...

Doğum Sonrası Süt Ne Zaman Gelir ?

Doğum Sonrası Süt Ne Zaman Gelir ?

Özellikle sezaryen doğum sonrası bir çok annenin sıkıntısı doğum sonrası süt gelmemesidir. Sezaryen sonrası süt gelmezse diye stres olan yeni doğum yapan anneler, süt gelmesi için masaj, dua, sıcak kompres gibi bir çok yolu deniyor. 

Sosyal medya sayfamızda sıkça rastladığımız sorulardan biri doğum sonrası süt ne zaman gelir oluyor. Eğer anne adayı normal doğum yaptı ise sancı ile birlikte süt gelmeye başlar. Bir yandan sancı çekerken bir yandan ise göğüsteki süt kanalları açılır. Sezaryen yada epidural ile doğumlarda ise aynı gün olmasa da birkaç güne kadar sütünüz gelmeye başlar. Sütüm gelmiyor diyerek emzirmeyi bırakmamalısınız. Sık sık bebeğinizi emzirdikçe kanallarınız  açılacak ve süt gelmeye başlayacaktır. Anne sütü bebek için en değerli besin kaynağıdır. Anne sütüne eş değer bir besin üretilmediği için muhakkak bebeğinizi emzirmeye çalışın. Sütüm gelmiyor diye ümitsizliğe kapılmayın.

Bilgi Notu : Sezaryen doğumda anne sütü doğumdan 2 gün sonra akıcı ve verimli halde gelmektedir. Her iki doğum şeklinde de doğumdan hemen sonra yaklaşık 6 saat içinde anne memesinden ağız sütü de denilen kolostrum gelmektedir. Bu süt normal anne sütünden biraz farklıdır.

Doğum Sonrası Süt gelmesi için neler yapmalıyım

Doğum sonrası süt gelmesi için yeni doğum yapan anneler, bir çok yöntem denemektedir. Çevreden gelen bir çok öneri olsa da doğru yöntem bulmak en önemlisidir. Doğum sonrası süt yapan yiyecekler tercih edilmeli, süt gelmesi için elimizden geldiğince çabalamalıyız. Özellikle sezaryen sonrası süt gelmezse atılabilecek önemli adımlar var.

  • Emzirmeye başlamadan önce ve sonra muhakkak bir bardak su tüketin. Günde 3 litre su tüketimine özen gösterin.
  • Komposto da süt artırmada yardımcı olacaktır.
  • Anne sütünü en çok etkileyen strestir. Stresten uzak durun.
  • Ilık duş alarak göğsünüze masaj yapın.
  • Göğüs etrafına sıcak havlu koyarak yumuşak bir şekilde masaj yapın. Bu yöntem süt bezlerini açarak süt miktarınıda artıracaktır.
  • Piyasada satılan süt artırıcı çaylardan ılık su ile hazırlanıp günde 3-4 defa humana yada farklı içerikli sıvılar tüketilmelidir.
  • Anne düzenli beslenmelidir.
  • Bebeği düzenli olarak 2 saatte bir emzirmekte süt miktarını artırmayı sağlar.
  • Dereotu, sarımsak, kimyon, ceviz, kuru kayısı, dereotu, kuru dut, incir, kırmızı et, badem gibi besinlerde süt artırmada yararlı olacaktır.
  • Emzirmeden sonra mutlaka göğsünüzü göğüs pompası yardımı ile muhakkak sağıp boşaltın. Beynin uyarılmasına ve daha çok süt yapmasına yardımcı olacaktır.

Emzirme , pek çok anneye göre doğum sonrasının en büyük zorluklarından biri haline gelebilir. Sorunlarınızı atlatıp düzeni oturtmak anneyi de rahatlatır bebeği de. Emzirmek anne ve bebek arasında duygusal bir bağ kurar. Ve unutmayalım ki anne sütü bebeğin hem fiziksel hemde duygusal anlamda büyük katkı sağlar.

Doğum Sonrası Süt Gelmesi İçin Dua

“Bismillahirrahmanirrahim. Yefalüllahü ma yeşaü ve yefkemü ma yüridü. Ve cealna mni beyni eydihim sedden. Ve mil halvefüm sedden feağşeynahüm fehüm la yübsirün. Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.”

“Fîhâ enhârun min mâin ğayri âsinin ve enhârun min lebenin lem yeteğayyer ta’muhu ve enhârun min hamrin lezzetin lişşâribîne ve enhârun min aselin musaffen ve lehum fîhâ min kulis semerât. (Muhammed Suresi, 15. Ayet)
Duanın Manası; İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenler için lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır ve orada onlar için meyvelerin her türlüsünden vardır. şeklindedir.

Bol sütlü günler dilerim…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?