...

Dünden bugüne Türkiye’de tüp bebek

Dünden bugüne Türkiye’de tüp bebek

                                              

1970’lerin sonunda dünyada ilk defa tüp bebek yapılmasıyla ve nihayet 2010 yılında Nobel ödülüne layık görülen bir buluş ortaya çıkmış oldu.

İlk çıktığındaki temel kuralları hala geçerli olmasının yanında tüp bebek tedavisi şu an teknolojinin de desteği ile çok iyi yerlere gelmiş bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisine geçmeden önce aslında normalde gebelik oluşumunun ne gibi tıbbi basamaklarının olduğundan bahsetmekte herhalde büyük fayda olacaktır.

Kız cinsiyetine sahip, anne karnındaki bir bebekte yaklaşık olarak gelişiminin 5. ayında en yüksek sayıda yumurta hücresi bulunurken doğuma kadar bu bir miktar azalmakta ve doğumdan ilk adete kadar belirli bir aşamada bu hücreler görev yapmadan durmaktadırlar.

Ergenliğin başlaması ile beraber aktif hale gelip döllenebilir yumurta halini alırlar. Her Kadında adet döneminin 1. gününden itibaren büyümeye başlayan ve yaklaşık olarak 2 hafta sonra olgun hale gelmesi ile atılan bir yumurta oluşmaktadır. Bazı aylarda bu yumurtlama fonksiyonu çeşitli hastalıklardan, stres ve kilo değişikliklerinden etkilense de genellikle sağlıklı kadınlarda her ay yumurtlama fonksiyonu gerçekleşir ve düzenli bir şekilde adet döngüsü tamamlanır. Yumurtlama olayı olduktan sonra cinsel ilişki oldu ise sperm ile yumurtanın buluşması ve döllenmesi halinde eğer rahim içi ortamı gebeliğe uygun bir şekilde fonksiyon görüyor ise döllenen embriyo rahim içinde tutunarak gebelik oluşmaktadır. Döllenmenin ve normal fonksiyon gören rahim iç zarının yanında bir de rahim ağzının ve tüplerin de sağlıklı olması gerekmekte ve dölleme işlemini yapacak spermin sayı hareket fonksiyon ve yapısının normal olması gerekmektedir. Tüm bu saydığımız gerekliliklerin normal olması halinde bile bir kadının evliliğinin ilk yılında aylık gebe kalabilme ihtimali hala yüzde 50 leri bulamamaktadır.

Günlük hayatta herhangi bir hastalık başımıza gelmese bile bazı alışkanlıklarımız yumurtlama fonksiyonunu ve spermlerin sayı ve yapısını bozmakta, özellikle sigara kullanımı, işlenmiş gıda tüketimi, aşırı kilo alımı (özellikle body mass index in 30’un üzerinde olduğu durumlar) üreme hücrelerini olumsuz yönde etkilemekte gebe kalınması da zorlaşmaktadır. Özellikle bir de çocuk yapmayı ileri ki yaşlara bırakmak kadınlarda azalmış yumurtalık kapasitesi sorununu da ortaya çıkardığından normal yolla gebe kalmak oldukça zorlaşabilmektedir. Yanlış bir inanış olarak kadınlar eğer hala adet görüyorlar ise mutlaka gebe kalabileceklerini düşünmelerine rağmen şu andaki tıbbi bilgilerimize göre 45 yaşının ötesinde kendi yumurtaları ile gebe kalma ihtimali bir kadın için yüzde 1 civarındadır. Üreme fonksiyonundaki az önce saydığımız normal yapılarda medikal olarak yani ilaç ile ya da yaşam şekli değişikliği ile düzeltilemeyen durumlarda gebelik oluşturabilmek için tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerine başvurmak gerekmektedir. Normal yolun dışında birçok fizyolojik olayı laboratuvar ortamında müdahale ederek iyileştirmek çok sofistike ve pahalı teknikler gerektirmektedir. Tüp bebek fiyatları belirlenirken bu saymış olduğumuz fizyolojik hadiseleri yapabilecek teknolojik ekipmanın oldukça pahalı olması bir dezavantajdır. Tüp bebek fiyatlarının artmasına neden olan bu ekipmanlar maalesef yurt içi kaynaklı üretimle çözülememekte ve özellikle Avrupa ve Amerika gibi ülkelerden ithal edilmektedir. Hal böyleyken kendi paramız ile belirleyemediğimiz ekipman ücretleri bir de döviz kurlarının değişmesinden olumsuz yönde etkilenmektedir.

Aslında Avrupa ve Amerika gibi ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’de tüp bebek fiyatları neredeyse yarı fiyatlarından daha ucuza yapılmaktadır. Tüp bebek fiyatlarının Avrupa, Amerika gibi ülkelerde yaklaşık 10-15 bin dolarlar civarında olduğu düşünüldüğünde Türkiye’de uygulanan tedavi yöntemleri ve kullanılan insan gücü ve teknolojik altyapıya rağmen tüp bebek fiyatları çok uygun durumdadır. Fiyatların Avrupa ve Amerika ülkelerine göre 1/3 oranında az olmasının nedeni kullanılan insan gücünün ve doktor vizitelerinin Avrupa ve Amerika’ya kıyasla son derece ucuz olmasından kaynaklanmaktadır. Kullanılan tıbbi ekipman, teknoloji ve  tıbbi eleman kalitesi Avrupa ve Amerika’ya kıyasla eşit hatta bazı konularda daha ileri durumdadır. Uygulanan tedavinin oldukça sofistike olduğu, her bir hasta için tek sefer kullanılan kültür sıvıları, deney tüpleri, deney kapları, iğneler ve embriyoların yaşaması için gerekli ortamlar düşünüldüğünde tüp bebek fiyatları şu an için oldukça uygun durumdadır. 

Op. Dr. SERTAN AKSU
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

                                       

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?