...

Doğum Yapan Anneleri Çıldırtan 9 Soru

Doğum Yapan Anneleri Çıldırtan 9 Soru

Hamilelik döneminde yaşanan hormonal ve duygusal değişim hamilelik sonrasında da devam eder. Özellikle doğumdan sonraki ilk 40 gün annenin duygusal değişiklikler yaşadığı dönemdir. Lohusa bir kadın ile iletişim halinde iken onunda psikolojisini düşünerek hareket etmekte fayda var. İşte Doğum Yapan Anneleri Çıldırtan 9 Soru !

  • Sütün yetmiyor!

Bu anneleri en çok kıran ve yıpratan bir cümledir. Zaten annenin en büyük endişesi budur. 2 saatte bir bebeğin neden ağladığını ve uyandığını çözemez ve bu baskılar ile bebeğinin aç kaldığını bile düşünür. Sütüm yetmiyor mu? Mama mı kullanmalı? Gibi sorularla kendini sorgular. Bebeğin gelişimi iyiyse sütünüz yetiyordur!

  • İnek muamelesi görmek

Çevredeki insanların emziren anneyi inek gibi görmesi dışarıdan komik gelebilir ama anne için hiçte komik değil !

  • Geceleri hala uyanıyor mu?

Yenidoğan bebekler zaten sık uyanır. Gece yada gündüz farketmez. Gece boyu deliksiz uyuyan bebek azdır. Yorgunluk ve uykusuzluktan ölen bir anne için çok zor bir soru. “ Sanki herkesinki uyuyor da bir benim çocuğum uyumuyor nerede yanlış yapıyorum? “ gibi düşüncelere girebilir.

  • Yine mi emziriyorsun?

Emzirme sıklığına takılanlar elbette olur. Bebeğin, annenin düzenini uyku ve beslenme düzenini bilmeden emzirme hakkında konuşurlar. Yine mi emziriyorsun sorusuna net bir şekilde “evet yine emziriyorum” demeniz karşınızdakine ne söylemek istediğinizi anlatır aslında. Her bebek farklıdır kimi 2-3 saatte bir emer, kimi ise saat başı emmek isteyebilir.

  • Hala bir düzene giremediniz mi?

Düzenden kasıt nedir acaba? Uyku, beslenme ve tuvalet hepsi bir anda düzene girmez ki zaten! Biri girerse diğeri oturmaz. Bebek büyüdükçe kendi düzenini kendi oturtacak, huy değişecek yani herşey düzenli olmayacak.

  • Bebeğin aç olabilir mi?

Bebeği anneden başkası iyi tanıyamaz. Bebek yeni emmiş olsa bile ağlayabilir ya gazı vardır yada başka bir huzursuzluğu vardır. Bebeğin her ağlaması yada gerilmeleri bebeğin aç olduğu anlamına gelmez.

  • Hamilelikte aldığın kilolarını verememişsin!

Belkide hemen hemen her anne için en sinir bozucusu bu olsa gerek. Kilolarını verememişsin!! Hangi kadın hamilelikte aldığı kiloları ile yaşamak ister ki? Herkes kendi bedeni ile ilgilensin cevabı çokta güzel bir cevap olur. İradeli olduktan sonra kiloda zaten er ya da geç verilir!

  • Bu günlerin tadını çıkar.

Hemen hemen herkesin ağzında “ bugünlerin tadını çıkar büyüdükçe zorlaşacak”. Lohusa bir anneye bu tarz söylemler gerçektende moral bozmaktan başka birşey değil. Zaten uykusuz, halsiz, yorgun ve yeni bir düzene alışmaya çalışıyor. Gerek var mı  bunları söylemeye?

  • Başka çocuk düşünmüyor musun?

Pardon da bırakın buna ebeveynler karar versin. Yeni düzene alışmaya çalışan anne için zor bir soru. Anneler en iyisi bu tarz sorulara cevapsız kalın.

Lohusa bir annenin en büyük desteği eşi ve ailesi olmalıdır. Moralini bozuk yerine güldürün, eğlendirin ve cesaretlendirin. Eksikleri ve yanlışları elbette olabilir ama unutmayın ki hatalar yapıldıkça düzeltilir başkalarının yönlendirmesi ile değil.

Anneye köstek yerine destek olun. Yemek yapılacaksa yemeğini ev işi var ise işlerini yapın. Uyuması ve dinlenmesi için fırsat verin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Nasipse ilerde baba adayı olursak eşimize bu tarz soruların yönlendirilmesini engellemek ve sormaktan kaçınalım bare 😀 bilgi için teşekkürler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?