...

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir ? Doğum Korkusu İçin Dua

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir ? Doğum Korkusu İçin Dua

Her gebenin mutlu sona ulaşacağı noktada bir endişesi bir korkusu vardır. Nasıl doğum yapacağım? Canım yanacak mı? Gibi sorulara yanıt arayışındadır. Doğum korkusu nasıl yenilir diye de kendilerince düşünürler. Bu korku doğum yaklaştıkça artar. Bu yüzden normal veya sezaryen doğum planlarken her ikisi ile de baş etmenin yolu her iki durumuna iyice araştırmak ve ona göre hazırlanmaktır.

Kadınlar doğum sırasındaki sancıdan ağrının şiddetine dayanamamaktan korkarlar. Yada yalnız kalacaklarını, bebeğin başına bir şey gelebileceğini, doktora yada hastaneye ulaşamama gibi korkuları vardır. Normal doğum olarak adlandırılan vajinal doğumun doğum sonrasında cinsellikte olumsuz yönde etkileyebileceğini de düşünmektedirler.


Normal doğum değilde sezaryenden korkanlar da var tabi anestezi korkusu, bilinç kaybı sonrası tüm kontrolün başkasının elinde olması, ameliyat öncesi ve sonrası ağrılar ve iyileşmenin uzun sürmesi yada bebeğimi herkesten sonra ben göreceğim gibi korkular…

Doğum korkusu makale , Doğum korkusu ile baş etme , Doğum stresi nasıl atılır ? , Doğum korkusu yaşayanlar , Doğum korkusu pdf

Annelik kimliğinin yerleşmesinde doğumun önemi büyüktür. Doktor ve hemşireler ile iş birliği içinde ağrı yada paniğe yenik düşüp kontrolü kaybetmek sizin gerçekleşen başarılı bir doğum sonrasında annenin kendine olan öz güven duygusunu da artırır. Ve ne şekilde doğum yapmış olursanız olun, ne tür acılar çekerseniz çekin aklınızda kalacak tek şey bebeğinizi kucağınıza aldığınız an mutluluk ve heyecan olacaktır.
Elbette insanlar bilmediği şeyden korkarlar. Doğum korkusu ile baş etme , özellikle yeni anneler için zor bir süreçtir ama önemli olan bol bol bilgi edinmek, korkularınızı ve kaygılarınızı doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

Doğum korkusu nasıl yenilir?

  • Sağlıklı ve kaynağı güvenilir bilgiler edinin. Doktorunuzla mutlaka iletişim halinde olun.
  • Kendinize vakit ayırın. Doğum sırası ve sonrasında kendinizi rahatlatmak, stresi azaltmak için aktiviteler yapın.
  • Doğum sonrasındaki hayatınızı düşünmeye çalışın. Doğumda sizin yanınızda kim olacak evde kim duracak gibi planları önceden ayarlayın.
  • Nelerden korktuğunuzu bilin.
  • Yardım alın. Doğum korkusu günlük yaşamınızı etkilemeye başlarsa profesyonel bir destek alabilirsiniz.
  • Doğum öncesi kurslara katılabilirsiniz.
  • Çevrenizde anlatılan olumsuz ve abartılı doğum hikayelerini dinlemeyin. Unutmayın her insan bir değildir ve her kadın aynı acıyı çekecek diyede bir şey yoktur.

Doğum Korkusu İçin Dua

MERYEM SURESİ 23-24-25-26. AYETLER

Bismillahirrahmanirrahim
“Fe ecaehel mehadu ila ciz’ın nahleh kaletya leytenı mittü kable haza ve küntü nesyem mensiyya. Fe nadaha min tahtiha ella tahzenı kad ceale rabbüki tahteki seriyya. Ve hüzzı ileyki bi ciz’ın nahleti tüsakıt aleyki rutaben ceniyya. Fe külı veşrabı ve karrı ayna fe imma terayinne minel beşeri ehaden fe kulı innı nezertü lir rahmani savmen fe len ükellimel yevme insiyya”

Meryem Suresi Meali
“Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: “Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim. Altından (bir ses) ona seslendi: “Hüzne kapılma, Rabbin senin altında bir ark kılmıştır. Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin. Artık, ye, iç, gözün aydın olsun. Eğer herhangi bir beşer görecek olursan, de ki: “Ben Rahman (olan Allah)’ a oruç adadım, bugün hiç kimseyle konuşmayacağım.”

ARAF SURESİ 54. AYET
Bismillahirrahmanirrahim
“İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın”

Araf Suresi Meali
“Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah’tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, Güneş’e, Ay’a ve yıldızlara Kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O’nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne Yücedir.”

İNŞİRAH SURESİ
Bismillahirrahmanirrahim
“. Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren . Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab”

İnşirah Suresi Meali
“Biz, senin göğsünü yarıp-genişletmedik mi? Ve yükünü indirip-atmadık mı? Ki o, senin belini bükmüştü. Senin zikrini (şanını) yüceltmedik mi? Demek ki, gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır. Şu halde boş kaldığın zaman, durmaksızın (dua ve ibadetle) yorulmaya-devam et. Ve yalnızca Rabbine rağbet et.”

İNŞİKAK SURESİ İLK 6 AYET
Bismillahirrahmanirrahim
“İzessemaunşakkat. Ve ezinet lirabbiha ve hukkat. Ve izel’ardu muddet. Ve elkat ma fiyha ve tehallet. Ve ezinet lirabbiha ve hukkat. Ya eyyuhel’insanu inneke kadihun ila rabbike kedhan femulakıyhi.”

İnşikak Suresi Meali
“Gök, yarılıp-parçalandığı, Ve ‘kendi yaratılışına uygun’ Rabbine boyun eğdiği zaman; Yer, düzlendiği, İçinde olanları dışa atıp boşaldığı, Ve ‘kendi yaratılışına uygun Rabbine boyun eğdiği zaman. Ey insan, gerçekten sen, hiç durmaksızın Rabbine doğru bir çaba harcayıp durmaktasın; sonunda O’na varacaksın.”

ABESE SURESİ 19-20. AYET
Bismillahirrahmanirrahim
“Min nutfetin halekahu fekadderehu. Summessebiyle yesserehu.”

Abes Suresi Meali
“Bir damla sudan yarattı da onu ‘bir ölçüyle biçime soktu. Sonra ona yolu kolaylaştırdı.”

Ashâb-ı Kehf İsimleri:
Yemlîhâ, Mekselînâ, Mislînâ, Mernûş, Debernûş, Şâzenûş, Kefeştatayyûş, Kıtmîr.

Rabbiyesir vela tuassır Rabbi temim Bil hayr.
Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır.

Lailahe illa ente subhaneke inni kuntuminezzalimin.

Doğumun normal bir şey olduğunu ve yaşanması gereken bir evre olduğunu unutmayın. Dünyada sizinle birlikte birçok kadının doğum yaptığını düşünün. Ve ne olursa olsun acılar sancılar bebeğinizi kucağınıza verdikleri an unutacaksınız.!

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Kızlar 2 ayım kaldı ilk doğumum ve çok korkuyorum. Doktor sezeryan öneriyor ama çevrem normal diyor :(((

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?