...

Doğum Lekelerinin Tedavisi – Bitkisel Çözümler

Doğum Lekelerinin Tedavisi – Bitkisel Çözümler

Halk dilinde ‘’kız çocuğu annesinin güzelliğini alır’’ tabiri bugün uzman hekimlerimiz tarafından da onaylanmaktadır. Gebeliklerde oluşan cilt lekeleri, yapılan araştırmalara göre özellikle kız çocuk doğumlarında daha sık görüldüğü belirtilmiştir. Bazı anne adaylarında doğum lekeleri, hamilelik süreci içinde oluşup, kendiliğinden doğum sonrasında geçerken, bazılarında ise doğum sonrası, lekeler kalabiliyor. Peki, doğumda oluşan cilt lekeleri kalıcı mıdır?

Hemen hemen her anne adayının ortak sorunu olan cilt lekeleri, daha öncede belirtiğimiz gibi bazen kendiliğinden geçmeyip, kalıcı olabiliyor. Kalan doğum lekelerinin tedavisi tabi ki mümkündür. Ancak kişilerde leke yoğunluğu ve cilt tipi tedavinin sürecinin uzayıp, kısalmasında önem taşır.

Tedavi aşamasında, kişiler hemen 1 ay içinde kalan doğum lekelerinden kurtulmayı hayal etmesin. Bazen uzun vadede tedavi gerektirebilen durumlar oluşabilmektedir. Doğum lekesi şikayeti ile doktora başvurduğunuzda cildinizin durumuna göre krem tedavisi uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ilaç da verilerek tedavi yoluna gidilmektedir. Bununla birlikte doğum lekeleri için kullanılan kremler, sadece sürüldüğü bölgeyi etki altına alır ve kana karışma oranı çok azdır. Ancak uzmanlar, kesin bir kanıt olmadığından dolayı emziren annelerin emzirme dönemi içinde krem veya ilaç kullanmalarını pek önermez.

Gebelik sürecinde hormon dengelerinin değişmesinden kaynaklı melanin hormon salgısı artar. Bu artışa bağlı olarak özellikle yüz bölgelerinde oluşan cilt lekeleri için bitkisel çözüm de bulunmaktadır. Sizlere önereceğimiz bitkisel cilt maskesi, denediğinizde olumlu sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

  • 1 adet limon suyu ile 4-5 adet çileği ezerek, krem kıvamına getirin. Elde ettiğiniz karışımı yüz bölgesi dışında lekelenme oluşan bölgelerinize sürerek, 15-20 dakika kadar bekletip, yıkayın. Zaman içinde cilt renginde açılma göreceksiniz.

 

  • 1 çay bardağı sirke içine, soğanın iç kısmının ( cücük ) suyu çıkarılarak eklenir. Oluşan karışım yatmadan önce cilde sürülür. İsteğe bağlı 30 dakika kadar beklettikten sonra yıkanabilir. Sabaha kadar durmasının da bir sakıncası yoktur.

 

  • Bir tencere içine yarısı su yarısı sirke olmak üzere ayarlanıp, kaynatılır. Kaynayan suyun buharını başınıza bir havlu atarak cildinizin iyice emmesini sağlayın. Hepimizin bildiği gibi sirkenin mucizevi faydaları sayesinde, cilt zaman içinde kendi rengine döner.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?