...

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda kardeş kıskançlığı, annenin ikinci çocuğa hamile olması ile birlikte başlar.Ortalama 3 ile 8 yaş arasında daha fazla görülür. Bu dönemde çocuklar duygu yönlendirilmeleri ile yaşamı analiz ederler. Ufak bir çocuk için yeni bir kardeş çocuğun artık anne baba tarafından daha az sevileceğine, bütün ilginin yok olacağına, oyuncaklarının bir başkası tarafından alınacağına işarettir. Çocuklarda kardeş kıskançlığını yoğun bir şekilde yaşaması çocukta davranış bozukluğuna, ,iştah kaybına, içine kapanmaya yol açabilir. Çocuklarda kardeş kıskançlığı zamanla yoğunlaşırsa bir psikiyatri yardımı gerektirebilir.

Çocuklarda kardeş kıskançlığı nedir ? Kardeş kıskançlığı belirtileri

 • Bazı çocuklar kardeşlerini kıskandıklarını açıkça belli ederler. Bebeği sevmediğini, onu istemediğini söyler. Bazen bebeğe zarar vermeye bile çalışabilir.
 • Kardeşini kıskanan çocukta geriye dönüşler görülebilir. Bebeksi davranışlar yapmaya başlayabilir, altını ıslatma, altına kaka yapma, anne memesinden süt içmeye çalışma, parmak emme en çok görülen davranışlardır.
 • Çevresinde insanlar varken kardeşine aşırı ilgi gösterirken kimse yokken onun canını acıtıcı davranışlarda bulunabilirler.
 • Aşırı öfkeli,huysuz, inatçı bir kişiliğe bürünebilirler.
 • Anne ve babasına “Bu ne zaman gidecek, gitsin artık.” gibi sözlerle kardeşlerine öfkelerini belli etmeye çalışabilirler.
 • Anne-babaya “beni sevmiyorsunuz, benimle ilgilenmiyorsunuz” gibi cümleler kurabilirler.
 • Rahatsız olmadıkları halde ilgi çekmek için karnım ağrıyor, başım ağrıyor gibi şikayetlerde bulunabilirler.

Anne-Baba Olarak Kardeş Kıskançlığı İçin Neler Yapabilirsiniz?

 1. Öncelikle çocuk hamilelik döneminde bir kardeşi olacağına psikolojik olarak hazırlanmalıdır.Hamilelik döneminde aile üyelerinden başka biri çocuğun bakımını yavaş yavaş üstüne alarak çocuğun anne yokken ihmal edilmişlik duygusu önlenmelidir.
 2. Yeni doğan bebeğe aşırı sevgi ve ilgi gösterilerinde bulunulmamalıdır.
 3. Bebeğe zarar vermesine izin verilmeyeceği kesin bir dille anlatılmalıdır.
 4. Kardeşini sevmek zorunda olduğu söylenmemelidir.
 5. Bebeğin gelişiyle birlikte 4-5 yaşlarındaki çocuğu ana okuluna göndermek doğru değildir. Bu durum kardeş kıskançlığını körüklediği gibi çocukta okul sendromunun gelişmesine ve çocuğun içine kapanık ya da saldırgan olmasına yol açabilir.
 6. Bebeğe oda hazırlarken çocuğunuzun da fikrini almalı, beraber hazırlamalısınız.
 7. Bebeğin bakımında onun yardımını isteyin. Ona eğlenceli ufak sorumluluklar verin. Onun yardımından haz aldığınızı söyleyin, onu övün.
 8. Bebeksi davranışlara geri dönüldüğü gözlemlendiğinde onu ayıplanmamalı, kızmamalı, eleştirmemeli yada cezalandırmamalı, onunla bu durumu konuşarak halletmeye çalışmalısınız.
 9. Bebeğe ayırdığınız vakit kadar çocuğunuza da vakit ayırın, mesela bebeğiniz uyurken çocuğunuzla faaliyetler yapın.

Kardeş kıskançlığı makale , kardeş kıskançlığı pdf , kardeş kıskançlığı broşür, kardeş kıskançlığı kitap, kardeş kıskançlığı kadınlar kulübü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

 1. Önlem alınmadığı takdirde bu kıskançlık durumu maalesef yıllar boyu devam edebiliyor. Çevremde kardeşini kıskanan o kadar çok birey görüyorum ki.

 2. Kardeşlerin yaş aralığını ve büyük kardeşin kardeş isteme evresini iyi ayarlamak lazım aksi halde küçük kardeş bazı sorunlara maruz kalabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?