...

Dil ve Konuşma Terapisti Ne İş Yapar?

Dil ve Konuşma Terapisti Ne İş Yapar?

Konuşmak ve iletişim kurmak insanın en temel ihtiyacıdır. İletişim kurarken yaşanan aksaklık bireyleri duygusal ve sosyal açıdan olumsuz etkiler. Dil ve konuşma bozukluğu kişinin yaşam kalitesini düşürür. Dil ve konuşma problemi sosyal ilişkilerin bozulmasına neden olur. Bireyin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Erken teşhis edilmesi durumunda dil ve konuşma bozukluğu giderilip kişinin yaşadığı olumsuzluklar azaltılabilir.

Dil ve konuşma sorunu doğru tanı ve uygun müdahale gerektirir. Bu terapiyi verecek olan kişi alanında uzman kendini iyi yetiştirmiş birisi olmalıdır. Dil ve konuşma terapisi konusunda Ümmühan Erkoç tercih edilebilir. New York Eyaletinde çalışma izni bulunan Ümmühan Erkoç bugün konuşma terapisi konusunda en çok tercih edilen konuşma terapisti olarak bilinir.

• Dil ve Konuşma Terapistinin Görev ve Sorumlulukları:
Dil terapistleri çocuk, ergen, yetişkin ve yaşlı insanlarda iletişimi ilgilendiren bozuklukları önleme, tanı koyma ve tedavi etmekten sorumludur. Dudak yarığı, damak yarığı gibi problemler sonrası oluşan artikülasyon bozukluklarını giderir. Özgül (spesifik) dil bozuklukları, yazarak ifade etmede yaşanan sorunları gidermek için çalışmalar başlatır. Gelişimsel gerilik sorunu olan otizm problemi gibi özel gereksinimli bireylere yönelik dil konuşma terapisi uygular.
İşitme kayıplı çocuklar için konuşma ve dil terapisi verir. İnme sonrası yaşanan dil ve konuşma kayıplarını değerlendirip bu alanda çalışmalar yapar. Tüm dil ve konuşma bozukluklarını gidermeye yönelik çalışmalar yapar. Konuşma bozukluklarını önlemeye yönelik rehabilitasyon profesyonelleridir.

• Dil ve Konuşma Terapistinin Bireyin Yaşamına Katkıları
Dil ve konuşma terapistleri birçok yönden bireyin yaşamına katkılar sunar. Bireyin konuşma yetisini düzeltmenin yanı sıra bireyin kendine olan özgüven duygusunu arttırır. Kendini ifade etmekte zorluk çeken birey alacağı bu terapi ile birlikte psikolojik olarak büyük bir rahatlama yaşar. Kendini ifade eden birey sosyal guruplara daha kolay dahil olur. Erken teşhis edilen birçok durum için tedavi başlatılır. Dil ve konuşma insan hayatını çocukluktan itibaren yetişkin bir birey oluncaya kadar etkiler. Bu yüzden dil ve konuşma terapisine ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar iyidir. Dil ve konuşma terapisi konusunda son günlerde çok önemli projelere imza atmış olan Ümmühan Erkoç’u size tavsiye edebiliriz. Dil ve konuşma alanında yüksek lisansını Amerika Birleşik Devletinin Boston şehrinde tamamlamıştır. Bu alanda çok önemli başarılara imza atan Ümmühan Erkoç konuşma ve dil terapisi konusunda en çok tercih edilen terapist olmuştur. Dil ve konuşma terapisi için elinizi çabuk tutup siz de hemen randevu alın. Konuşma ve dil sorunlarına özel çözümler üreten Ümmühan Erkoç bu alanda çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir. Konuşma terapisti Ümmühan Erkoç’a internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?