...

Devam Sütü Kullanılmalı mı ? Devam Sütü Önerileri

Devam Sütü Kullanılmalı mı ? Devam Sütü Önerileri

Çocuk doktorları her zaman anne sütünü desteklemektedir. Ama anneler bebeklerin doymadığını düşünerek acaba devam sütü kullanmalı mı diyede düşünebilirler. Tüm bebekleri anne sütü ile beslemeliyiz. Unutmayalım ki her canlının kendi sütü yavrusu için en iyi ve en bulunmaz gıdadır. Emzirme sürecinde anneye ve bebeğe emzirebilmesi için destek ve yardımcı olunmalıdır. Annenin yedikleri ve ruhsal hali genellikle sütü etkiler. Bu yüzden anne öncelikle ruhunu beslemelidir ki sütü bol olsun.

Bazen tüm yöntemlere rağmen annenin sütü az olabilir hiç olmayadabilir yada bebek emmeyi de reddedebilir. Bu sebeple alternatif takviyelere geçilebilir. Devam sütü dedikleri genellikle inek sütü bazlı süt tozlarıdır. İnek sütü bebek için pek uygun değildir. Doktorlar 1 yaşından önce verilmemesinden yanadır. Ancak bir takım işlemlerden geçirildikten sonra verilebilir. Bu işlemler sırasında inek sütündeki zarar verebilecek fazlalıklar çıkarılıp eksikleri tamamlanmaya çalışılmıştır. Ve bu şekilde piyasaya doğumdan itibaren yada takviye gerektiği takdirde verilebilir.

Devam Sütü Nedir?

Bebek büyüdükçe anne sütü yetmeyebilir ve ek takviye gerekebilir. Anne sütünün yetmediği yerde ise devam sütü verilir. Anne sütünün içeriği bebeğin ihtiyaçlarına göre değişir. Ama devam sütünde bu söz konusu değildir. Altıncı aydan sonra verilen formül bebek sütlerine devam sütü denilmektedir.

Devam sütünü herkes kullanmalı mı?

Bence bu annenin isteği ve bebeğin doyup doymaması ile alakalı bir şey. Anne sütü yeterli ise gerekte yoktur. Anne sütü olmayan yada az olanlarda ise 6.aydan sonra anne sütü yerine verilmelidir. Zaten bebekler 6.aydan sonra ek gıdaya geçiyorlar. Çocuğun durumuna göre sebze çorbaları, sebze püreleri, yoğurt, meyveler, kahvaltı gibi takviyeler alıyorlar. Tabi ki 6. Ay sonundan itibaren hepsi bir anda bebeğe verilmez. Çocuğun ihtiyacına göre bunlardan 1-2 tanesi gün içinde öğün olarak verilebilir. Sebze çorbası ve yoğurt gece verilmemelidir. 6-8 aylık arasında olan bir bebeğe günde 4 defa devam sütü verilebilir.

Devam Sütü Önerileri & Devam Sütü Kullananlar

  • Devam sütünü 1 yaşına kadar devam etmek zorundasın anne sütüne yakın yapıyorlar çünkü emzirmiyorsan günde 2 kez devam sütü ver. devam mamasını da istediğin bir öğün 1 kere olmak şartıyla ver. devam maması muhallebi görevi görür zaten. meyveli,tahıllı,sütlü pirinçli çeşitleri var
  • Devam sütünde aptamil, devam mamasında da bazen aptamil bazen de ülker hero baby kullanıyorum çok memnunum.
  • canım merhaba bende keçi sütü kullanıyorum kahvaltılarını yoğurdunu ve muhallebisini keçi sütüyle yapıyorum bazende yarı yarıya sulandırıp veriyorum

Eğer sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Artıran Besinler makalemizi okuyabilirsiniz.

Devam Sütü Ne Kadar Verilmeli?

Doğru oranda ve doğru zamanda vermek kaydı ile bebeğin neyi ne kadar yiyeceğine karışılmamalı (Sağlıklı besinler olmak kaydı ile). Bebek istediği kadar yemelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Bebek az yedi diye daha fazlasına zorlamamalıyız.
– Öğün araları 3-4 saat olmalı gece uzun bir ara verilmelidir(6-7 saat). Bebek büyüdükçe mide hacmi de büyüyeceği için yediği miktar artacak ve öğün araları da uzayacaktır.
– 9. Aydan itibaren bebek her şeyi yiyeceği için sabah, öğle, akşam büyük insanlar gibi yemek yiyecek ama isteğe bağlı ara öğünlerde devam sütü verebilirsiniz.
– 1 yaşından sonra anne sütü almıyorsa gece beslenmesi yapmamalısınız.

6. Aydan itibaren ek gıdaya geçiş döneminiz başlayacak. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Ek gıdaya geçiş tadım listesi makalemizi okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

  1. 1,5 yaşındaki oğlumuz için henüz devam sütü kullanmadık. Anne sütü ile devam ediyor ayrıca ek gıdalar da tüketiyor. Şimdiye kadar böyle bir ihtiyaç da duymadık. Fakat bazı annelerin süt yetersizliği olabiliyor, mecburiyet başka bir şey.

  2. devam sütü oldukça önemlidir ve zeka gelişimi fiziksel gelişim için oldukça gereklidir. İhmal edilmemesi gerekir.

  3. Bir çok ürün var piyasada ancak bu ürünler hiç bir zaman bir anne sütünün yerini alamayacaktır ne kadar doğal ürün deselerde üreticiler içinde bir çok kimyasal madde barındırmaktadır malesef

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?