...

Çocukları Akıllı Telefon Bağımlılığından Kurtarmanın Yolları

Çocukları Akıllı Telefon Bağımlılığından Kurtarmanın Yolları

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte biz ebeveynler kadar çocuklarda nasibini almakta. Akıllı Telefon Bağımlılığı gün geçtikçe yetişkin insanlarda artsa da çocuklarda da bu bağımlılık yükseliyor. Malesef günümüzde birçok insan vakitlerini insanlarla  iletişime geçip daha aktif olarak harcamak yerine telefonlarına bakarak geçiriyorlar. Asıl sorun ise küçük çocuklar için söz konusu.

Şimdilerde bebekler bile akıllı telefonlar ile oynayabiliyor. Özellikle yemek yemesi , uyuması karşılığında bebeklerimize çocuklarımıza telefon tablet gibi akıllı cihazları veriyoruz. Bu cihazlara bağımlılığın yarattığı sorunlar arasında çocukların ilerleyen yaşlarda hayatını hareketsiz, sağlıksız şekilde beyin gelişimi tamamlanmamış olarak geçirebilir.

Günlük yürüyüşlere çıkın

Çocuğunuz ile birlikte gün içerisinde yemek öncesi yada sonrası , oyun öncesi yada sonrası gibi kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Parklara götürebilir yada ara ara markete bakkala kısa yürüyüşler düzenleyebilirsiniz.

Yürüyüşü ilgi çekici hale getirmek için her zaman gittiğiniz yolun aksine farklı yollardan gitmeyi denemelisiniz. Bu alışkanlığı sürdürmeyi unutmayın!

Müziği açın ve dans edin

Egzersiz yapmak sadece spor salonuna gitmek demek değildir. Çocuğunuzun sevdiği şarkıları açın ve beraber dans edin! Çocuk şarkıları açarak onlara ezberletmeye çalışabilir , yada ülkemizin yöresel danslarını açarak onlara  birkaç figür öğretebilirsiniz 🙂

Evde işleri oyuna dönüştürün

Ev işlerini yapmanıza yardım etmesi için eğlenebileceği, katılabileceği zevkli oyunlar uydurun. Koltuktan kalkıp sizin temizlemenize yardım edecekleri değişik maceralar düşünün. Yemek hazırlarken ona ekmeği götürmesini , tuzluğu götürmesini söyleyin. Sıkılmasına izin vermeyin.

Günlük aktivitelerine “gizli egzersizler” ekleyin

Okuldan veya marketten uzağa park ederek çocuğunuzla kalan mesafeyi yürüyerek gidin, asansör kullanmak yerine merdivenden inin/çıkın. Haftalık 150 dakika egzersizin bile sağlığınızda çok önemli etkisi vardır ayrıca çok fazla vaktinizi almaz.

Eğer Tv izliyorsanız reklam aralarını egzersiz yapmak için kullanın

Akşam vakti tv izliyorsanız reklam arası geldiğinde çocuğunuzu da koltuktan kaldırın ve beraber basit egzersizler yapın. Bunu tekrarlayan ve eğlenceli bir alışkanlık haline getirin. Onunla boğuşmakta egzersiz sayılabilir 🙂

Bir akşamı haftalık spor akşamı ilan edin

Haftanın bir günü yada haftada en az bir gün beraber dışarı çıkın.  Dışarı çıkıp top oynayabilir , bisikleti ile vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz yada ailenin beraber tadını çıkarabileceği herhangi bir sporu yapabilirsiniz.

 

Çocuğunuzun size dışarıdaki işlerinizde yardım etmesini sağlayın

Kışın kardan adam yapın, sonbaharda yaprakları kapının önünden toplayın. Açık havada eğlenceli bir şeyler yapmak gibisi yoktur.

Çocukların bahçe işlerini öğrenmesini ve zevk almasını sağlayın

Çiçek dikip onun büyümesini ve açmasını izlemek çocuğunuzu mutlu eder. Çocuklar toprakla oynamayı, bitki sulamayı severler. Sevdikleri çiçekleri nereye dikmek istediklerini seçmelerine izin verin.

Hayvan Edinin

Çocuklar köpeklere bayılırlar. Ancak bunun için imkanınız yok ise vakit geçirmesi için , kuş yada balık alabilirsiniz. Bu şekilde hem hayvan hareketlerini keşfetmesini hemde vaktini dolu dolu geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Birçok anne Akıllı Telefon Bağımlılığı konusunda ne yazık ki bilinçsiz. Cep telefonu bebeğe zarar verir mi ? Televizyonun bebeklere zararları gibi konularda ne yazık ki günü kurtarmanın peşinde. Unutmayın ki çocuğunuza bu şekilde en büyük zararı siz veriyorsunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

  1. Ne yaparsak yapalım hiçbir işe yaramıyor artık bu telefon tablet bağımlılığı çocuklarda. Çağımızdan kaynaklı yapacak birşey yok. Bizim suçumuz hep. Parkta oynayan çocuk gören varmı diyeceğim ama park kaldımı diye soralım en başta kendimize 🙂

  2. ben vermıyorum bahane de degıl vermek sadece ilgi gösterin bu kadar ev işlerinizden kendinizden ödün verip ilgi gösterin

  3. Oğlum sabah alıyor telefonu akşama kadar elinden alınca sağa sola saldırıyor deliriyor. Bıraktıramıyoruz. Ne yazıkki zamanımız yok eşimle bende çalışıyoruz.

  4. Çocuğum 3 yaşında ve elinden telefonu alamıyoruz alınca etrafa saldırıyor. Pedegog a gittik ama çözüm bulamadık

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?