...

Doğum Sonrası Adet Ne Zaman Başlar ?

Doğum Sonrası Adet Ne Zaman Başlar ?

Anneler, doğum sonrasında adet kaygısı ile baş başa kalabiliyor. Kaygılanmayın, çünkü doğum sonrası adet görülmesi, bazı annelerde 6 hafta sonra, bazılarında ise 1 yıldan da fazla sürebiliyor. Ayrıca adet gecikmesi ile birlikte, hamile kalma riskiniz de artabiliyor.

Gebelikte neden adet görülmez?

Hamilelikte, bebek emzirme döneminde ve menopoz durumlarında adet kanaması olmaz. Bu dönemlerde yumurtlama olmadığı için adet görülmemektedir.

Doğum sonrası adet kanaması ne zaman başlar ?

Doğumdan sonra adet yani regl kanaması genellikle doğumun 3.ayından sonra başlar. Doğum yaptıktan sonraki ilk 1-2 ayda kırk sonu şeklinde tabir edilen adet kanaması ile karıştırılabilecek bir kanama görülebilir. Bu kanamanın yaşanması adet döneminin başladığı anlamına gelmemektedir.  Bebeğini düzenli olarak emziren annelerde çoğunlukla doğumdan sonraki ilk 6 ay içerisinde adetlerin yeniden başlaması ve düzenli olması beklenen bir durum değildir. Bu sebeple annelerin telaşa kapılmaması gerekir. Zamanla düzelecek olan bir durum söz konusudur. Emziren annelerin bir kısmı 1 yıl bile adet görmemektedir. Kimi zaman bu süreç daha da uzun olabilir. Ancak annelerin bazılarında da doğum sonra emzirme dönemi olmasına rağmen adetler düzenli şekilde yaşanabilir. Bu durum annenin bünyesi ile ilgili bir durumdur. Her kadında farklı şekilde yaşanabilir.

Peki emzirmeyen kadınlarda adet kanamaları nasıl oluyor? Gebelikten sonra eğer anne bebeğini emzirmiyorsa, adet kanaması en erken 2 hafta sonra başlar. Ancak ilk adet genellikle düzensiz olur. Doğum yaptıktan itibaren ortalama 6 hafta sonra ilk yumurtlama, 8 – 14 gün sonra da ilk regl başlar.

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Lohusalık dönemi bittikten sonra doğum yapan kadının doktoruna başvurup gebelik sonrası normal jinekolojik muayenesini olması , smear aldırması, korunma yöntemleri hakkında bilgi alması mutlaka gereklidir. Daha sonra eğer herhangi bir problem olmazsa yılda bir kez jinekolojik muayene mutlaka tekrarlanmalıdır. Eğer bu süre zarfında emzirmediği halde adet düzensizliği yaşanıyorsa veya emzirme döneminde şiddetli kanama gibi problemler yaşıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ancak unutulmaması gereken, adet görmemek ve emzirmek hamile kalmayı engelleyen bir durum değildir. Bu sebeple de adet döngüsü başlamasa da, emzirme devam etse de korunma yöntemlerine başvurmak gerekir. Doğum yaptıktan 3 hafta sonra yada lohusalığınız bittiğinde yine korunma yöntemlerine devam etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?