...

Doğum Sancısıyla Başa Çıkmanın En Etkili Yolları !

Doğum Sancısıyla Başa Çıkmanın En Etkili Yolları !

Bebeğinize yaklaştığınızda bileceğiniz en rahatsız edici şeydir doğum sancıları için acı vericidir. Ancak onları nasıl çözeceğinizi biliyorsanız korkularınızı birer birer ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yazıda doğum sancılarını yenmek için 12 yoldan bahsettik.

Şimdi doğum sancısı seni beklemekten korksun!

1- Doğum Sancısı Neye Benzer ? ( Acaba Düşündüğünüz Gibi mi ? )

Hamileliğinizin başından itibaren anne adayının kafasında doğumla ilgili birçok soru var. Özellikle böyle bir sorunun cevabını merak ediyor anneler acaba doğum ne kadar sürecek? Doğum sancısı nasıl bir acı ?

Doktorunuza bilmek istediğiniz ve ne beklediğinizi bilmediğinizi yani kısacası doğum hakkındaki kaygılarınızı ve korkunuzu anlatın, doktorunuza her şeyi sorun. Sorun ki , doğru bildiğiniz yanlışlar , korkulu rüyalarınız belki kafanızı daha rahatlatmaya yardımcı olur.

Burada Anlattık : Doğum Korkusu İçin Edilecek Dualar

2- Sancı Gelir Gelmez Hastaneye Koşmak Yok !

Sancı gelir gelmez hadi doğruyorsun diye bir şey olmadığını bilmelisiniz. Doğum sürecinin başlamasından doğum olana kadar bir kaç evre var. İlk evrede sancılarınız yavaş yavaş başlar ve evrelerin en uzun ve kolay olanıdır. Sancılar, açılmanın başladığının göstergesidir. Heyecanlısın , gerginsin ve korkuyorsun evet ama sabretmelisin. Sancı gelmesi açılmanın başladığını ve doğuma yaklaştığını gösterir. Sabırlı olmalısın!

3- Hangi Durumlarda Doktor Aranmalı ? Hastaneye Gidilmeli ?

İlk evrede sancılar başladı. Bu sancıların süresi çok önemli. Doğum sancısı kaç dakikada bir gelir ? Sancı aralıkları yavaş yavaş kısalacak. 2 saatte bir sancı çekerken yavaş yavaş 1.5 saatte bir 1 saatte bir yarım saatte bir derken 5 dk da bire inecek. Bu durumlar esnasında;

  • Suyunuz gelir ise,
  • Suyun rengi bulanık, yeşilimsi veya kanlıysa,
  • Herhangi bir vajinal kanaman varsa,
  • Bebeğinin hareketlerini hiç hissetmiyorsan kesinlikle hastaneye ve doktoruna ulaşmalısın.

Burada Anlattık : Erken Doğum Belirtileri Nedir ?

4- Doğumda Nefes Egzersizleri Çok Önemli

Sakin olun ! Doğumu ve acınızı kolaylaştırılacak nefes egzersizlerine başlayın. Derin nefes alın burnunuzdan. Bu süreçte bir nebzede olsa kalp atışınızı düzenleyip heyecanınızı dindirecektir. Evet acı çekiyorsunuz , hiç bir yöntem o anlık acınızı dindirmeyecek ama hafifletebilir.

5- Doğumu Kolaylaştıracak Kadar Hareket Edin !

Yürümelisin, merdiven inip çıkabilirsin, pilates topu var ise ona oturabilirsin. Ancak kendini çok yormamaya çalış çünkü 2. evre yaklaşıyor ve daha çok enerjiye ihtiyacın olacak.

Buraya Göz Atabilirsin : Gebelikte ve Doğumda Yapılacak Egzersizler – Hamile Yogası !

6- Kendini Oyala ve Zaman Geçirmeye Çalış

Arkadaşlarına haber ver ! Akrabalarına haber ver ! Ilık bir duş iyi gelebilir. Duş yerine sıcak su torbası da bir alternatif olabilir. Doğum çantanı hazırladın mı ? Hastaneye giderken onu almayı unutma !

Burada Anlattık : Doğum Çantasında Olması Gerekenler Tam Liste

 

7- Yemek ve Tuvalet İhtiyacını Gidermeyi Unutma !

Doğumun ne kadar süreceği belirsiz, hastaneye gittiğinde uzun süre doğuma hazır olmayı bekleyebilirsin. Aç mısın ? Tuvaletin var mı ? Çünkü ağrı ile genelde tuvaletimizin geldiğini fark etmiyoruz. Sık sık tuvalete çıkmanda fayda var !

Sağlıklı Gıdalar Tüketmelisin Şurada Anlattık  : Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Besinler

8- Doğuma Çok Az Kaldı

Evet hastanedesin , doğuma çok az kaldı! Son 1-2 cm açılma bekliyorsun. Bu süreçte eşinize yada arkadaşınıza masaj yaptırabilirsiniz. Beline ve sırtına nazikçe masaj dokunuşları sizi rahatlatacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?