...

Doğum Sonrası Gebelikten Korunma Yöntemleri

Doğum Sonrası Gebelikten Korunma Yöntemleri

Hamilelik döneminin ardından annelerin düşündüğü ve kafalarını karıştıran bir sorudur aslında. Doğumdan sonra annenin psikolojisi yeni bir gebeliğe hazır olmayabilir. Bu nedenle doğumdan sonra tekrar hamile kalmak istemeyen ebeveynler korunma yöntemleri ararlar. Doğum sonrası gebelikten korunma yöntemi; annenin doğum şekline, emzirme durumuna, kendi rahatsızlıklarına, kilosuna, ek hastalık olması durumuna göre seçilir.

 

EMZİRMEK GEBELİKTEN KORUR MU ?

Doğum sonrası gebelikten korunma da emzirme sadece ilk 3 ay koruyucudur. Bu süre sonunda koruyuculuk gittikçe azalır. Çünkü yumurtlama (ovulasyon) doğumdan 3 ay sonra başlar ve 5.-6. Ayında normal rutine döner. Emzirme döneminde de ebeveynler uygun korunma yöntemlerine başvurmalıdırlar.

DOĞUMDAN NE KADAR SÜRE SONRA KORUNMALI ?

Doğumdan sonra 40 gün gibi bir lohusalık süresi vardır. Bu süreç içersinde annenin kanaması olur bu sebepten cinsel ilişki önerilmez. Genel olarak 40 günün sonunda kanamalar biter nadirde olsa 2 ayda sürebilir bu gibi durumda kadın doğum doktorunuza başvurmalısınız. Lohusalık dönemi bittiğinde cinsel ilişki yaşanabilir. Bu süreçten itibaren korunmayada başlanır.

DOĞUM SONRASI GEBELİKTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

  • Prezervatif ile korunma; cinsel ilişki sırasında sertleşme olduktan sonra penise takılan kauçuk bir kılıftır. Koruma oranı %90’dır.
  • Diyafram ile korunma; cinsel ilişki öncesinde kadının rahim ağzına yerleştirilen kauçuk, şapka benzeri bir araçtır. Koruma oranı %80’dir.
  • Spermisidler ile korunma; ilişki öncesi vajina içersine uygulanan krem, fitil veya köpük şeklinde olan, spermin canlı kalmasını engelleyen maddedir. Koruma oranı %70 civarıdır.
  • Doğum kontrol hapları; emzirme döneminde düşük dozlular kullanılabilir ancak içeriği sütü etkileyebilir. Sütün yapısını bozabilir.
  • Mini haplar ile korunma; emzirme döneminde genellikle mini haplar tercih edilir. Sütün yapısını ve miktarını etkilemez. Emzirme sürecinde hap kullanılacaksa mini haplar tercih edilmelidir.
  • Spiral ile korunma; güvenilir yöntemlerdendir. Bakırlı, hormonlu, altınlı olan spiral çeşitleri doğumun 40. Gününden sonra takılabilir. Adetli iken takılması en idaelidir. Kullanılan türe göre 5-10 yıla kadar koruma sağlar.
  • Tüpleri bağlatma; bu yöntemde yumurtalık ile rahim arasındaki yol kapanır. En güvenilir yöntemdir. Bu yöntemi tercih etmek için ebeveynlerin bir daha çocuk sahibi olmamaya kesin karar vermiş olmaları gerekir.
  • 3 aylık enjeksiyon; Kullanılan hormonal yöntemler içinde koruyuculuğu en yüksek yöntem olan 3 aylık iğnelerin içeriğinde sadece progesteron hormonu bulunmaktadır.
  • Ertesi gün hapı; Kısa sürede vücuda yüksek doz hormon verdiği için mecbur kalmadıkça önerilmez. Yılda en fazla 2 kez kullanılabilen yan etkisi fazla olan bir yöntemdir.
  • Deri altı implantı; cilt altına yerleştirilen implantlarla yavaş bir şekilde vücuda hormon verilir. Bu hormon gebeliğe karşı korumakla birlikte adet olamama gibi durumlara da yol açabilir.

DOĞUM KONTROL HAPI KİLO ALDIRIR MI ?

Son zamanlarda kullanılan doğum kontrol haplarının hormon düzeyleri düşük olduğu için kilo aldırma olasılığı düşüktür.

Doğum kontrol hapının bir avantajı adet kanamasının miktarını azaltarak kansızlığı önler. Doğum kontrol hapı adet ağrılarını azaltır, yumurtalık ve rahim içi kanseri olma ihtimalini azaltır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?