...

Gebelikte Hidroamnios Nedir ? Amniyon Sıvısının Artması

Gebelikte Hidroamnios Nedir ? Amniyon Sıvısının Artması

Gebelikte Hidroamnios Nedir? Bu duruma genellikle hamileliğin ortalarında rastlanılmaktadır. Cenini çevreleyen amnion sıvısı artar ile rahimde yumuşama başlar. Genellikle bu durumda rahim normalden daha büyüktür. Fakat bunun dışında semptom vermediği de olur.

Kısaca amniyon sıvısının artması Hidroamnios olarak değerlendirilmektedir.

Hidroamnios Belirtileri

Hidroamnios belirtileri kadında nefes alma zorluğu, hazımsızlık ve yahut karında gerginlik yapabilir. Çok nadir olarak da kesenin şişliği çok belirgin bir hal alır. Bunun yanında gebede mide bulantısı da oluşur. Bu durum ise erken doğum riskini getirir.

Hidroamnios Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Basit hidroamnios da hamile kadının normal durumdan daha çok istirahat etmesi gerekir. Hidroamnios semptomları aniden artarsa kesin istirahat ve kadın rahmini rahatlatıcı ilaçlar verilerek erken doğum riski azaltılabilir. Gebeyi önemli derece de rahatsız etmiyorsa, semptomlara yönelik tedavi yeterli olacaktır. Amnion sıvı artışı ciddi boyutlara ulaşır ise, gebe de ödem ,dispne vb. görülürse gebe hemen hastaneye yatırılmalı ve bir miktar amnios sıvısı boşaltılmalıdır.

Amniyon Sıvısı Nasıl Ölçülür ?

Amniyon sıvısı uzman hekim tarafından ultrason görüntülerine bakarak saptanmaktadır. Anne karnının dört köşesinden amniyon sıvı miktarı tek tek ayrı ölçülür ve toplamı alınır.

Burada Anlattık : Amniyon Sıvısı Nedir ? Amniyon Sıvısının Azalması Nasıl Önlenir ?

Amnion sıvısı nasıl boşaltılır?

Batından,amniosentez yöntemi ile sıvı boşaltılır,bu işlem uygulanırken sıvı yavaş yavaş boşaltılmalı ve kordon sarkması, ablasyo plasenta riskleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?