakat saatlerce telefonla konuşulmaması geceleri odada telefon bulundurulmaması önerilir.

Bilgisayar gebelikte kullanılabilir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 1. Ay

Uzun ve meşakkatli bir yolculuk başladı. İlk 4 gün boyunca, anne karnındaki bebek bir tane şekerden bile daha küçüktür. Ancak, 5. günden itibaren büyümeye başlar ve 6. günde boyutu neredeyse iki katına çıkar. Döllenmeden 5-6 gün sonra anne karnındaki bebek yavaş yavaş rahim içine yerleşmeye başlar.

Hamileliğin yaklaşık 20. gününde, çok önem arz eden bir durum meydana gelir: beyin dokusundan başlayıp, boylu boyunca omuriliği de içine alacak şekilde aşağı doğru uzanan Nöral tüp ismi verilen bir yapı oluşmaya başlar.İlk 4 hafta sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 0.1 mm kilosu ise 1 grama ulaşmış durumdadır.

Anne ilk randevusunu alıp doktora görünmelidir. Aklında olan soruları da not edebilir doktorunuza sorabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 5. Hafta

Ultrasonda sadece bebeğin kesesi görülebilir. Bebeğin boyu 1 mm kadardır. Bu hafta itibari ile bebeğin dolaşım sistemi gelişmeye başlar. Kalp atışlarını duyabilmek pek mümkün olmaz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 6. Hafta

Bebeğiniz bir bezelye tanesi kadardır. Yaklaşık 4 mm kadardır. Zamanla çene ve yanakları olacak doku katları oluşmaya başlar. Gözler ve buruna dönüşecek hatlar ise dışa dönük yani çıkıntılı olmaya, kulak yapısı da içe doğru itilmeye başlar. Kalp hızlı bir şekilde atar. Kalbi kam pompalamaya başlamıştır.

Anne adayında ise sık idrara çıkma, bulantı, kokulara karşı hassasiyet kusma gibi sorunlar devam edebilir. Bunu dışında kanama çok sık kusma gibi bir durumda doktoruna başvurmalıdır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 7. Hafta

Bebek 9-11 mm arasındadır. Fasulye tanesi kadar olur. Vücut hatları oturmaya başlar. Yemek ve soluk borusu da bu dönemde oluşmaya başlar. Embriyonun baş-popo mesafesi (CRL) de artık ölçülebilir olduğundan, eğer son adet tarihinizden emin olamıyorsanız, gebeliğinizin yaşı tahmin edilebilir ve  doğum tarihiniz de hesaplanabilir.

Anne bu dönemde su tüketimine özen göstermeli günde 2.5 litre su içmelidir. Vitamin ve mineral takviyelerine ve beslenmeye özen göstermelidir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 8. Hafta

Bebek 16 mm arasındadır. Yani bir barbunya tanesi kadar. Dudakları, burnu, göz kapakları, bacakları ve sırtı şekillenmeye başladı. Kalbi dakikada tam 150 vuruş yapıyor.

Anne rahmi genişliyor olsa da fark edilecek kadar bütün değildir. Bel ve giysilerde hafifte olsa değişiklikler görebilir. Gebeliğin ilk aylarında idrar torbası rahmin önünde ve biraz altındadır. Bu yüzden rahim büyüdükçe idrar torbasına baskı yapar. Bu sebeple sık idrara çıkma isteği olur. Zorlanmadan egzersiz yapabilir günde 30 dk kadar yürüyebilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 9. Hafta

Hemen hemen tüm organları ve kasları oluşmuştur. Cinsel organları yerindedir Fakat cinsiyetini öğrenmek için henüz birkaç hafta beklemek gerekir. Parmak uçları belirginleşmiş, ense oluşmuş ve başı daha dik duruma gelmiştir.

Anne bu dönemde omega-3 kaynağı yüksek olan besinlerden, haftada 2 kez balık ve günde 2 kez ceviz yemeye özen göstermelidir. Ispanak semizotu gibi sebzeler de omega-3 bakımından zengindir. Doktorunuzun bilgisi ve onayı dahilinde yüzmek de rahatlatır.

Bebeğin beyin, böbrek ve karaciğer gibi hayati organlarıda vücudun içindeki esas yerlerini almaya başlar.

Anne bu dönemde varis,hemoroid (basur) gibi dolaşım sorunları yaşamamak için düzenli olarak egzersiz yapmalıdır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 9. Hafta

Rahim bir tenis topu boyutuna ulaşmıştır. Büyüyen rahmin içinde gelişen bebeğe daha fazla kan pompalanabilmesi için kalp her zamankinden biraz daha hızlı atar ve kan hacminin hamilelikten önceki haline göre oldukça yükselmiş durumda olur.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 10. Hafta

1.trimestrın son hafrtasu. Bebeğiniz yaklaşık 8 gram ağırlığındadır. Yani neredeyse küçük bir limon kadar. Bütün organlar artık yerli yerinde olduğundan fetal büyümesi artık hızlı. 11.hafta ile 20. Hafta arasında ağırlığı 30 katına, boyutu da 3 katına çıkmış olacak. Genital organları biraz daha belirmeye başlar. Ama cinsiyeti öğrenmek için biraz sabretmelisiniz. Net görüntü 3 hafta içersinde belli olacak.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 11. Hafta

Anne henüz bebeğin hareketlerini hissedemez. Mide bulantısı belirtisinin sebebi hormon üretimindeki artıştır. Hormon üretimi bu ayda artmaya devam eder bu artış ile kusma ve mide bulantısının yanı sıra göğüslerde ağrı, idrara sık çıkma isteği, baş ağrısı ve baş dönmesi de görülebilir. Kramplar ve karın kaslarında çekilmeler hissedebilirsiniz.

Bu ayın sonunda (ya da yakın bir zamanda) muayenede büyük ihtimalle bebeğin kalp atışını duyabilirsiniz.

 • El ve ayak parmakları ayrılmıştır ve tırnakları büyümeye başlamıştır.
 • Vücudun çeşitli yerlerinde ince tüyler görülebilir.
 • Dış üreme organları erkek ve dişi cinsiyet özellikleri için belirgin işaretler göstermeye başlar.
 • Amniyon sıvısı miktarı artar. Toplam hacim artık 50 ml’dir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 12. Hafta

Anne adayının bu haftada kilo artışı olabilir. Bol kıyafetler tercih etmelidir. Kalça ve bacaklarda kilo artışı farkedilir.

Bu haftanın sonunda artık rahim alt karın boşluğuna sığamaz kadar genişler. Bu genişlemeyle birlikte idrar torbası üzerindeki baskı da azalır. Dolayısıyla idrar torbası üzerindeki baskıdan kaynaklı sık sık idrara çıkma şikayeti artık ortadan kalkacaktır.

Cilt renginde koyulaşma görülebilir.

Hamilelik döneminde özellikle de 12.haftaya kadar olan başlangıç sürecinde (ilk 3 ayda) çok fazla kilo almak sağlıksızdır. Fazla kilo almak bebeği taşımayı zorlaştırır. Hatta doğum daha zor olabilir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 13. Hafta

Baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 7 ile 9 cm, kilosu ise 20 ile 25 gram aralığındadır. Bebeğiniz artık bir şeftali büyüklüğüne ulaşmıştır.

 • Bebeğin ses telleri gelişir.
 • Yüzü daha çok belirginleşir.
 • Yüksek ihtimalle cinsiyeti de belli olur.

Anne adayı bu haftada; çatlaklar, şişkinlik, gaz şikayetleri ve memede değişimler yaşanabilir.

 • Bol su içmek,
 • Antioksidan oranı yüksek sağlıklı gıdalar yemek,
 • Yeterli miktarda protein, az miktarda yağ alarak cildin esnekliğini korumak,
 • Güneşten uzak durmak,
 • Egzersiz yapmak,
 • Yavaş yavaş ve istikrarlı şekilde kilo almak,
 • Doktor tavsiyesi ile cildin elastik lif kalitesini geliştiren kremler kullanmalıdır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 14. Hafta

Bebeğiniz bu hafta 40 grama kadar ulaştı. Bu haftada hamileliğiniz karnınızın büyümesiyle belirginleşmeye başlar. Bebeğinizin bazı mimikleri belirginleşmeye başlar. Elini ağzına daha sık götürür. Cinsel organı tamamen gelişmiştir. Bebeğinizin bu hafta troid bezi de gelişerek hormonları oluşmaya başlar. Bu hafta bebeğinizde gelişim gösteren diğer bir organ da böbreklerdir. Böbrekler idrar üretimine geçer ve bebeğiniz idrar yapmaya başlar. Bebeğinizin saçları da belirginleşmeye başlamıştır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 15. Hafta

Anne adayı bu haftada; kendini enerjik hissedebilir. Baş ağrıları, mide bulantıları ve kusmalardan kurtulmaya başlamıştır. Hormonlardaki değişimle birlikte duygusal bir dönem geçirebilirsiniz kendinizi eve kapatmak yerine eşinizle dostunuzla daha sık görüşmeye özen gösterebilirsiniz. Bu haftada ortalama 2.5 kilo almış olmanız normaldir. Rahim büyümeye devam ettikçe, ağırlık merkezi değiştiği için sırt ağrıları ve kaslarda zorlanmalar olabilir. İştahınızda bir artış olabilir ama kendinizi tatlılara ve hamur işlerine boğmamalı sağlıklı beslenmeye devam etmelisiniz. 

Bu hafta itibari ile bebeğin boyu 10 – 12 cm’ dir. Kilosu ise geçen haftaya oranla iki katına yakın artmıştır. Bu hafta bebeğinizin kilosu tam olarak 75 gramdır. Hamileliğin 15. Haftasıyla birlikte bebeğin dilinde tat alma tomurcukları oluşmaya başlar. Bu tomurcuklar önümüzdeki haftalarda büyüyecek ve bebek tat almaya başlayacaktır. Rahim içerisinde bulunan amniyon sıvısına annenin yediği her şeyden tat gelecek ve bebek ilerleyen haftalarda annesi tatlı yerse şeker tadını, ekşi yerse ekşi tadını net bir şekilde hissedecektir. Bu haftada bebeğinizin tekmelerini az da olsa hissedebilirsiniz. Bebeğinizin kemikleri güçlenir ve bacakları uzamaya başlar. Bebeğin işitme duyusu ve iç kulak kemikleri hamileliğin bu haftasında gelişmeye başlar. Bebek henüz dış sesleri tam olarak algılayamaz ancak gebelikte 15. hafta bebekle konuşmak annenin rahatlaması açısından faydalı bir faaliyettir.Bebeğinizle konuşmak, sizin için çok keyifli bir aktivite olacaktır. Bu sayede aranızdaki bağ daha da güçlenecektir.

Bebeğin saç ve kirpikleri bu hafta itibariyle kalınlaşmaya başlamıştır.

Anne karnındaki bebek bebek nefes alıp verme çalışmaları yaparak dünya hayatına hazırlanmakta ve akciğerlerini geliştirmektedir.

Anne adayı bu dönemde;

 • Bebeğin tüyleri oluştuğu için midede yanma ve ekşime görülebilir.
 • Anne adayının 15.haftaya kadar 2-4 kilo almış olması normaldir.
 • Bacağa kramp girmesi, el ve ayaklarda şişlik, ödem ve uykusuzluk bu hafta anne adayının en sık yaşadığı sorunlardan biridir.
 • Gebelik maskesi denilen yüzünüzde ve cildinizde çillenme benzeri bir koyulaşma, cilt değişiklikleri 15. Haftada görülen sorunlardandır. Ancak bu durum geçici olup gebelik sonrasında cildiniz eski haline dönecektir.
 • Kilo alımına bağlı olarak bel ve sırt ağrıları yaşanabilir.
 • Damarlarınızda bulunan kan hacmi gebelikle birlikte iki katına çıkmıştır bu durum gebelikte burun kanamalarına ve burunda tıkanıklığa yol açabilmektedir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 16. Hafta

Hamileliğin 16. haftasında bebeğiniz 11–12 cm boyutlarında ve ortalama 100–110 gr ağırlığındadır. İki hafta öncesine göre iki kat büyümüş olan bebek bu haftalarda hızlı bir şekilde büyümeye devam eder.

Bebeğinizin göz kapakları kapalı olmasına rağmen ufak göz hareketleri görülebilir.

Eğer ailenizde bir kalp hastalığı geçmişiniz varsa, doktorunuz 16. haftadan itibaren bebeğinizde herhangi bir kalp hastalığı olup olmadığını tespit etmek için fetal ekokardiyografi yaptırmanızı isteyebilir.

Anne adayı bebek gelişimi 4. Ayda ;

 • Sıvı tüketimine dikkat etmeli
 • Uzun süre ayakta kalmayı gerektiren yorucu işlerden uzak durmalı
 • Masa başı işlerde çalışan gebeler saat başı 10 dk kadar yürümeli
 • Oturulduğunda dik oturmaya özen göstermeli ve destekleyici sırt yastıkları kullanmalıdır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 17. Hafta

17 haftalık bebeğinizin boyu 13-14 cm, ağırlığı ise 140-170 gram civarında. Plasenta ve göbek bağı artık net olarak görülebilir. Bebeğinizin oksijen alımından sorumlu olan ve ‘bebeğin eşi’ olarak da bilinen plasenta, 17. haftada bebeğinizle hemen hemen aynı büyüklüğe ulaşır. Plasentanın gelişimi devam edecek, ancak bebeğiniz ondan daha hızlı ve daha çok büyüyecek.

Bu haftada bebeğinizin hareketleri hissedilebilir hale gelecek. Eğer karnınızda ufak bir hareketlilik hissetmiyorsanız telaşlanmayın, her hamileliğin farklı ilerleyebileceğini hatırlayın. Zira bazı anneler de, 21. haftaya kadar bebeğinin hiç hareket ettiğini hissetmezler.

Anne adayında bu hafta;

Karnınızın büyümeye başlamasıyla kendinizi artık hamile gibi hissetmeye başlamış olmalısınız. Gün içinde küçük sakarlıklar, dalgınlıklar oluyorsa endişelenmeyin. Vücudunuz hala iki kişilik hayatınıza alışmaya çalışıyor.

İlk haftalarda ağız-burun kuruluğundan şikayet ettiyseniz, şimdi de gözlerinizde kuruluk hissediyor olabilirsiniz. Hormonal değişikliklerin neden olduğu bu rahatsızlığı eczaneden temin edebileceğiniz yapay göz yaşı damlalarıyla gidermeniz mümkün.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 18. Hafta

18 haftalık gebelikte bebek bu hafta 150 gram civarında olacak… Baş bölgesinden kalçalarına kadar olan uzunluğu ise ortalama 12.5 ila 14 cm aralığındadır. Bebeğin artık tekmeleri dönmeleri hissedilir derecede olacak.  Esnemek ve hıçkırmayıda bu haftada öğrenecek.

El ayak parmakları ve parmak izleri de tamamlanmış durumda.

Anne adayının 18.haftada 4.5-5.5 arası kilo almış olması normal karşılanır. Eğer bu aralıktan fazla kilo aldı ise doktoruyla görüşüp beslenmesi konusunda bilgi alması gerekir. Hamileliğin henüz yarısında olduğu için kilo alımına dikkat etmelidir. Bu haftadaki belirtiler;

 • Vajinal akıntıda artış
 • Nabızda artış
 • Göbek deliğinin dışarı çıkması
 • Deride renk değişimleri
 • Bacak krampları
 • Ayaklarda ve ellerde şişme
 • Bel ve sırt ağrısı
 • Kabızlık
 • İştah artışı
 • Burun tıkanıklığı ve seyrek olarak kanaması
 • Diş etlerinde hassasiyet
 • Hamilelik konusunda giderek artan gerçeklik hissi
 • Ruh halindeki salınmaların azalması
 • Devam eden dalgınlık ve kendinde olmama hali

Gibi sorunlar yaşanabilir.

Bu süreçte ayaklar şişebilir ve büyüyebilir. Sürekli ayakta durmaktan kaçınılmalı, uzanıp dinlenmeli, masaj ve egzersizler yapmalıdır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 19. Hafta

19 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 250 gramdır. Boyu ise 25 cm’dir.

Bebek bu haftada dışarıdan gelen sesleri duyabilir ve hatta hareket ederek tepkide gösterebilir. Hamileliğin bu haftasında bebeğinizin tat alma, koklama, görme ve dokunma gibi duyuları gelişmeye başlar. 19 haftalık bebeğin kasları ve sinirleri şekil almaya başladığında kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilir.Yaptığı bu hareketler büyük çapta olmadığından siz bu durumu hissetmeyebilirsiniz. Bebeğin cinsiyeti kız ise yumurtalıkları gelişmeye başlar.

Anne adayında 19.haftada; göğüslerde belirgin değişimler yaşanır. Memelerdeki kahverengi renkte olan alan giderek büyür.

Annenin karnı büyüdüğü ve hareketleri kısıtlandığı için merdiven inip çıkmada soluk soluğa kalabilir. Ve artık eskisi gibi rahat nefes alamayabilir.

Meme, karın, kalça ve bacaklarda kaşınma ile birlikte çatlaklar başlar. Bol su içmek cildin elastikiyetini artıracak ve kaşınmayı aza indirgeyecektir.

 • Sabah bulantısı
 • Sık idrara çıkmak
 • Halsizlik yorgunluk
 • Kilo almak
 • Göğüslerde büyüme, göğüs uçlarında koyulaşma
 • Karında kahverengimsi bir çizgi
 • Mide ekşimesi
 • Uykusuzluk
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Saçlarda dolgunlaşma, parlaklaşma gibi sorunlarda yaşanabilir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 20. Hafta

20.Haftada bebeğiniz 14-16 cm arasındadır. Kilosu yaklaşık 260 gramdır. Bu hafta cildi artık kalınlaşıyor ve verniksin koruması altında tabakalar oluşturuyor. Saçlar ve tırnaklarda gelişmeye devam ediyor.

Anne adayında bu hafta;

Rahim, 20.haftadan itibaren daha düzenli büyür. Hamileliğin 20.haftasından sonra rahim her hafta 1 cm büyümelidir. Örneğin 20.haftada rahminin büyüklüğü 20 cm ise, bir sonraki muayenede (4 hafta sonra) 24 cm olmalıdır.

20 haftalık gebelikte cinsel ilişki pozisyonları da merak edilen noktalar biri. Sırtüstü ve yüzükoyun yatılmadan, partnerinin tamamen ve bütün gücüyle senin üzerinde olmadığı pozisyonları deneyebilirsiniz. Eğer ağrı veya kanama var ise doktorunuzla bu sorunu görüşmelisiniz. Geceleri uyuman gereken pozisyonlara yakın, yan pozisyonlar senin için daha sağlıklı olacaktır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 21. Hafta

21. haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 26cm, kilosu ise 320-400 gram aralığında. Orta boy bir havuç kadar olduğunu düşünebilirsiniz.

Bebek dış ortamdan gelen sesleri artık rahat bir şekilde duyar. Bu nedenle huzurlu sakin ve mutluluk verici müzikler dönem dönem bebeğe dinletilmelidir. Anne ve baba olarak kısa dönemlerde bebekle konuşmalı ve iletişim içine girilmelidir. Rahat ve huzurlu ortamlarda gebeliğini tamamlayan annelerin bebekleri daha uyumlu ve sakindirler.

Kol ve bacaklar uzamaya devam eder. Bu dönemde boy ölçüsü usg ekranına tam sığmamaktadır.

Amniyon sıvısının bebek üzerindeki gelişimi ve büyümede önemli fonksiyonları mevcuttur. Bebek amniyon sıvısı ortamında rahat olarak hareketlerini yapar. Yutma fonksiyonu ve boşaltım fonksiyonlarının alıştırmalarını bu sıvı sayesinde yapar. Bu nedenle annelerin günlük sıvı alımları çok önemlidir. Günlük yaklaşık 1,5–2 lt sıvı tüketmesi önerilmektedir.

Hafta Hafta Hamilelik 21.haftada;

Rahmin büyümüş olması artık annenin rahat hareketlerini kısıtlar. Özellikle yatış pozisyonları bu haftalarda önem kazanır. Sırt üstü ve yüz üstü pozisyonlar önerilmez. Özellikle sol yan pozisyonda bebeğe giden kan akımının artması nedeniyle önerilir. Gerekirse anne adaylarının yatarken yastık desteği alması önerilir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 22. Hafta

22 haftalık gebelikte bebeğin kilosu, 350 gram ile 400 gram civarında boyu ise baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu ise 19 cm kadar.

Bu haftada bebeğin görme, tat alma, işitme ve dokunma gibi duyuları gelişir.

Üreme sistemi de gelişmeye devam eder. Erkek ise testisleri karnından testis torbasına doğru inmeye başlar. Kız ise rahmi ve yumurtalıkları yerine yerleşir. Vajinası da oluşur.

Anne adayı bu haftada;

5-6.5 kg almış olması normaldir.

22.hafta civarında rahim doğum sancılarına ve doğuma hazırlık alıştırmaları yapar. Ara ara ağrısız gelen kasılmalar gibi.

Bu haftadan itibaren annede kansızlık yaşanabilir. Bunun için doktorunun yaptığı testleri dikkate alarak hareket etmeli gerekirse tedavisini yaptırmalıdır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 23. Hafta

Bebeğiniz yaklaşık 550 – 650 gram boyu da yaklaşık 25-26 cm’e kadar erişmiştir. Bu haftadan itibaren bebeğin yüz hatları gözle görülür derecede belirginleşmiştir. Hala deri oluşumunu tamamlamamış olan bebeğin derisi buruşuktur.

Anne adayı bu haftada; en büyük görülen sorunlardan birisi olan vajinal akıntı bu haftadan itibaren artış gösterebilir. Bunun sebebi rahmin genişleyerek idrar torbasına baskı uygulamasıdır. Ama sıklıkla görülmeyeceğinden endişe duymanıza gerek yoktur. Bunlara ek olarak geçmiş haftalarda meydana gelmeye başlayan kramplar devam edebilir. Önlem için kalsiyum ve magnezyum ağırlıklı besinler tüketmeniz bu sorunu en aza indirecektir.  Kısa süreli ve geçici olarak karın ağrıları yaşanabilir. Eğer ağrılar şiddetli ve geçmeyecek şekilde ise doktorunuza bildirmelisiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 24. Hafta

Öncelikle bu haftada (24. Ve 28. Hafta arasında) şeker yüklemesi yaptırmayı unutmayın.

Bebeğiniz 24. Haftada kilosu 560 gram, boyu baştan topuğa kadar ortalama 30 cm civarındadır.

Bebeğiniz giderek şişmanlıyor.Kemik ve kas dokusu hızla gelişmeye devam ediyor. Yüzü ve vücudu yeni doğmuş bir bebeğe daha çok benziyor. Bebeğin kemik ve kaslarındaki gelişmeye paralel olarak hareketleri güçleniyor. Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalsiyum ihtiyacı artacaktır.

Bebeğiniz artık etraftaki sesleri algılayabildiğinden yüksek sesli ortamlardan kaçınmalısınız.

Anne adayı bu haftada;

Mide ekşimesi, mide yanması gibi sorunlar yaşayabilir. Tavsiye olarak öğünleri artırmalı, porsiyonları azaltmalıdır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 25. Hafta

25 haftalık Bebek artık 700-750 gram veya biraz daha fazladır. Baş bölgesinden kalçalya kadar olan uzunluğu ise 22 cm’dir.

Bu hafta derinin altında kılcal damarlar oluşur ve içleri kanla dolar. Bebeğinin ciğerlerinde kılcal damarlarla kaplı hava kesecikleri de oluşacak ve ilk nefesini almak için hazırlıklara başlayacak.

Şuana kadar kapalı olan burun delikleri de açılmaya başlar.

Ses telleri de çalışır ve arada sırada hıçkırabilir. Ve bebeğin hıçkırdığını anne adayı hissedebilir.

25 haftalık bebeğin anne karnındaki hareketleri düzensizdir. Hatta kısa sürelidir. Bu nedenle anne bu hareketleri sürekli yada her gün hissedemeyebilir. Fakat ultrasonda bu hareketler görülür. Fetüsün hareketleri hamileliğin ancak 28. ve 32.haftaları arasında daha düzenli ve tutarlı bir hale gelir.

Anne adayı 25.haftada;

Annenin bu haftada deri ve kasları gerilmekle birlikte kaşıntı çok fazla olur. Bu haftada cildini fazla kaşımamaya vücudunu nemli tutmaya özen göstermelidir.

Anne adayı bu sürede stresten uzak durmalıdır.  Stres; yüksek tansiyon, erken doğum yada düşük yapma gibi problemler yaratabilir. Aman dikkat!

Anne Karnında Bebek Gelişimi 26. Hafta

Bebeğinizin boyu bu hafta 34-36 cm arasında, kilosu ise yaklaşık 800 gram’dır.

Cilt altı dokusu gelişmeye devam ettiğinden kilo alımı hızlanmıştır. Belirginleşen kılcal damarlar sebebiyle bebeğiniz oldukça kırmızı görünür. Tırnaklar da görülmeye başlandı.

25. haftada seslere karşı duyarlı olmaya başlayan bebek, ışık ve sese karşı güçlenen duyuları sayesinde artık parlak ışığa da tepki verebilir.

26.Haftada anne adayı;

2.trimester olarakda adlandırılan 2. 3 ayın sonudur. Anne adayının karnı artık iyice büyümüştür.

Anne adayının dolaşım sistemi her zamankinden daha yoğun çalışır.

Uzmanlar yan yatarken sol tarafa yatmanın bebek için en uygun pozisyon olduğu söylemekte. Böylece rahme giden kan damarlarında baskı oluşmaz. Otururken de mümkün olduğunca dik oturmanız hem kan dolaşımınız için, hem de sindirim sisteminiz için daha faydalı.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 27. Hafta

Bebeğinizin boyu 36-38 cm arasında kilosu ise 907 gram civarındadır.

Bebeğinizin beyni ve akciğerleri henüz oluşmamıştır.

Bu haftada bebeğinizin kapalı olan gözleri artık açılıyor ışıkları ve gölgeleri artık görebilir.

Amniyon sıvısı içinde sizin her hareketiniz bebeğinize bir sallantı gibi gelir.

Bebeğinizib tat duyuları gelişmiştir ve sizin yediğiniz herşeyin tadını alabilir. Hatta baharatlı yiyeceklerde hıçkırarak tepki bile verebilir! 🙂

Anne adayı 27.haftada;

Anne adayının ellerinde ve ayaklarındaki şişliklerden şikayetleri devam eder.

Büyüyen rahmin yaptığı baskı ve artan hormon seviyelerinden kaynaklı vajinal akıntı miktarında artma görülür.

Zaman zaman bel ve kasık ağrıları yaşanabilir.

Bebek büyüdüğü için idrar torbasına baskı yapar ve bu da annenin 10 dakikada bir tuvalet ihtiyacı duymasına neden olur.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 28. Hafta

28.hafta yani 3. Ve son trimester.

Bebeğinizin bu hafta boyu 35-40 cm civarında, kilosu 1.100-1.300 gr civarındadır.

Bu haftada bebeğin deri altında yağ birikmeye devam eder ve şişmanlamaya başlamıştır.

Kaşlar ve kirpikler artık tamamı ile oluşmuştur ve hatta gözlerini kırpıştırmaya bile başlamıştır.

Düzenli bir şekilde uyuyup uyanır. Fakat uyku düzeni yeni doğmuş bir bebeğe benzemez. Her seferinde 20-30 dakika uyur. Hareketlerini ise oturduğunuz ya da uzandığınız zamanlar daha çok hissedersiniz. 28.haftadan sonra fetüs hareketlerini, bir kere sabah saatlerinde bir kere de akşam saatlerinde olmak üzere günde 2 kere kontrol etmek akıllıca olabilir.

Bebek hamilelik süresince pozisyon değiştirir. Son trimesterde başının aşağıda olma ihtimali diğerlerinden fazladır fakat en doğru bilgiyi doktor ultrason sırasında verecektir.

Anne adayı bu haftada; Bu dönemde ara ara halsizlik, çarpıntı, nefes almada güçlük ve baygınlık hissi olabilir.

Bu haftalara ait bulguları rahatlatmak için düzenli egzersiz, diyet ayarlanması ve hızlı kilo alımının önüne geçilmesi gerekir.3 ana, 3 ara öğün ile mide şikâyetleri rahatlayacağı gibi antiasit tedavi ile mide yanmaları da rahatlar.

Bacak krampları için bol kalsiyumlu gıdalar, istirahat ve düzenli egzersiz önerilir. Şikayetleri rahatlatmak amacıyla kalsiyum ve magnezyum tabletleri önerilebilir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 29. Hafta

Bu haftada bebeğin boyu 37-43 cm arasında kilosu ise 1.250-1.350 gram arasındadır.

Bebek büyüdükçe rahimde yer azalacak ve tekmeleri eskisi gibi sert olmayacaktır.

Anne adayında bu hafta;

En çok merak edilen anne adayının kilosudur. Bu haftaya kadar annenin 8-11 kilo alması normaldir.

Bu haftadan itibaren anne adayının saçları daha parlak ve dolgunlaşmış olabilir.

Rahim yalancı sancılarla doğuma hazırlık belirtileri verebilir. Yalancı sancıların düzensiz, asıl doğum sancılarının kademe kademe ve artarak geldiğini de unutmayınız!

Büyüyen rahim ile bebek baskı yaptıkça bu dönemde hapşırır ve öksürürken de altına kaçırırsan şaşırma bebeğin yaptığı baskıdandır:)

Bu haftada hamilelik fotoğrafları çektirmek istiyorsan tam zamanı! Fotoğrafçı ayarlayıp bebeğine doğum öncesi bir sürü anılar bırakabilirsin!!

Anne Karnında Bebek Gelişimi 30. Hafta

Bebeğinizin bu hafta kilosu 1.400 gram civarı, boyu ise ortalama 43 cm’dir.

Bu haftadan itibaren beyni karakteristik girinti ve kıvrımlarıyla gerçek bir beyne benzemeye başlar.

Beyin ısı ayarını arttırabildiği için (biraz da yağ depolarının giderek artması sayesinde) onu şimdiye kadar sıcak tutan incecik, yumuşak kürkünü, yani lanugoyu üzerinden atmaya başlayacak. Bu da doğduğunda artık kıllı bir bebek olmayacağı anlamına gelir.

Anne adayı bu haftada;

Vücudu ağırlaştığı için banyo yapmaktan korkabilir fakat banyo yapmakta hiç bir sorun yoktur anne adayını rahatlatır. Küvete girerken ve çıkarken dikkatli olmak, suyun çok sıcak olmadığından emin olmak yeterlidir.

Doğumunuza son 10 hafta kaldı nerede doğum yapacaksınız araştırdınız mı ? Eğer hala kararsızsanız doğum ücretleri adlı konumuzu okuyabilirsiniz;

Burada Anlattık : 2019 Özel Hastane Doğum Ücretleri

Anne Karnında Bebek Gelişimi 31. Hafta

Bebeğinizin bu haftaki kilosu 1.500-1.600 gr arasında, boyu ise 40-44 cm civarındadır.

 • Bu hafta üreme sistemi gelişimini sürdürüyor. Eğer erkekse, testisleri böbreğin yanındaki yerlerini terk edip kasıklar yoluyla erbezlerinin yanına doğru hareket edecek. Kızsa, klitorisi iyice belirgin hale gelecek.
 • Ciğerleri artık iyice gelişti ama tam olgunlaşmadı. Bu hafta dünyaya gelse 6 ya da daha fazla hafta küvezde kalması gerekebilir ve nefes alması için solunum cihazına ihtiyaç duyabilir.
 • Beyni ise birkaç hafta öncesine göre daha fazla olgunlaştığından beyninde kanama riski artık daha az. Artık gelen bilgileri işlemeye, ışığı takip etmeye ve beş duyusunun hepsinden sinyalleri algılamaya başlamış durumda.

Anne adayı bu haftada; fazla kilo almamaya dikkat etmelidir. Ve bol bol dinlenmeye özen göstermelidir. Ayaklar ve ellerin şişliği gittikçe artabilir.

Bu haftadan sonra düzenli olarak doktora gidilmeli hamilelik süreci takip edilmelidir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 32. Hafta

32.hafta itibariyle bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 42-43 cm, kilosu ise  1.700 – 1.900 gramdır. Hamileliğinizin son 8 haftası.

Eğer çalışan bir anne iseniz yasal olarak doğum izninizin başlamış olması gerek. Tabi kendinizi iyi hissediyor doktor raporunuzu da aldı iseniz 37. Haftaya kadar çalışabilirsiniz.

Bebeğinizin bu hafta yüzündeki kırışıklıklar azalır ve cilt görünümü düzgünleşir.

Gebeliğin 32. Haftasında bebekteki beyinsel ve sinirsel yapılar gelişmektedir. Bundan dolayı süt, yoğurt, peynir, badem, balık ve yeşil yapraklı bitkiler gibi kalsiyum oranı yüksek gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir.

32. haftada bebeğiniz dışarıdan gelen sesleri net olarak duyuyor, bu nedenle onunla konuşun onu ne kadar çok sevdiğinizi anlatın ve karnınızı okşayarak sevginizi gösterin.

Anne adayı bu haftada;

Mide ve bağırsak sorunları oldukça artacaktır. Bundan dolayı mide yanmalarını ve bağırsak sorunlarının sıklıkla yaşanmaması için azar azar, sağlıklı gıdalar yemelisiniz ve meyve tüketimini artırmalısınız.

Yalancı kasılmalar başlayacağı için anne artık doğum için hazırlıklara başlamalıdır.

Doğum çantanız hazır mı? Bunun için : Doğum çantasında olması gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 33. Hafta

33 haftalık gebelikte bebeğin boyu 43 cm olmuştur. Kilosu ise 2000 gram olmuştur.

Akciğerlerin gelişimi neredeyse tamamlanmış durumdadır.

33 haftalık bebekteki iskelet yapısı artık iyice oluşmaya başlıyor yani kemikleri sertleşiyor. Bebeğin kafatasındaki kemikler ise çok sert değildir. Bu da normal bir durum çünkü bebeğinizin doğum kanalından kolayca geçmesini sağlayacak.

Bu haftadan itibaren bebek hızla kilo alır yani günde 20-25 gram arası alır.

Anne adayı 33.haftada;

Anne adayının bu aydan sonra kilo alımı hızlanacak ancak annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Karın iyice büyüdüğü için yürümekte zorluk çekebilir. Bu dönemde annenin en çok dikkat etmesi gereken egzersizleri ve yürüyüşleridir. İhmal etmemelidir.

Vücuttaki ödem oranı artabilir.

Yalancı doğum sancıları bu haftada da devam eder.

Bacaklara kramp girebilir.

33. haftada da omega 3 yağ asidi içeren gıdaları tüketmeye özen göstermelidir. Yapılan araştırmalara göre anne adaylarının beslenme alışkanlıklarına omega 3 yağ asitlerini dahil etmesi, bebeklerinin gelişimine büyük katkı sağlar. Ayrıca balık bebeğin beyin ve görme gelişimi açısında oldukça faydalıdır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 34. Hafta

Bebeğiniz bu hafta, 2150 gram ve 46 cm, yaklaşık bir kavun kadar.

Sinir sistemleri ile birlikte akciğer de oluşmaya devam etmektedir.

“34-37 hafta arasında doğan bebeklerde  sağlık problemi olmaz. Sadece doğduklarında yeni doğan ünitesinde bir süre kalırlar ama büyük ihtimalle önemli bir sorunu olmaz.”

Anne adayı bu haftada;

Gözlerde kuruluk olabilir.

Vücut bebeğidd beslemek zorunda olduğu için metabolizma normale göre daha yavaş çalışır. Bu durum şişkinlik ve gaz sorunu yapabilir. Kabızlıktan kaçınmak için bol su tüketimine özen gösterilmelidir.

Bacaklarda kramplar meydana gelebilir.

Uyku problemi yaşanabilir.

Doğum yaklaştıkça göğüslerden sarımsı süt öncesi bebeğinizin ilk içeceği kolostrum sızıntısı olabilir. Sızıntı birkaç damladan fazla olmayacaktır ama eğer kendinizi rahatsız hissederseniz göğüs pedlerinden kullanmayı deneyebilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 35. Hafta

Bebek 2.500 gram ağırlığında boyu ise 45-5 cm civarındadır.

Beyin hücreleri hızla artmaya devam eder.

Kafasının büyümesi de hızlanır.

Ayrıca bu haftalarda bebek artık başını pelvise doğru dönmüş olabilir. Bebeğin pozisyonu bu şekildeyse doğumda da önce başı çıkacak demektir, bu da anne adayı için doğumu kolaylaştıran bir etkendir. Bebeğin kafası büyük olabilir ama hala yumuşaktır ve bu da doğum kanalından geçmesini kolaylaştırır.

Anne adayı bu haftada; gebleiğin başından itibaren en fazla 13kg almış olması gerekir.

Bebeğin doğum sürecine hazırlık olarak aşağılara leğen kemiğinin içine doğru indiğini hissedebilirsiniz. Yanıltıcı bir tabir olmakla birlikte buna “hafifleme” dendiğini duymuş olabilirsiniz. Karnın üst kısmı rahatlamıştır ama onun yerine leğen kemiğine, idrar torbasına ve kalçalara baskı artmıştır.

Vajina ağrısı yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi rahim ağzının açılmaya başlamış olmasıdır.

Gebeliğin son dönemlerinde vajina da ağrı olması genelde kaygılanacak bir durum değildir. Ama yine de doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 36. Hafta

Bebeğiniz yaklaşık 2.700 gram ve 47 cm. Bebeğiniz hala her gün yaklaşık 28 gr alıyor. Tüm sistemleri (dolaşım ve kas sistemleri de dahil olmak üzere) büyük gün için hazır. Şimdiye kadar sadece alıştırma yaptı, asıl gücünü memenizi emerken gösterecek.

Şimdiye kadar vücudunu kaplayan tüyler yani bebeğinizin cildini koruyan tüyler dökülmeye başlıyor.

Bebek bu haftada prematürelikten çıktı yani bebeğiniz doğsa bile gelişimini tamamlamıştır.

Anne adayı bu haftada;

Gün içinde eğilip kalkarken artık biraz daha dikkatli olmalıdır. Bunun haricinde bel, sırt ve pelvis ağrılarından kaçınmak için hafif egzersizler ve hamile yogası yapmaya devam edebilir, ağrılarınızı dindirmek için hamile masajı almayı düşünebilirsiniz.

Bebek artık daha fazla yer kapladığından mideye baskı yapar ve yemek yemekte zorluk çekebilirsiniz.

Bebek git gide aşağıya inmeye başlar.

Yalancı doğum sancılarını artık daha fazla hissetmeye başlarsınız.

Hamileliğiniz sorunsuz bile olsa bu son ayınızda uçağa binmekten kaçının çünkü her an doğum yapabilirsiniz. Zaten pek çok hava yolu şirketi doğuma 30 gün kala uçuşa izin vermeyecektir.

Sık idrara çıkma durumu yaşayabilirsiniz ama sıvı tüketimini azaltmamalısınız.

Vajinal akıntı yoğunlaşabilir hatta katılaşabilir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 37. Hafta

Bebeğiniz ortalama 49 cm ve 3 kg ağırlığındadır.

Henüz anne karnında nefes alabileceği bir ortama sahip olmasa da, bebeğiniz bu haftalarda anne karnı içerisinde yavaş yavaş nefes alıp vermeye benzer hareketlerle, bu refleksini geliştirmeye çalışacak. Ayrıca  gelişiminin tamamen bitmediğini söyleyebileceğimiz yapıların arasında kemikleri de var. Fonksiyonel olarak hazır ve kullanımdalar, ancak henüz kıkırdaksı yapıdalar ve sertleşmek için doğumdan sonrasını bekliyorlar.

Anne adayı bu haftada;

Bebeğinizin içinde yüzdüğü amniyotik sıvı azalmaya başlayacak. Bu dönemde hamilelerin yaşadıkları vajinal akıntının artması normal. Ancak bu haftalarda, bu akıntı içerisinde kan fark ederseniz, bu yüksek ihtimalle doğuma birkaç gün kaldığının bir işaretidir.

Göğüs hassasiyeti hissedebilirsiniz.

Mide yanması ve hazımsızlık hissedebilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 38. Hafta

Bebeğiniz 50 cm civarında ve 3-3.100 gr ağırlığındadır.

Bebeğinizin organları artık son derece gelişti ve dış dünyaya uyum sağlayabilir.

Anne adayı bu haftada;

Geceleri rahatça uyumanın giderek zorlaştığını fark edebilirsiniz. Gün içinde sıklıkla dinlenin ve ayaklarınızı yükseğe koyun. Şekerleme yapın, okuyun ve yapabiliyorken eşinizle zaman geçirin.

Doğum yaklaştıkça, sarımtırak protein sıvısı olan ağız sütü meme uçlarından sızmaya başlayabilir.

Vücudun bağ dokuları doğuma hazırlık için yumuşamaya ve gevşemeye devam eder.

Doğum yaklaştıkça doğum korkuları da artıyor olabilir doğum korkularını yenmek için “doğum korkusu nasıl yenilir” başlıklı yazımızı okuyabilir bilgi edinebilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 39. Hafta

Bebeğinizin beyin gelişimi devam ediyor, siz de her an doğumun başlama işaretlerinden biriyle karşılaşabilirsiniz!

Bebeğiniz yaklaşık 3-3.500 kg boyu ise 48-54 cm arasındadır.

Bebeğinizin beyin gelişimi devam etmekle birlikte önünüzdeki 3 yıl içinde de gelişmeye devam eder.

Cildi artık beyazlaşmaya başlar.

Nefes alışınızı rahatlatacak ama yürüyüşünüzü zorlaştıracak kafası çoktan pelvis’e düşmüş olabilir. Derisinin altındaki yeni deri katmanları gelişmekte, bebeğinizin derisi değişiyor.

Anne adayı bu haftada;

Yaklaşmakta olan doğum için vücudundaki işaretleri takip etmelidir. Bunlardan bazıları; kasılmalar, amniyotik sıvınızı taşıyan zarların açılması (suyun gelmesi), nişan gelmesi (rahime giden yoldaki mukoza tıpasının açılması) ve kan görmek (genişleme ve yumuşayarak incelme ile rahim boynundaki kılcal damarlarınızın çatlaması, pembe ve kırmızı renkte akıntıya neden olur.)

Duygusallık ve dalgınlık hat safhada olabilir.

Bebeğinizin hareketlerinde fark edilir bir yavaşlama olursa bu bir problem olduğunun işareti olabilir.

 

Anne Karnında Bebek Gelişimi 40. Hafta

Bebeğin fiziksel ve zihinsel olarak gelişimini tamamladığı bu hafta içinde yaklaşık % 90 ihtimalle doğum gerçekleşecektir. Öyle ki 40 hafta dolduğu halde doğumun gerçekleşmediği durumlar tüm hamilelikler içinde sadece % 5 civarındadır. Gebeliğin 40 haftadan uzun sürme durumu genellikle ilk gebeliklerde görülmektedir. Bebek bu hafta itibariyle yaklaşık 3500 gram ağırlığında ve 55 cm üzerindedir.

Doğum esnasında rahim kanalından rahatlıkla geçebilmesi için henüz kafatası kemikleri birleşmemiş, sertleşmemiş olan bebek, dış dünyada yaşamaya tamamen hazırdır.

Anne adayı bu haftada;

Gebelik döneminin 40. haftasında ishal ile birlikte mide bulantısı da en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. İshalin sebebiyet vereceği su kaybını önlemek için, bol bol sıvı almak, vücudun kaybettiği suyu geri kazandırmak gerekir. Bu haftada meydana gelen şiddetli bel ve sırt ağrılarını, ılık su ile hafifletebilir ve önüne geçebilirsiniz.

Bu haftalarda düzenli ve şiddeti her geçen gün artan kasılmaların meydana gelmesi, nişan bozulması şeklinde ifade edilen sümüksü tıkacın gelmesi veya suyunuzun gelmesi gibi durumlarda derhal hastaneye giderek doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.  Doğum yapma zamanı geldiği zaman, rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Bu açıklık 10 cm. civarına ulaştığında doğumun ilk aşaması geçilmiş olur.

Doğumun gecikmesi;

Normal doğumun yapılmasına karar kılındığı zaman, ultrason ve NST muayeneleri sonucunda bebeğinizin sağlık durumunun iyi olması halinde, daha önce hiç doğum yapmamış olan  anne adayları 10 gün daha bekleyebilirler. Doğumlarda bu sürenin aşılması oldukça normaldir. Bu süre sonunda da daha doğum gerçekleşmez ise, o zaman doktorlar anneye  suni sancı vererek normal doğumun gerçekleşmesini sağlayabilir. Anneye yapılan bu suni sancının doğumu başlatmaması halinde, derhal sezaryen doğum başlatılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?