...

Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme Döneminde Beslenme

Hamilelikte beslenme ne kadar önemliyse bebek doğduktan sonraki emzirme döneminde beslenme de aynı şekilde önemlidir. Annelerin yediklerine, içtiklerine dikkat etmesi, özellikle sütü artırıcı gıdalarla beslenirken vitamin, mineral, kalsiyum alımlarına da dikkat etmeleri gerekmektedir.

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

Bebeğini emziren annelerin hem sütlerini artırıcı hem de kendi bedenlerine gerekli sebze, meyve, potasyum, protein gibi gıdaları dengeli bir şekilde her gün almaları çok önemlidir. Çünkü anne beslenmezse bebek de beslenemez. Ve anne hastalanırsa bebek de hastalanabilir. Bebeğin bağışıklık sisteminin sağlıklı olabilmesi için annenin sağlıklı olmasına bağlıdır. Her gün gerekli gıdaları alana bir anne emzirme dönemini sorunsuz atlatacaktır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir :  Anne Sütünün 13 Mucize Faydası

Süt yapıcı gıdalar olarak; tüm yeşil yapraklı sebze ve salatalar, baklagiller, ceviz, badem, fındık gibi kabuklu yemişler, havuç ve yulaf sayılabilir. Ancak en önemli gıda sudur. Hamilelikte önemli olduğu kadar emzirme döneminde de çok önemli olan su alımı bir annenin en çok ihtiyaç duyacağı şeydir. Emziren annelerin normalden daha fazla su tüketmesi gerekmektedir çünkü sütün % 85’ten fazlası sudan oluşmaktadır.

Halk arasında bilinenin aksine şeker tüketmek bebeğinize ya da size bir katkı sağlamaz. Şeker, sütü artırıcı bir gıda değildir. İlle de tatlı yemek isterseniz meyveleri tercih edebilirsiniz. Özellikle emzirme döneminde beslenme konusunda doğal gıdalarla beslenip bebeğinizin beslenmesine de önem verirseniz çok fazla hastalanmayan, sağlıklı büyüyen bir bebeğe sahip olursunuz.

Emzirme Döneminde Beslenmeye  Dayalı Süt Miktarı

Eğer emzirme döneminde sütünüz azsa ve bu konuda zorlanıyorsanız çeşitli firmaların emziren anneler için hazırladığı süt artırıcı ürünlerinden ya da bebek devam sütlerinden yararlanabilirsiniz. Bu konuda hem süt artırıcı sütler hem de çaylar ve başka doğal sıvı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdaları kullanmadan önce doktorunuza danışmalı, doğal ürünlerden üretilmiş olmalarına dikkat etmelisiniz.

Emzirme Döneminde Halsizlik

Ayrıca eğer bebeğinizi emzirirken aşırı yorgunluk, halsizlik gibi şikayetleriniz olursa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü vücudunuzda herhangi bir madde eksik olabilir ve eğer gıda takviyesi almadan bebeğinizi emzirmeye devam ederseniz daha da yorgun bir hale gelebilirsiniz. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak için gerektiğinde vitamin, mineral ve kalsiyum takviyesi almanız gerekebilir. Bu, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Unutmayalım ki sağlıklı bir anne sağlıklı bebekler yetiştirebilir ancak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Çocuğun zeka ve beden gelişimi için kesinlikle beslenmeye dikkat etmeliyiz hamilelikte sigara kullanımı na ara vermelisiniz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?