...

Dış Gebelik Nedir ? Kimlerde Görülür ? Belirtilerine Dikkat !

Dış Gebelik Nedir ? Kimlerde Görülür ? Belirtilerine Dikkat !

Dış gebelik , döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir yere yerleşmesidir.

DIŞ GEBELİK BELİRTİLERİ

Dış gebeliğin Türkiye’de görülme olasılığı %1-2 arasındadır. Erken gebelik belirtileri birbirine benzese de kişiden kişiye değişir. Ancak dış gebelik yaşandığını kesin gösteren bir işaret yoktur. Belirtileri normal hamilelik gibi başlar. Kusma, baş dönmesi, mide bulantısı gibi şeyler yaşanabilir. Adet gününün gecikmesi ile testte de pozitif olarak çıkar. Genellikle tüplere yerleşen gebelik büyümeye başlar ve belli bir süre sonra kanamaya sebep olur. Bu durum önemlidir. Eğer tedavi edilmezse iç kanama yaşanabilir ve kanama sonucu gebe hayatını yitirebilir. Bu durumda hemen doktora başvurulması hayati önem taşır.

Gebeliğin ilk anlarında  dış gebelik mi yoksa normal gebelik mi olduğunu anlamak  zordur. Ancak gebeliğin 6. gününden itibaren yükselmeye başlayan HCG hormonunun (gebelik hormonu) düzenli takibi sayesinde gebeliğin normal mi yoksa dış gebelik mi olduğu anlaşılabilir. HCG hormonu normal gebeliklerde 2 gün kadar kısa bir sürede yaklaşık 2 kat artarken dış gebelikte böyle bir artık gözlemlenmez. Ayrıca yapılan ultrason görüntülemelerinde de gebeliğin normal yada dış gebelik olduğu görülebilir.

DIŞ GEBELİK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  • Yaşı 35’i geçmiş olanlarda,
  • Daha önce dış gebelik durumu yaşamış olanlarda,
  • Tüplerinde yapışkanlıklar olanlarda,
  • Doğum kontrol hapı kullananlarda
  • Birden fazla kürtaj olanlarda,
  • Yumurtalık kisti ve miyom olanlarda
  • Kısırlık tedavisi görenlerde

Dış gebelik görülme olasılığı yüksektir.

DIŞ GEBELİĞİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Erken tanı ve tedavi yöntemleriyle gebenin erken dönemde başvurması koşuluyla dış gebelik henüz iç kanamaya yol açmadan tanınmakta ve enjeksiyon şeklindeki ilaçlarla ameliyatsız tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız tedavi, erken tanı konulduğunda yüzde 90’lık başarı oranlarına ulaşmış durumdadır.

Anne adayı, dış gebelik geçirme açısından hiç bir risk faktörleri bulunmasa dahi gebeliğin en erken döneminden itibaren kontrole gitmelidir. Bu kontrollerde rahim içi normal yerleşimi olan gebeliğin saptanması mümkün olacak, ya da dış gebelik saptanırsa yine en erken aşamalarda enjeksiyon şeklinde ilaçlarla, ameliyatsız tedavi mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?