...

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir

Hamile olduğunu öğrenmesi ile sevinci dış gebelik yaşadığını öğrenmesi arasında anne adayları sevinçten üzüntüye giden bir durum yaşar. Dış gebelik nedir? Dış gebelik belirtileri nelerdir inceleyelim.

Dış gebelik nedir dersek cevabı döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir yere yerleşmesidir olacaktır.Kısa bir tabir ile sperm ve yumurtanın birleşmesi ile oluşan döllenmiş yumurtanın büyümesi gereken rahim yerine dışında bir yere yerleşmesine dış gebelik denir.

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebeliğin Türkiye’de görülme olasılığı %1-2 arasındadır. Dış gebelik belirtileri ile erken gebelik belirtileri birbirine benzese de kişiden kişiye değişir. Ancak dış gebelik yaşandığını kesin gösteren bir işaret yoktur. Belirtileri normal hamilelik gibi başlar. Kusma, baş dönmesi, mide bulantısı gibi şeyler yaşanabilir. Adet gününün gecikmesi ile testte de pozitif olarak çıkar. Genellikle tüplere yerleşen gebelik büyümeye başlar ve belli bir süre sonra kanamaya sebep olur. Bu durum önemlidir. Eğer tedavi edilmezse iç kanama yaşanabilir ve kanama sonucu gebe hayatını yitirebilir. Bu durumda hemen doktora başvurulması hayati önem taşır.

Gebeliğin ilk anlarında  dış gebelik mi yoksa normal gebelik mi olduğunu anlamak  zordur. Ancak gebeliğin 6. gününden itibaren yükselmeye başlayan HCG hormonunun (gebelik hormonu) düzenli takibi sayesinde gebeliğin normal mi yoksa dış gebelik mi olduğu anlaşılabilir. HCG hormonu normal gebeliklerde 2 gün kadar kısa bir sürede yaklaşık 2 kat artarken dış gebelikte böyle bir artık gözlemlenemez. Peki dış gebelik testte çıkarmı sorusunun cevabı, yapılan ultrason görüntülemeler inde de gebeliğin normal yada dış gebelik olduğu görülebilir.

Dış Gebelik Kimlerde Görülür

  • Yaşı 35’i geçmiş olanlarda,
  • Daha önce dış gebelik durumu yaşamış olanlarda,
  • Tüplerinde yapışkanlıkları olanlarda,
  • Doğum kontrol hapı kullananlarda
  • Birden fazla kürtaj olanlarda,
  • Yumurtalık kisti ve miyom olanlarda
  • Kısırlık tedavisi görenlerde dış gebelik görülme olasılığı yüksektir.

Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır

Dış gebelik belirtisi takip edilerek erken tanı ve tedavi yöntemleriyle gebenin erken dönemde başvurması koşuluyla dış gebelik henüz iç kanamaya yol açmadan tanınmakta ve enjeksiyon şeklindeki ilaçlarla ameliyatsız tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız tedavi, erken tanı konulduğunda yüzde 90’lık başarı oranlarına ulaşmış durumdadır.

Anne adayı, dış gebelik geçirme açısından hiç bir risk faktörleri bulunmasa dahi gebeliğin en erken döneminden itibaren kontrole gitmelidir. Bu kontrollerde rahim içi normal yerleşimi olan gebeliğin saptanması mümkün olacak, ya da dış gebelik saptanırsa yine en erken aşamalarda enjeksiyon şeklinde ilaçlarla, ameliyatsız tedavi mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Dış gebelik eğerki uzun süredir bir bebek hayali ile yanıp tutuşuyorsanız çok kötü bir şey Rabbim kimseye vermesin 🙁

  2. Ne yazıkki ilk bebeğim dış gebelikten dolayı olmadı. Dış gebelik sonrası yaklaşık 5 aydır bebek sahibi olmaya çalışıyoruz. Dış gebelik sonrası tekrar bebeğin tutması zor 🙁

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?